„Пребиха още един от властта", четем от първа страница на „Стандарт"
Трети висш чиновник е бил пребит в края на миналата година, но случаят не е огласен. Александър Александров от Комисията за защита на конкуренцията е нападнат на 19 ноември привечер на ул. "Солун" 59 в столичния квартал "Борово". Облечен в черно мъж започнал да го млати с юмруци по главата. Александров е потърсил лекарска помощ с разбито и окървавено лице.
"Да, има такъв случай, работим по него. Версиите за покушението са свързани с решения на КЗК", потвърдиха за "Стандарт" източници от СДВР. Според тях нападателят все още не е заловен. Самият Александров не бе открит за коментар, но негови колеги потвърдиха, че е дошъл на работа в синини.
Членът на антимонополната комисия е нападнат два дни преди побоя над директора на АЕЦ "Козлодуй" Александър Николов. Александров е издебнат само на стотина метра от мястото, където на 29 декември бе пребит с метални боксове шефът на фонд "Земеделие" Румен Порожанов.
Още от статията на „Стандарт"
„Испания кара българите да се прибират" е водещото заглавие на „Труд"
Испания прави всичко възможно българските гастарбайтери, които работят на нейна територия, да се приберат у нас. Причината е икономическата криза, заради която испанците наемат само свои сънародници на работа. Ето защо българските емигранти масово останаха без препитание. За това алармираха няколко асоциации на нашенци, които действат в тази страна.
Безработицата в Испания в момента е над 22%. Кризата засегна силно и нашата общност там, която по официални данни е около 150 хиляди души, но по принцип надхвърля 300 000 души.
Според Световната банка всяка година в България идват около 1,5 млрд. долара - пари на емигранти. Статистиката сочи, че всеки трети гастарбайтер е предпочел Испания.
"Тук съм от толкова години, но за първи път виждам нещо, което бих определила като икономически национализъм. Ако за една позиция кандидатстват 10 чужденци и един испанец, веднага на работа ще бъде назначен испанецът" - разказа Рени Младенова. Тя е председател на асоциация "Прогрес", със седалище във Валенсия.
Младенова даде пример, че вече за брането на портокали и мандарини са наемани предимно испанци. Преди по полетата работеха българи, румънци и мароканци. Сега и испанците се радват на надница от 16 евро, като 6 отиват само за транспорт, казва Младенова.
Българите твърдят, че ако успееш да си намериш някаква позиция на пазара, работодателят те осигурява на 4 часа. С тези осигуровки обаче нямаш никакви права на борсата и оставаш без помощи, обясниха емигрантите.
Новото дясно правителство на премиера Мариано Рахой е започнало да свива и всички помощи, които се дават като социални помощи или за обезщетение при безработица. "Сега дават само на майки с деца и инвалиди. Преди всички вземаха по 2 години, без да правят нищо", сподели шефът на асоциация "Хан Крум" в Лорка Бистра Генова. В социалните служби и в общините обаче масово предлагали на чужденците пари за транспорт, ако заявят, че нямат средства да се върнат в родината си.
Още от статията на „Труд"
„Галактион замесен в трансплантации на тъкани" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Старозагорският митрополит Галактион повече от 1 г. е бил член на Съвета на директорите на Тъканна банка Остеоцентър - България. Това установи проверка на "24 часа", а фактът бе потвърден от шефа на банката д-р Румен Хичев.
Към любопитната дейност на духовника насочи президентът на "Подкрепа" д-р Константин Тренчев, който в дебат за проблемите на църквата по Би Ти Ви вчера възкликна: "Не може владика да има клиника за трансплантации!" Той отказа да даде име и подробности, но проверка в информационната система ДАКСИ показа, че на 21 ноември 2007 г. Софийски градски съд вписва Галактион Любенов Табаков като член на Съвета на директорите на Тъканна банка Остеоцентър - България. Това е комбинация от светското му име Георги Любенов Табаков и църковното Галактион. Той сменя Марк Бъроуз в борда на директорите.
"Истина е, че старозагорският митрополит беше в ръководството на тъканната банка, работи за нас около година", потвърди д-р Румен Хичев, шеф на тънканната банка. Покрай скандалите с нея обаче дядо Галактион сам се отказал. Тъканната банка събираше роговици, сухожилия, костен материал, който се обработваше и присаждаше на болни. Тя беше обвинена в бизнес с мъртъвци. Към ден днешен тя вече е с променен статут, не е част от търговското дружество "Остеотех", а работи като неправителствена организация. Хичев не успя да си спомни точно как се е стигнало до привличане на Галактион към банката за тъкани за трансплантации.
Д-р Румен Хичев е категоричен, че Галактион не е взел нито стотинка от работата си за тъканната банка. Той обаче разказа, че владиката съветвал управителния съвет по религиозните аспекти на донорството.
"Тъканните банки се съобразяват с това, тъй като става въпрос за материал, който се взема от мъртви хора", обясни Хичев. Тъй като в случая се действа само със съгласие на близки, било нужно да се познават отлично религиозните нрави и традиции.
Още от статията на „24 часа"
"Още електроцентрали може да поискат по-скъп ток" е едно от водещите заглавия на „Капитал Daily"
Дни след като стана известно, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обмисля извънредно увеличение на цената на тока заради ТЕЦ "Брикел" (виж карето), се оказа, че може да има още искания.
Заради очакваната стачка на миньорите в "Мини Марица-изток" е възможно "Брикел" и държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" да поискат по-висока цена за тока, който продават на НЕК заради форсмажорни обстоятелства. До това ще се стигне при продължително спиране на доставките за четирите ТЕЦ-а, което да доведе до внос на по-скъпи въглища.
Синдикатите в "Мини Марица-изток" ще вземат решение кога да започнат ефективните стачни действия на свое заседание, което ще се проведе днес или най-късно утре. Това заяви лидерът на КНСБ в мините Валентин Вълчев. Според решението на Арбитражната комисия, което беше взето във вторник вечерта, стачката може да започне на 7 януари.
В нея могат да се включат всички работници в мината с изключение на тези, които осигуряват транспортирането на персонала и медицинските лица. В случай на екстремна ситуация обаче работниците са длъжни да гарантират изпълнението на аварийния план на мината, гласи арбитражното решение.
Дейността трябва да бъде възстановена и ако възникне непосредствена опасност и непоправими вреди върху имуществото на топлоелектрическите централи - клиенти на "Мини Марица-изток". Миньорите са длъжни да възстановят работата си и в случай на недостиг на електрическа енергия за населението.
Това означава, че ако 4-те ТЕЦ-а - "Брикел", "Марица-изток 2", "ContourGlobal Марица-изток 3" и "AES Гълъбово", които мината снабдява с въглища, започнат да привършват запасите, стачката трябва да бъде прекратена.
Резервите
С най-големи количества разполага ТЕЦ "Марица-изток 2", който осигурява около 22% от електроенергията в страната. От дружеството заявиха, че с наличните количества при работа на пълна мощност могат да издържат без доставки 16 дни, а при среден товар на работа около месец.
ТЕЦ "Марица-изток 3" и "AES Гълъбово" имат запаси за около 2 седмици при средно натоварване на централите, а ТЕЦ "Брикел" разполага с въглища за 10 дни. Ако се стигне до недостиг на електроенергия в страната обаче, може да се активира и наличният студен резерв, който някой централи са длъжни да поддържат.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Частните училища свалят таксите", пише на първата си страница „Монитор"
Частните школа свалят таксите с около 1000 лв., след като държавата поеме издръжката на учениците. Това каза Милена Славчева, председателката на асоциацията на частните училища. Тя обясни, че в момента с просветното министерство обсъжда размера на субсидията за ученици които плащат, за да учат при по-добри условия.
,,Възможно е тя да е по-ниска от издръжката на децата на държавните училища и да варира между 700 и 1000 лв. Какъвто и да бъде размерът обаче, ние ще намалим таксите със съответната сума", уточни Славчева. От асоциацията имат уверението, че този текст ще бъде записан в новия закон за народната просвета, който трябва да се гласува от Министерския съвет в началото на годината. ,,Субсидията може да бъде част от стандарта за издръжка на учениците в общински и държавни учебни заведения.
Все още се водят преговори за точния размер на сумата", потвърдиха и от просветното ведомство. В момента субсидията за учениците в държавните школа е 1300 лв., а годишните такси в частни училища тръгват от 2800 и стигат до 4000 евро.
Според образователния министър Сергей Игнатов промяната е наложителна, защото държавата трябва да осигури равен достъп на образование на всяко българско дете до 16 години.
Още от статията на „Монитор"
„Кабинетът ще стимулира иновациите с още бюрокрация" е челното заглавие на „Сега"
При пълната си неспособност да създаде среда, която да насърчи иновациите в бизнеса, кабинетът чертае нови планове за бюрократично "стимулиране" и за безсмислено пилеене на пари - уж в името на фирмите. За целта икономическото министерство е произвело проектозакон, който предвижда създаване на специално държавно предприятие, което да управлява и харчи фонд за иновации, както и учредяване на нов съвет, който да обгрижва предприемачите, въвеждащи изобретения и подобрения в работата си.
Предлага се дори освобождаване от осигуровки за срок от 3 години на фирми, които назначават кадри, занимаващи се с изследвания и развойна дейност.
Бъдещото държавно предприятие "Български фонд за иновации" ще разчита основно на бюджетна субсидия. Освен това се предвижда в него да влизат 25% от приходите от концесионните такси за добив на ресурси. Отделно предприятието ще може да кандидатства за финансиране от еврофондовете. Парите ще се предоставят на бизнеса под формата на безвъзмездна помощ и евтини кредити.
Предвижда се безвъзмездно финансиране на проекти, като максималният размер на парите за научноизследователски разработки е 500 000 лв. За индустриални изследвания са предвидени грантове, които покриват до 70% от разходите за малки предприятия, до 60% за средните и до 50% за големите фирми. Щедро ще се плаща и за експериментални разработки. Държавата ще дава до 45% от стойността на проектите за малките предприятия, 35% за средните и 25% за големите. Проектозаконът предвижда държавата да възстановява и осигуровките за период от 3 години, стига компаниите да наемат персонал, зает с научноизследователска и развойна дейност. Подкрепа е предвидена и за стартиращите високотехнологични малки и средни предприятия, макар в проектозакона да не става ясно точно каква ще бъде тя. Записано е също, че държавата ще подпомага иновациите и чрез данъчни, кредитни, митнически и други облекчения, без да е уточнено какви точно ще са те.
Проектът, който вече се съгласува с министерствата, води към поредния конфликт на вицепремиера Дянков с наблюдаван от него ресорен министър - на икономиката Трайчо Трайков. Финансовото министерство не приема създаването на нова държавна структура и отбелязва, че в икономическото министерство има достатъчно звена и чиновници, които трябва да се занимават с иновациите.
Още от статията на „Сега"
„В ЕС има 1 160 988 свободни работни места", разкрива от първата си страница „Класа"
Свободните работни места в Европейския съюз и Европейското икономическо пространство (ЕИП) са 1 160 988, съобщиха за „Класа" от Агенцията по заетостта (АЗ). Българските граждани могат да търсят сами работа на европейския портал на мрежата „Европейски услуги за заетост - EURES", уточниха от ведомството.
Към момента 17 страни - членки на Европейския съюз, са прекратили ограничителните мерки за български и румънски граждани до пазарите си на труда. Десет държави членки (Австрия, Белгия, Германия, Италия, Ирландия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Обединеното кралство, Франция) забавиха отварянето на пазарите си за български и румънски работници и през втория 3-годишен етап от преходния период, който изтече в края на 2011 година, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика пред „Класа".
Всеки един българин, като член на Европейския съюз или като по-предприемчив човек, стига да знае езика, може да кандидатства за работа там и ако е добър - да го наемат, коментира пред „Класа" Светлозар Петров, управител на специализирания сайт JobTiger.bg.
Още от статията на „Класа"
„Прогнози на бизнеса за 2012 г.: Шивашки фирми ще имат ръст на производството", съобщава „Труд"
Българската икономика зависи от европейската, тъй като е ориентирана към износ на този пазар. Това се отнася с пълна сила за текстилния бранш. Между 95 и 98% от продукцията на шивашките предприятия сеизнася за Европа. От поръчките за 2012 г. може да се каже, че капацитетът на българските фирми ще бъде запълнен и ако някои успеят да повишат капацитета си, ще могат да постигнат ръст в производството спрямо 2011 г.
Надали обаче ще се наемат нови служители, заради липсата на работна ръка. На пазара няма шивачки и специалисти в текстила. В много градове има техникуми по текстил, но като завършат училище, младежите предпочитат да станат сервитьори, защото там по-лесно се печелят пари. Не искат по 8 часа на ден да стоят на машината. Липсата на кадри ще се засилва. Друг проблем е, че много предприятия са в региони, които се обезлюдяват.
Още от статията на „Труд"
„Бойко "рендосал" Дянков и Миро", информира „Стандарт"
Разногласията между министрите на финансите и земеделието бяха изгладени с "голямата шкурка". Така премиерът Бойко Борисов образно коментира, че се е справил с крамолите между Симеон Дянков и Мирослав Найденов.
"Министрите не са деца, разбират какво им казвам", отсече премиерът. Вчера обаче той ги помири окончателно, като първо леко ги нахока, а след това ги "поглади по главите".
"Дянков е непослушен, но изключително ценен, важен, дето се вика - мога аз да му се скарам, друг не може", заяви Борисов. На земеделския министър пък шефът препоръча да не тича по тъча, а да прави реформи. "Както в горските стопанства реформите са много добри, така да продължава", допълни Борисов.
Вчера Найденов сподели пред бТВ, че е пуснал поздравителен sms за Нова година на Дянков, но не получил отговор. Той обаче подчерта, че двамата си говорят и че всъщност изказването на финансист номер 1 против него е до голяма степен манипулирано от водещия на интервюто.
Още от статията на „Стандарт"
"Решетки за негодни храни", прогнозира „Монитор"
Преди старта на летния туристически сезон да бъдат приети нормативни промени, криминализиращи предлагането на некачествени храни. Това обяви вчера земеделският министър Мирослав Найденов, цитиран от бТВ.
За търговеца или ако пък производителят си е позволил да я задържи в складовете си, докато й мине срокът на годност, и примерно да я преопакова, за да я пусне, защото има и такива случаи, той също трябва да носи персонална наказателна отговорност, каза министърът. Трябва да има предвидена подобна мярка, защото в момента санкциите са предимно финансови, добави той.
Според Найденов трябва да се прецизират отделни законови разпоредби и да станат те работещи и по този начин да се намалят рисковете за родните потребители и чуждите туристи, посещаващи България.
Той припомни случаите от миналото лято, когато от развалена храна пострадаха деца, летували на Черноморието. По думите му през миналата година Агенцията по безопасност на храните е направила 112 хил. проверки и са затворени 352 обекта. Има издадени 10 хиляди предписания и 3500 наказателни постановления, допълни той.
Още от статията на „Монитор"
„Неизрядни туроператори ще бъдат заличавани от регистъра", предупреждава „Сега"
Икономическото министерство започва проверка на казуса с българските туристи в Мароко, съобщиха от ведомството. Дванадесет българи се озоваха без паспорти в Мароко, тъй като българският им туроператор "БЕТЦ Травел" не се е разплатил с местния контрагент. Сънародниците ни успяха да се доберат до Мадрид със собствени средства и с подкрепата на посолството ни в Рабат. Снощи представител на външно министерство каза за "Сега", че групата е излетяла за България, но не разполагаше с информация кой е поел разходите по прибирането им.
При проверка на икономическото министерство станало ясно, че в Националния туристически регистър не фигурира фирма с име "БЕТЦ Травел". В него като туристически агент от 2005 г. е регистрирана ЕТ "БЕТЦ - Елизабет Мишева". Справка в Търговския регистър показва, че "БЕТЦ Травел" ЕООД е регистрирана в София. "Доколкото е налице частично съвпадение на имената на собствениците на двете фирми, е възможно те да са свързани. Ето защо министерството поиска от Комисията за защита на потребителите (КЗП) проверката да обхване и ЕТ "БЕТЦ - Елизабет Мишева", съобщиха от министерството.
При установяване на туроператорска дейност без регистрация виновната фирма подлежи на имуществена санкция от 10 000 до 30 000 лева и временно затваряне. Ако КЗП установи, че в конкретния случай туроператорската дейност е извършена от ЕТ "БЕТЦ - Елизабет Мишева", без да има съответната регистрация за туроператор, икономическият министър има основание да заличи фирмата от регистъра и като туристически агент.
Още от статията на „Сега"
„Първи сме в ЕС по ръст на доходите на фермерите", съобщава „Класа"
По данни на Европейската сметна палата България е на първо място по ръст на доходите на земеделските производители, съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов в интервю за bTV . Той подчерта, че с 54,5% се е увеличило усвояването на европейските земеделски фондове и страната ни е първа в ЕС по този показател.
Аграрният сектор в изминалата кризисна година е единственият, който бележи ръст в брутната добавена стойност и в БВП, добави Найденов. По думите му за 2010 г. външнотърговското салдо спрямо 2009 г. е нараснало три пъти, а за първите 9 месеца на 2011 г. е надминало това за 2010-а. Според министъра тези резултати показват, че секторът работи много добре. Като успех той изтъкна и създаването на Агенцията за безопасност на храните.
Същите кръгове, които взривяваха бомби, когато в България идваха еврокомисари, са поръчали да бъде пребит директорът на Държавен фонд „Земеделие" Румен Порожанов, твърди Найденов. По думите му една от причините за нападението може да е засегнати икономически интереси, отказани проекти или неразрешени плащания. „Става въпрос за десетки милиони. Нека да припомня, че средствата, които влизат в България по Програмата за развитие на селските райони и като директни плащания, са повече, отколкото парите по останалите оперативни програми", каза Найденов. Той не изключва и политически елемент - с това нападение да се цели дестабилизиране на фонд "Земеделие".
Агроминистърът обаче е категоричен, че случилото се с Порожанов няма по никакъв начин да попречи на плащанията към земеделските производители.
Трябва да има рестрикции за хората, които предлагат храни с изтекъл срок на годност или застрашаващи здравето по някакъв начин, защото те сега са само финансови. 112 хиляди проверки са извършени от Агенцията по безопасност на храните за миналата година, а затворените обекти са 352. Найденов е категоричен, че този, който предлага опасни храни, трябва да носи наказателна отговорност. Земеделският министър очаква преди старта на летния туристически сезон да бъде приет законът за криминализиране на некачествените храни.
Още от статията на „Класа"