„Погват Яне за корупцията", информира от първата си страница „Монитор"
Новият председател на комисията за борба с корупция в парламента Димо Гяуров ще провери какво е получил като наследство от бившия шеф Яне Янев. Това стана ясно малко след като вчера зам.-председателят на Народното събрание Лъчезар Иванов обяви, че Гяуров заема овакантения пост на Янев.
Веднага щом пое поста синият депутат отмени заседанието на комисията. По думите на Янев на заседанието трябвало да се разглежда конфликт на интереси на 14 министри. По-късно обаче се оказа, че такава точка изобщо не е имало.
Въпреки това лидерът на РЗС обвини Гяуров, че нарочно е спрял заседанието и че целта на назначението му била не да разследва корупционни практики, а да ги прикрива. Бившият шеф на разузнаването заяви, че ще ревизира какво има в деловодството на комисията за борба с корупцията. „Няма начин да продължим с такъв дневен ред, без да знаем какво има в наличност в деловодството на комисията", обясни синият депутат. Още повече че в дневния ред не е фигурирала точка за 14 министри в конфликт на интереси. „Нещо се говорило само за един, но не било сигурно", уточни Гяуров. Той потвърди, че е имало неколцина министри, които са закъснели с декларациите си. Според него обаче причината е грешка на администрацията. Някои от министрите са входирали декларациите си до шефката на парламента Цецка Цачева, а не до комисията по корупция и конфликт на интереси. И забавянето идвало от това. На въпрос дали и премиерът Борисов е закъснял с декларацията си и дали и той е сред разследваните за конфликт на интереси, както загатна Янев по-рано през деня, Димо Гяуров отсече: "Аз не съм Яне Янев и ще коментирам, след като комисията разгледа този въпрос и излезе с решение. Самостоятелни оценки и решения от моя страна няма да се правят." Междувременно депутати от СДС, както и независими депутати обявиха готовност да предоставят на комисията данни срещу лидера на РЗС. Те ще поискат от ДАНС, ако има данни за корупционни практики в дейността на РЗС, също да им бъдат предоставени.
Още от статията на „Монитор"
„Икономиката се сви с по-малко от очакваното", съобщава от първата си страница „Пари"
С по-малко от предварително обявените 5.8% се е свила икономиката на България за третото тримесечие на 2009 г. Това показват предварителните данни на Национални статистически институт, според които спадът на БВП за периода юли-септември е 5.4%.
Това е четвърто поредно тримесечие спад на икономиката, след като свиването започна в края на миналата година и ще продължи поне до края на настоящото тримесечие. Финансовото министерство очаква спад на БВП от 4.9% за цялата 2009 г.
Цифрата е доста по-ниска от прогнозираните от МФВ 6% спад за българската икономика.
БВП през трето тримесечие на 2009 година възлиза на 18,056 млрд. лева по текущи цени, по предварителни оперативни данни, се казва в съобщение на НСИ.
Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност възлиза на 15,209 млрд. лева по текущи цени.
Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 1 процентен пункт спрямо трето тримесечие на 2008 година и достига до 31 процента през трето тримесечие на 2009 година.
Още от статията на „Пари"
„Рязък скок на сивата търговия с цигари, горива и алкохол", съобщава от първата си страница „Сега"
Сивият и престъпният бизнес набират мощ в кризата въпреки мерките на правителството срещу контрабандата и източването на данъци. Такава картина се очерта на форум за скритата икономика, организиран от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Най-драматично е положението при акцизните стоки - цигари, алкохол, течни горива, където ставките са високи и финтирането на бюджета се оказва все по-изгодно.
"Пазарът на цигари у нас е за около 2.3 млрд. лева, а бюджетът губи над 700 млн. лева годишно от несъбрани акцизи и ДДС", съобщи експертът от ЦИД Тихомир Безлов. Според него изкушенията за укриване на данъци, за производство на фалшиви бандероли и стоки стават все по-големи, а вносът на черно - все по-печеливш, защото се увеличава разликата между акциза у нас и в съседните страни. "Легалният пазар на цигари се свива с по 1% всеки месец от средата на лятото насам", твърди експертът. През първите месеци на годината цигарите все още се пласираха по ниските цени със старите бандероли. Безлов цитира проучвания на големите тютюневи компании, според които сивият пазар у нас през 2007 г. е бил 8-12%, а тази година заплашително се е разраснал до 25-29%.
От агенция "Митници" потвърдиха, че приходите от бандероли са спаднали с 270 млн. лева в сравнение с 2008 г., независимо че тази година акцизът се качи с около 50-60 ст. на кутия, а всички проучвания показват, че пушачите не са намалели. През 2008 г. е платен акциз за 20.2 млрд. цигари, а за т. г. се очаква обемът да е до 18 млрд. къса, което е около 10% спад, казаха от агенция "Митници".
След Нова година положението ще се влоши заради шоковото вдигане на акциза, заради който на белия пазар дори най-евтините цигари ще са над 4 лв. кутията, предупреди Безлов. Той посочи, че става все по-изгодно да се внасят папироси от Сърбия, където облагането е далеч по-ниско. Бившият финансов зам.-министър от БСП Георги Кадиев също смята, че високите данъци върху акцизните стоки са мощен стимул за контрабандата. "В крайната цена на 1 кутия масови цигари 3.57 лева са акциз и ДДС", посочи Кадиев. Акцизът и 20% ДДС товарят с 5.28 лева всеки литър алкохол, а в цената на литър дизел двата данъка добавят 0.75 лева. Ето защо укриването на плащанията към бюджета е огромно изкушение.
Още от статията на „Сега"
„Синята зона става златна", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Да паркираш на пъпа на София ще стане лукс. "Синята зона" се разделя на три. За час престой в идеалния център ще даваме три лева вместо един, както е сега. В по-отдалечените зони тарифите ще бъдат два и един лев.
"Ако отидем с кола на работа, за 8 часа ще платим 24 лева", изчислиха притеснени чиновници, чиито ведомства са на жълтите павета. Драстичният скок е предложен на столичния парламент от шефа на паркингите Марчело Доковски. Цената на услугата ще се повиши, заяви и кметът на София Йорданка Фандъкова, но не се ангажира с конкретни цифри. Утехата за столичани е, че идеята да се плаща такса за паркиране пред дома твърдо отпада. Това може да стане, когато в кварталите се построят паркинги с охрана, коментира Доковски.
Още от статията на „Стандарт"
„Финансовият надзор спаси от делистване 229 "кухи" компании", информира от първата си страница „Класа"
Комисията за финансов надзор (КФН) задължи Съвета на директорите на БФБ - София, до три дни да приеме изменения в правилника си, с които да отпадне делистването на 229 публични дружества. Това гласи официално решение на Ралица Агайн, зам.-председател на комисията, разпространено вчера.
Според правилника на БФБ обаче въпросните компании не отговарят на въведените изисквания за средномесечен оборот от 4 хил. лв. и минимум 5 сделки на месец и следователно нямат място на борсата. От КФН пък обясниха, че евентуалното делистване на дружествата ще застраши интереса на 912 342 физически и юридически лица.
Бистра Илкова, изпълнителен директор на БФБ - София, коментира пред "Класа", че в момента текат съответните административни процедури, които трябва да се спазят и обясни, че все още е твърде рано за конкретно становище от страна на борсата. Илкова бе категорична, че ръководството на БФБ продължава да поддържа тезата и официалната си позиция, която има по повод делистването.
Любомир Бояджиев, председател на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници, коментира пред Darikfinance, че приветства решението на КФН да наложи принудителна административна мярка на БФБ и изрази надежда, че от борсата ще променят решението и респективно правилника си.
В становището на КФН се посочва още, че заплашените от делистване 229 компании представляват 73,40% от дружествата, търгувани на неофициален пазар, и 68,36% от всички публични дружества, приети за търговия на БФБ. Основният мотив на комисията за решението е да защити интересите на инвеститорите.
Припомяме, че в интервю за "Класа" преди дни Виктор Папазов, председател на Съвета на директорите на БФБ, коментира, че в Атина се търгуват 289 компании, в Италия са 295, във Виена - само 114, а на БФБ са 400. По думите му истерията идва от тези, които може да не успеят да си "оправят" данъците, ако борсата свали посочените дружества от търговия. "В голяма степен твърдението, че сключените сделки с акциите на подлежащите на делистване компании имат „счетоводен" или друг непазарен характер, с които се избягва плащане на данъци и се увреждат интересите на фиска, е неподкрепено с каквито и да било доказателства", категорични са обаче от комисията.
Като аргумент за спиране на делистването в решението се посочва още така, че пенсионните фондове притежават акции в тези компании за 15,176 млн. лв. или 0,49% от активите им.
Още от статията на „Класа"
„В ЕС се точи ДДС за милиарди чрез търговията с емисии", съобщава от първата си страница „Дневник", като се позовава на информация на Европол
Търговията с въглеродни емисии е най-новият любимец на организираната престъпност в Европа. Само за 18 месеца измамници са успели да нанесат щети за около 5 млрд. евро, като са използвали класически схеми за източване на ДДС. Следващият им потенциален обект са търговията с електричество и природен газ.
Това съобщи европейската полицейска служба Европол, която обаче не посочва кои страни са пострадали. Агенцията отбелязва, че в някои страни от ЕС "около 90% от целия обем на активността на пазара с въглеродни емисии са измами".
Косвено се визират Холандия, Франция, Великобритания, Испания, където след въвеждане на строг контрол върху тази търговия активността се е сринала с 90%. Броени дни преди форума на ООН за климата в Копенхаген и Дания промени данъчните си правила и регистрационния режим за въглеродна търговия, за да избегне измами и допълнителни загуби. По данни на Европол потенциалът на европейския въглероден пазар е 90 млрд. евро годишно.
Европейската система за търговия с т.нар. въглеродни кредити работи от 2005 г. и се състои от 6 платформи в Западна Европа. Под въпрос е поставено доверието към тази система, заяви Роб Уайнрайт, директор на отдела за тежки престъпления в Европол.
Разкритието е неприятна новина за преговарящите в Копенхаген от името на ЕС, които се опитват да разширят подобни платформи по целия свят, коментира лондонският в. "Дейли телеграф". Идеята е с приходите от търговията с права за въглеродни емисии да се финансират глобални проекти за борба с предизвикани от човека климатични промени.
Измамите на въглеродния пазар са засечени в края на 2008 г. и са достигнали кулминацията си през май. Преди това подобни схеми за точене на ДДС имаше при търговията с компютърни чипове, при мобилните телефонни услуги и цигарите.
Климатичната мафия
Статия "Климатичната мафия" на сп."Шпигел" разказа в понеделник, че в Германия почти 40 фирми се разследват от десетки данъчни служби за измами в търговията с въглеродни кредити. Потенциалните щети за бюджета на страната са за стотици милиони евро.
Това е и голямо предизвикателство към министъра на околната среда Норберт Рьотген, който е на поста си от малко повече от месец. Причината е, че въпросните фирми поддържат сметки в Агенцията за търговия с емисии (DEHSt), контролирана от министерството на Рьотген.
Още от статията на „Дневник" и още по темата в „Дневник"
„Никой не иска да стане шеф на пътищата", предупреждава „Сега"
Един работен ден преди да приключи крайният срок на конкурса за избор на директор на Агенция "Пътна инфраструктура", все още никой не е подал документи. Това съобщи вчера министърът на регионалното развитие и благоустройство Росен Плевнелиев. Затова той официално е поканил Божидар Йотов, който сега временно изпълнява длъжността, да се включи в конкурса. "Разговарях с Йотов и той има концепция от 50 страници и ще я внесе", обясни Плевнелиев.
Това е само едно от изискванията, на които трябва да отговорят кандидатите. От обявата става ясно, че те задължително трябва да са магистри по право, икономика, администрация или да са строителни инженери. Крайният срок за подаване на документите изтича този понеделник.
Заетите в строителния бранш не се изненадаха от липсата на интерес към заемането на този пост. "Длъжността е много ветровита, защото там се пресичат много лобита", коментира Иван Бойков, изпълнителен директор на Камарата на строителите в България. Според него атмосферата, която е създадена във ведомството, също отказва кандидатите. Бойков припомни, че през изминалата година в агенцията са направени близо 30-40 проверки, а служителите са под напрежение заради непрекъснатия контрол.
През последните 10 години в пътната агенция са се сменили 11 директори. Единственият случай на по-дълго задържал се на поста е Веселин Георгиев, който се прочу с огромни злоупотреби, довели до спиране на европейските пари за пътища. Един от последните шефове - Димитър Иванов, преседя само 3 месеца на поста, но на два пъти - веднъж през 2008 г., когато бе освободен от Сергей Станишев, и веднъж през 2009 г., когато бе освободен от Бойко Борисов.
Още от статията на „Сега"
„Лихвите ще достигнат нивата отпреди кризата през 2012 г.", прогнозира „Класа"
Лихвите по кредитите и депозитите започват плавно да падат, като през 2012 г. те ще достигнат нивата, отчитани през миналата година, съобщи главният икономист на "УниКредит Груп" Кристофор Павлов, цитиран от БТА. Агенцията събра и други мнения и прогнози на наши банкери за сектора. Според Павлов ставките по заемите ще намаляват по-бързо от тези по влоговете, като тенденцията ще продължи и през следващата година. И още: "Лихвите по кредитите за домакинствата през 2012 г. ще паднат до 9,80% от средно 11,67 на сто към момента. При фирмите спадът ще е до 7,95% през 2012 г. от 8,75 на сто".
Управителят на БНБ Иван Искров изтъква, че има леко намаление на лихвите от август насам благодарение и на добрите сигнали, които излъчва българското правителство, и стремежа да продължи със стриктната фискална политика. Към третото тримесечие просрочените кредити над 90 дни са около 6%. Това означава на всеки 100 кредита 6 са в необслужвани над 90 дни, а просрочените заеми се покриват, като се взима по мъничко от останалите 94 кредита, коментира управителят на БНБ. Според Павлов пикът на необслужваните кредити ще бъде през втората половина на следващата година. Той очаква те да достигнат до 10% от всички отпуснати заеми.
Още от статията на „Класа"
„Цонев трупа имоти по царски", разкрива „Стандарт"
Страховете на жителите на Медвен, че Николай Цонев може да изкупи цялото им село, не са безпочвени. Бившият военен министър проявява завиден нюх към имотите и тяхното придобиване, установи проверка на "Стандарт". Село Медвен, което местните зевзеци вече наричат Цонево заради къщите, които Цонев е придобил чрез подставени лица, далеч не е единственото интересно място за бившия министър. Той е купил и парцел от 2152 квадрата в квартал Горна баня, където вече строи луксозна 2-етажна хасиенда.
Както "Стандарт" разкри вчера, Николай Цонев е сложил ръка на поне 6 от известните къщи, обявени за национални паметници във възрожденското село Медвен. Като добър администратор той не е записал имотите на свое име, а те са придобити чрез фирмата на близкия му депутат от ГЕРБ Красимир Минчев "Булгериън нукс". Местните упорито твърдят, че Цонев владее 6 къщи - Сийковата, Андрианината, дома на Иван Злото, на Японеца, Цапърковата и Балтовата.
50-годишният бивш военен министър има 2 наследствени апартамента в Перник, както парцел и къща в радомирското с. Стефаново, близо до международния път Е-79. Това сочат данните от годишната имотна декларация на ексминистъра.
Освен това Цонев и съпругата му имат жилище от 134 квадрата в София и официално само една къща в Медвен.
Министърът декларира и спестявания от 43 735 евро, 10 609 долара и 70 749 лева. Отделно притежава акции и ценни книжа в дружествата "Енемона" АД, "Билборд" АД, "Зърнени храни" АД и ДФ "Адванс IPO" на обща стойност от 38 321 лева.
"Цонев не участва пряко в управлението на фирми, но притежава дялове и лесно може да докаже доходите, с които да придобие имотите", коментираха пред "Стандарт" финансисти. "Можем да започнем проверка само ако от НАП ни пратят сигнал, че има несъответствие между придобитите имоти и доходите му. Ако обаче тези покупки са направени по времето, докато е министър, разследвaнето ще поеме Софийска градска прокуратура", коментира пред "Стандарт" окръжният прокурор на Сливен Пейчо Хитов.
Още от статията на „Стандарт"
„Цепят София на шест зони за чистенето", информира „Монитор"
София ще бъде разделена на шест зони, във всяка от които ще бъде направен отделен търг за избор на чистачи. Конкурсите ще бъдат обявени в началото на следващата година, като се очаква основният критерий за класация на кандидатите да бъде предложената цена. За 2010 г. Столичната община е отделила около 60 млн. лв. за сметосъбиране и сметоизвозване, уточни столичният кмет Йорданка Фандъкова на среща с бизнес лидери вчера.
"Във всяка една от зоните ще влизат по четири района, които ще са съседни. Така фирмите ще могат да оптимизират разходите си", разясни зам.-кметът по екология на Столичната община Мария Бояджийска. Преди дни тя каза, че бюджетът за чистотата за 2010 г. е "на екзистенц-минимума". В момента София се чисти от девет фирми, чиито договори изтичат през юли.
Новите чистачи ще бъдат задължени да въведат системи за реално отчитане на свършената работа. Те ще трябва да монтират GPS-и както на кофите за смет, така и на камионите. Чрез устройствата Столичния инспекторат ще следи колко пъти се вдигат контейнерите.
"Обществената поръчка за чистенето на петте района "Младост", "Овча Купел", "Люлин", "Витоша" и част от "Триадица", която беше спечелена през пролетта от "Заубермахер", ще бъде прекратена заради невъзможност на общината да финансира дейността", каза още Мария Бояджийска. Договорът с австрийската фирма не беше сключен, тъй като изборът й беше атакуван в съда. Преди дни стана ясно, че жалбата е оттеглена.
Още от статията на „Монитор"
„Русия отново предложи да финансира АЕЦ „Белене", информира „Пари"
Руската държавна корпорация Росатом, част от която е изпълнителят на АЕЦ Белене Атомстройекспорт, е готова да финансира изграждането на ядрената централа. Готови сме до дни да се споразумеем с България, е заявил генералният директор на Росатом Сергей Кириенко на среща с руския премиер Владимир Путин, съобщи Интерфакс.
Новото предложение към България е било поръчано от самия Путин и засяга основно източниците на финансиране на проекта. Кириенко е изразил надежда то да бъде обсъдено на междуправителствената българо-руска комисия, която заседава днес и утре в София. Ще използваме възможността да се договорим по време на тази среща, е посочил той.
Второ предложение
Това ще бъде второто предложение от страна на Русия за финансирането на АЕЦ Белене. В началото на 2008 г. Путин предложи да бъдат отпуснати 4 млрд. EUR oт руския бюджет за проекта. Тогава българското правителство отклони предложението с надеждата, че към централата ще проявят интерес много международни финансови институции. Световната икономическа криза обаче попари тези очаквания, като към момента единственото предложение за финансиране е това от Русия. Дали България ще приеме новото предложение, зависи от условията, които Русия поставя. От българска страна вече многократно беше заявено, че няма да бъдат допуснати държавни гаранции за отпускането на заема.
Още от статията на „Пари"
„Превозвачите в шок, сменят им митничаря", информира „Стандарт"
Фирмите за автомобилни превози на товари са в шок от реформата в митниците. Шофьори на тирове, натоварени с цитруси от Турция, суровина за химическите заводи от Близкия изток и резервни части от Русия звънят един през друг на шефовете си за информация къде ще обмитяват стоката. Последните на свой ред търсят браншовите съюзи и държавните инстанции. Причината за паниката е, че от 16 декември се закриват петте регионални митнически дирекции в София, Варна, Бургас, Русе и Пловдив. Правата и задълженията им ще преминат към митниците в петте града. От 7 декември вече са създадени и две нови митници - Митница Столична и Митница Югозападна, които поемат задълженията на митниците София и Благоевград. Имаме големи проблеми с липсата на информация кои митнически пунктове се затварят и кои остават. Това заяви Красимир Лалов, зам.-председател на Съюза на обединенията в автомобилния транспорт (СОАТ). "Според данни от сайта на администрацията митническо бюро Горубляне се закрива и премества в Кремиковци под име "София изток". Това според нас е глупост. Горубляне обслужва "Метро", БИЛЛА и други вериги и корпоративни клиенти, които навремето са се съобразили с наличните митница и инфраструктура, за да инвестират в своите логистични центрове. Сега какво ще правят - ще се местят в Кремиковци ли? Освен това движението на тежките камиони до Кремиковци ще натовари Околовръстното шосе. За да не стане това, изпратихме в началото на седмицата писма до премиера Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков с молба да не допуснат закриването на митническо бюро Горубляне. Днес (б.а. - вчера) пък чух, че Горубляне няма да се закрива, а ще се преименува в "София запад". Може би нашите писма са изиграли своята роля. Ако е така - добре, но пък недоумяваме защо Горубляне ще е "запад", след като е на юг", коментира Лалов. "Що се отнася до провинцията - нямаме никаква информация къде какво ще се закрива и мести. Не бива така да се правят реформи в митниците, без никой да се съветва или поне да информира нас, превозвачите, които сме пряко зависими от това, къде са митниците, за да правим нашата логистика", заяви Лалов.
Още от статията на „Стандарт"
„Българските мъже живеят най-дълго с родителите си", съобщава „Дневник, като се позовава на проучване на „Евростат"
Младите българи заедно със словенците и словаците най-късно напускат домовете на родителите си, рядко ходят на кино и концерти и почти не посещават културни мероприятия. Това сочи публикуваният вчера доклад на Европейската статистическа служба (Евростат) за младежите в ЕС.
Според данните българските мъже напускат дома на родителите си на "преклонната" възраст от 31 години и половина. Жените у нас, както и в целия ЕС се оказват доста по-самостоятелни и се отделят малко след 27 години. Италианските и малтийските мъже също живеят с родителите си до 30-годишни. Най-независимите европейци според Евростат са финландците - момичетата създават собствено домакинство на 22 години, а момчетата на 23.
Статистиката сочи още, че българите - както млади, така и стари, не посещават често културни събития. Докато 77 на сто от европейците между 16 и 29 години са били на кино поне веднъж през последната година, в България техният дял е 38%, а от тези над 30 години - 6%. Германските и датските младежи най-често ходят на кино - над 85 на сто. Българите също така не посещават концерти и театри - от младежите само 32% са били на изпълнение на живо, а от по-възрастните - само една десета.
Още от статията на „Дневник"
„Край на луксозните сафарита за депутатите", казва в интервю за „Монитор" председателят на 41-вото Народно събрание Цецка Цачева
Г-жо Цачева, успяхте ли за пет месеца да дисциплинирате депутатите, което си поставихте като цел? От БСП като чели нямат намерение да се отучат от гласуването с чужди карти.
- Съгласно конституцията, на председателя на НС е възложено да открива, ръководи и закрива заседанията и да осигурява реда при провеждането им. В този смисъл моята амбиция е редът да бъде различен от това, което сме свикнали да виждаме от екрана, като присъствие на народните представители в залата. Това не би могло да се случи еднолично само по моя воля. За него основна заслуга имат парламентарните групи. Те са тези, които трябва да проявят дисциплина. Аз съм изключително благодарна на групите на ГЕРБ, на "Атака", на Синята коалиция, които наистина имат политическа воля да утвърдят един по-различен стил на работа в пленарната зала. За съжаление това, което констатирате, е вярно. По отношение на присъствията и най-вече във времето на парламентарен контрол от групата на Коалиция за България основно в залата присъстват по няколко народни представители. След като сутринта те са се регистрирали при проверката за кворум, на тях това им се брои за присъствен ден. Явно, че в нашия правилник има нужда от допълнителни дисциплиниращи текстове, които да изискват не само еднократна регистрация за присъствие, а и за участие в провежданите гласувания. Не считам, че ако един представител от примерно 20 проведени гласувания за деня, е присъствал само на две или пък пет от тях и без уважителни причини, без да уведоми ръководството на НС, е решил да отсъства, следва този ден да му се брои за присъствен. Не би трябвало, ако той без причини не е взел участие в повече от половината от гласуванията. Това обаче към момента не е уредено с нашия правилник. Що се отнася до гласуването с чужди карти, в сравнение с предходните парламенти като количество тези случаи наистина са много инцидентни. И изцяло отговорността за това е на народни представители от КБ. Това, което правя, е във всеки един момент, когато установя гласуване с чужда карта, да информирам останалите народни представители, а чрез медиите и цялата общественост. Моето мнение е, че има промяна по отношение на дисциплината в НС. Тази промяна е факт и за това даже свидетелства, че някои представители на групата на КБ намират държанието ми едва ли не като на полицай. Но след като конституцията ме задължава да осигуря реда при провеждането на заседанията, а знаем, че органите от МВР, които се грижат за реда в държавата, са полицаите, нямам нищо против да бъда наричана и с такива думи. Още повече че това е признание, че редът и дисциплината в този състав на НС са по-добри от всички предходни.
Когато проведохте онзи 17-часов маратон по приемането на бюджета на второ четене, в продължение на около 1 час и 20 минути от КБ в залата не присъстваше нито един депутат. После те обаче ви обвиниха в предварително скроен сценарий.
- За това, какво се случи при гласуването на първо и на второ четене на законопроекта за бюджета, считам, че гражданите са достатъчно добре информирани. От КБ заявиха, че напускат заседанието. И го сториха. От там насетне постъпи предложение за пряко предаване и беше прието. Не бих могла да знам за съществуването на сценарий, още повече това ми звучи нелогично. Но вижте, тази група прави винаги изявленията си, изхождайки от собствените си практики и собствените си сценарии, които е разигравала тогава, когато е била управляваща в парламента. Те са много компетентни и много добре владеят парламентарните трикове. Мисля, че не биха ни обвинили от мнозинството в подобни неща. Най-малкото защото нямат техния богат опит.
От левицата са на мнение, че повече следите дали идват на работа, отколкото да приемате закони. Колко закона сте приели досега?
- Към настоящия момент в НС на различен етап на обсъждане има около 40 нормативни акта. За две поредни седмици ние не успяхме да стигнем до края на работната програма, по причина че не ни стига времето, въпреки че както знаете, много често работим с удължено време.
Това означава ли, че МС ви е затрупал със закони?
- Буквално е така. И обикновено в края на годината се бърза с много законопроекти, които трябва да влязат в сила от 1 януари. В този смисъл освен промените в данъчните закони, за да може да бъде приет законът за Държавния бюджет и законите за бюджета на здравната каса и на социалното осигуряване, приехме пакет от закони, които имат отношение към програмната декларация на правителството за европейско развитие на България. Те са по отношение на преодоляване на корупцията и борбата с престъпността. Става дума за Закона за МВР, за СРС. Днес (б.а. - в сряда) приехме изменения в правилника, съгласно който занапред ще има специална подкомисия, която ще се занимава със СРС и разрешаването на използването им.
Премиерът беше казал, че очаква до края на годината да приемете избирателен кодекс. Защо се забавиха там нещата? Освен това се очаква да се предложат промени в уредбата за провеждането на референдуми.
- Първо, по отношение на избирателното законодателство работи група, която обсъжда избирателния кодекс. Беше важно да приключи работа временната комисия за констатиране на нарушенията при парламентарните избори. Днес приехме решение по доклада й. На 19 декември в парламента ще има кръгла маса по повод избирателния кодекс. Изключително важно е, този съществен нормативен акт да бъде обсъден при широко присъствие на специалисти, на народни представители, на членове на правителството, на обществени организации. Защо технологично не може да бъде готов до края на календарната година този закон? Първо, защото като кодекс трябва да съчетае в себе си всичките видове избори. Вие сам споменахте, че има идея в него да се включи и материята, уреждаща референдумите. Всичко това предстои да се случи. Така или иначе обаче аз винаги съм заявявала, че за мен реалното приемане е някъде към пролетта на 2010 г. Защото законодателството и нормотворчеството е един процес, който има определени фази и етапи и няма как те да бъдат прескочени.
Още от интервюто на „Монитор"
„Борисов уважава парламента. И президентът да прави така", казва в интервю за „Сега" съпредседателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев
Г-н Велчев, как ще се отрази на ГЕРБ разпадът на един от тримата ви партньори - РЗС?
- Всеки катаклизъм в парламента не се отразява добре на работата ни. По принцип аз никога не съм одобрявал депутати да излизат от парламентарните си групи. Затова променихме правилника, за да не може, ако се излезе от една група, да се влиза в друга. Това е подмяна на вота. Записахме и че не може да се създават нови ПГ. А за да не може напусналият депутат да остава в парламента като независим, бяха нужни промени в конституцията, което не е толкова елементарно. Аз бих приветствал подобно нещо. Говоря от лична гражданска позиция. Ако аз трябва да напусна ГЕРБ, ще напусна и парламента.
Но вие имахте конституционно мнозинство, защо не извървяхте и тази крачка?
- Никой не я е предложил. Пък се и съмнявам, че всички депутати и партии щяха да гласуват такава промяна. Сега се предлагат неща, които са в разрез с правилника ни - примерно ПГ да се формира от 8, вместо от 10 депутати. Но тук въпросът е принципен. Не може да променяме правилника винаги, когато се случи нещо подобно. Г-н Янев имаше възможността още при гласуването на правилника да обоснове идеята си.
Ще се покачи ли цената на подкрепата от "Атака" и "Синята коалиция"?
- Не мисля, че нещо трябва да се измени в гласуването. Ако Яне Янев твърди, че при нас се гласува под диригентството на един човек (което не е истина), а при него не е така - това значи, че нищо не би трябвало да се промени. Дали тези депутати ще са независими, или ще са в една група, нали гласуват според собствените си убеждения?! Какво ще променим в тях - че Яне Янев няма да може да им казва как да гласуват ли? Те затова ли ни подкрепят - че са партия? Аз мисля, че ни подкрепят затова, че провеждаме правилната дясна политика. И ако продължаваме в същия дух, не би трябвало да има причина те да спрат да ни подкрепят. Ето сега ще се види коя ПГ е по-демократична.
От РЗС ви упрекват, че имате пръст в напускането на Марио Тагарински?
- Под достойнството ми е да обяснявам кой в какво има пръст. Г-н Тагарински трябва да даде най-правилния отговор. Предполагам, че той се е възмутил от позицията и начина на изказване на Яне в парламента относно президента и институциите като цяло. Но това той трябва да го каже. Ние не можехме да подкрепим искането му, както и война между институциите. Ако има вражда между най-важните институции в държавата, никой няма да ни помогне да се измъкнем от кризата - нито частни инвеститори, нито еврофондове.
Затова ли се отказахте от процедурата по импийчмънт на президента?
- Не, въпросът ни беше има ли достатъчно условия, за да успее този импийчмънт - затова сформирахме работна група. И след като всички в нея стигнаха до извода, че това няма да доведе до свалянето му, тогава за какво да го правим.
Приехте бюджета за догодина. Приемате ли, че най-бедните ще поемат най-тежкия удар от кризата?
- Тези упреци не са само към България, а към повечето страни. Там бедните хора са на нивото на нашата средна класа. И лишавайки ги от определени неща и пари, при тях това няма да засегне най-бедните. Това е сложният въпрос, който стои и пред Румъния, Естония, Латвия, Унгария. Грешно обаче се предава, че цялата тежест ще пренесат най-бедните. Не! Те ще го усетят по-болезнено.
Още от интервюто на „Сега"
„Тристълбовият модел не е добър за здравното осигуряване", казва в интервю за „Класа" изпълнителният директор на УНСБАЛ "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев
Проф. Начев, стана ясно, че около 150 млн. лева ще се спестят от закриването на болници. Как трябва да бъдат използвани тези пари според вас?
- Това не е нещо, което трябва да се обсъжда на този етап. Все още никой не знае колко точно ще са болниците, които ще бъдат закрити или преструктурирани. Когато говорим за реформа, трябва да мислим така, че тя да бъде направена в интерес на българите. Това означава, че когато някой има нужда от болнична помощ, трябва максимално бързо и достъпно да я получи, при това с най-високото качество. Не трябва пациентът да постъпва в една болница, в която няма да е лекуван правилно, оттам да отива във втора и трета и през това време, което е загубено, заболяването да се усложни и лечението да стане много по-трудно и по-скъпо.
Преструктурирането на болничната помощ ще доведе до ефективност, т.е. правилно разпределение на финансовите средства - те да отиват там, където се извършва най-много дейност. Целта на тази реформа е да категоризира болниците, да посочи компетентността за всяка една специалност, за всяка една процедура къде може да бъде извършена. Това зависи от кадровата обезпеченост, апаратурата на дадена болница, възможността да оказва 24-часова спешна помощ, както и спазването на стандартите във всяка една специалност. Това могат да го определят експертите, които да посочат точно на какви критерии трябва да отговаря всяка една субструктура в здравеопазването.
Тази седмица след среща с премиера Бойко Борисов лекарският съюз и здравното министерство подновиха диалога си. Какво да очакваме оттук нататък?
- Това е добре, че се възобновява диалогът между здравното министерство и лекарския съюз. Това, което трябва да очакваме, е да се сключи анексът към НРД 2010. Не искам да коментирам настроенията, които имаше в лекарския съюз или здравното министерство в последно време. По-важното е да говорим за реформа, защото крайно време е тя да се случи. Нещата трябва да се променят и променяйки се за пациентите, те ще се подобрят и за съсловието, като включвам не само лекарите, а и всички ангажирани в системата на здравеопазването.
Как ще коментирате думите на премиера, че няма да прави реформа без лекарите?
- Реформата не може да се направи от някой, които не разбира от здравеопазване и медицина. Тя трябва да се прави от най-висшия ешелон на медицинското съсловие. Това са експертите, доказали се като най-добрите специалисти във всяка една област. Те са тези, които трябва да определят критериите, по които трябва да се извърши реформата, а не просто да се зачеркнат 80 болници. Реформата изисква и развиване на спешната помощ, за да може в рамките на 20-30 минути пациентът да бъде закаран на точното място, в което ще получи качествена помощ. Но за тези действия се иска финансиране. Финансовият министър трябва да разбере, че не може да стане реформа, без за нея да има отделени пари.
Как ще се случи реформата, при положение че средствата, определени за следващата година, са по-малко в сравнение с тази?
- С по-малко пари няма да стане. Но нека не забравяме, че през май или юни ще се намерят още средства. Това, което трябва да се разбере, е, че реформата се нуждае от време и не може да стане с вълшебна пръчка. Сега още се определят критериите по специалности. В момента нямаме равномерно разпределение на високоспециализирани дейности, а не трябва да е така. В страната те трябва да бъдат съобразени със заболеваемостта, с броя на населението.
Още от интервюто на "Класа"