Цените на петрола се понижават поради неочакваното съкращаване на китайския експорт и приближаването н а крайния срок за вдигането на дълговия таван в САЩ.
По обед фючърсните контракти за марката Brent поевтиняха с 85 цента - до 110,43 долара за барел, а тези за американския индикативен сорт WTI - със 75 цента - до 101,27 долара з абарел, съобщава Reuters.

В почивните дни на проведените преговори за избягване на дефолта бе постигнат прогрес, но както и преди няма гаранция, че държавните учреждения ще започнат работа, а и че кризата по тавана на дълга ще бъде избягната.

"До дефолт едва ли ще се стигне, но несигурността определено оказва влияние върху котировките и увереността на пазарите. Смятам за малко вероятно рязко спадане на цените, защото те получават поддръжка от търсенето на гориво за зимата, както и от слабия долара", отбелязва инвестиционният анализатор на Phillip Future, Чи Тат Тан.

Потребителското доверие в САЩ през октомври се понижава до 9-месечно минимално равнище, показват предварителните данни на Мичиганския университет и Reuters.

Китайският експорт през октомври спада с 0,3 процента при прогноза за ръст от 6 на сто, независимо, че среднодневния внос н а петрол е нараснал с 28% на годишна база до рекордните 6,25 милиона барела. Очаква се в петък Китай да публикува данни и за БВП на страната.

ОПЕК не планира промени в добива на суровината на съвещанието си през декември, каза министърът на енергетиката на ОАЕ, Сухаил бен Мохамед ал Мазруи.

Иран започва във вторник преговори за своята ядрена програма, което се смята за първи етап от опита на иранския президент Рохани за подобряване на отношенията със Запада, вкл. за намамаляване на санкциите върху страната. Според наблюдатели това също може да окаже влияние на пазарите и да понижи цените на петрола.