Базираният в Мюнхен Институт за икономически проучвания (Ifo) публикува днес индекса си за бизнес климата в Германия, базиран на оценките на повече от 7000 предприятия за икономическата ситуация, както и краткосрочните им планове.
Данните показват спад до 101.3 спрямо 103.5 през май. Това е най-ниското ниво от януари 2006 година насам, като икономистите очакваха намаление до 102.5.
Министерството на финансите в Германия обяви на 20 юни, че ръстът на икономиката ще се забави през второто тримесечие след рекордните нива от първото.
Увеличението на цените подкопава потребителското търсене, а високата стойност на еврото има негативни последици за износа.
Производството и услугите в Европа бележат неочакван спад според друго проучване публикувано днес.
Индексът PMI в сферата на производството, които се формира на база запитване на мениджърите за поръчки в сферата на промишлеността, бележи спад до 49.1 за юни спрямо 50.5 за предходния месец. Като предвижданията на икономистите бяха за 50.2. Ако стойността е под 50, индикаторът сочи за забавяне на темповете на развитие на икономиката.
PMI (Purchasing Managers' Index) в сферата на услугите също отчете спад до 49.5 през юни, при очаквания от 50.5 и 50.6 за миналия месец.
Индексът на IFO на текущите условия, който допълва IFO индекса на бизнес климата, като отразява бизнес условията без да се имат предвид бъдещите очаквания, също бележи спад до 108.3, при очаквания за 109.0 и 110.1 за май.
Мениджърите в Германия не вярват ситуацията да се подобри в следващите месеци. IFO индексът на икономическите очаквания, който отразява очакванията на компаниите за следващите шест месеца, бележи спад до 94.7 за юни при предвиждания за намаление до 96.3 и 97.3 за май.
Еврото отбеляза намаление на стойността си спрямо долара след публикуването на докладите, като от $1.5566 поевтиня до $1.5506.
Според икономисти от BHF Bank във Frankfurt, "Високите цени на петрола са шокиращи за икономиките на развитите страни и компаниите са прави да очакват по-трудни времена."
Volkswagen, най-големият производител на автомобили в Европа отчита спад на продажбите на марката през изминалия месец, като според анализаторите на пазара, това се дължи преди всичко на високите цени на горивата.
Air Berlin Plc, третият по големина авиопревозвач на Стария континент, заяви през миналата седмица, че ще намали флотилията си, както и полетите до Пекин и Шанхай, заради рекордните цени на керосина.
Инфлацията в 15-те страни членки на еврозоната също се ускорява и през миналия месец беше отчетен рекорден ръст от 3.7%, като в Германия, която произвежда близо една трета от БВП на общността поскъпването на живота достигна 3.1%, което пък накара ЕЦБ да заяви, че ще повиши лихвените нива през юли.