Полицията арестува 35 души, които протестираха срещу решението на Върховния административен съд, с което се отменя статутът на природен парк "Странджа" и се позволява строителството в него. Около 200 души блокираха в понеделник вечерта без разрешение кръстовището на Орлов мост в София. Природозащитниците седнаха на пътното платно и скандираха: "Корупция" и "Мафия". При повторния им опит да излязат на пътя десетки от тях бяха арестувани.
В понеделник по обед получих sms. Поканиха ме на протест на Орлов мост от 19.30 срещу решението на Върховния административен съд, с което се отменя статутът на природен парк "Странджа". В съобщението се казваше, че граждани ще блокират кръстовището с телата си. Веднага си помислих, че този протест няма да е толкова спонтанен колкото предишния, който блокира за около 40 минути кръстовището на "Патриарх Евтимий" и "Граф Игнатиев". Мислех, че полицията ще узнае за него от интернет и ще го неутрализира в зародиш.
Очакванията ми обаче се оказаха погрешни. На мястото се бяха събрали поне 200 души, докато на отсрещния тротоар имаше само един полицай. Малко преди осем часа всички вкупом се изстреляха и блокираха движението. Десетина минути колите и автобусите надуваха клаксоните, а след това започнаха да обръщат назад по "Цариградско шосе". Пътниците от градския транспорт продължаваха пеш по маршрута си. Някои от тях не знаеха за какво е целият този шум и се спираха да питат и да наблюдават любопитно.
Едва след около десетина-петнайсет минути пристигнаха полицейски джип и пет-шест леки коли. Органите на реда застанаха в единия край на кръстовището - срещу протестиращите. Някои от тях скръстиха ръце и започнаха да чакат нареждания.
Ръководителят на операцията по разпръсването още не беше дошъл, затова полицаите не предприемаха никакви действия. Някои се шегуваха помежду си, а други се питаха:
"Ще ги разбутваме ли, какво казаха?"
Ръководителят по "разбутването", подполковник от Охранителна полиция, се появи след около половин час, колкото продължи и блокадата.
И на този протест не липсваше озвучаване. Двама младежи с барабани придаваха колорит на акцията. Няколко човека започнаха да танцуват. По-късно обаче музикантите бяха арестувани. На саморъчно направени транспаранти пишеше: "Природата за нас, бетонът е за вас" и "Мафията вън от Странджа". Основните скандирания гласяха:
"Всеки ден ще е така до победата"
"Мафия, мафия, мафия", "Корупция, корупция". Пееше се химнът.
Протестиращите сами напуснаха улицата след около половин час, без да бъдат изтласквани от полицията. Те се преместиха до езерото "Ариана'' в Борисовата градина. Едва при повторния опит да блокират кръстовището някои от младежите бяха арестувани, натоварени в камионетки и откарани. Не можеше да се разбере на какъв принцип полицаите избираха кого да арестуват - дали по външния вид или по преценка на появилия се подполковник, който пък редовно получаваше нареждания по телефона. Попитан как точно се подбират арестантите, ръководителят на операцията, чието име не успяхме да установим, обясни, че арестите са правени на принципа на Закона за МВР
Един от младежите беше повален на земята, за да бъде задържан, а друг се опита да му помогне, замахвайки да удари полицаите с бутилка. Първият се съпротивляваше, защото не му беше обяснено каква е причината за ареста. В крайна сметка и двамата поеха към участъка. Не може да се твърди, че полицията превишаваше правомощията си, тъй като никой не беше искал разрешение за протеста. Полицай, който не искал да бъде сниман, ми нареди да изтрия снимките си. Обясних му, че те са в общ план и не се фокусират върху него. Показах му журналистическата си карта. Разговорът приключи с предупреждение от негова страна, че при още една снимка повече няма да си видя техниката.
Протестиращите продължиха с поход към кръстовището на "Драган Цанков" и "Граф Игнатиев". Там заради опити да блокират движението бяха арестувани още няколко души.
Реакции
Кметът на Царево Петко Арнаудов предложи министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров да обяви мораториум върху строителството в границите на природния парк "Странджа". По закон забраната да се строи може да продължи от една до две години. Кметът обеща със своя заповед също да наложи мораториум върху издаването на строителни разрешения. Наред с това местната власт поиска нова процедура за определяне на границите на парка. Предложението на общината е да бъде назначена комисия, която да определи границите, след като в населените места мине обществено обсъждане и бъде приет план за управление. В писмо до министър Чакъров се настоява в новите граници да влязат само горските масиви и част от Южното Черноморие, а земеделските земи, които граничат с урбанизираните територии, подходящи за развитие на туризма и спорта, да бъдат извадени. Частните земеделски земи са между 5 и 6% от цялата паркова територия.
Община Царево предложи още министърът да не обжалва съдебното решение, което обяви заповедта за създаването на парка за нищожна, и да се прекратят съдебните дела. Според общината решението поражда необходимост от процедура за определяне на границите на парка, нещо, което искат и от Царево.
Вчера Националното ловно-рибарско сдружение протестира срещу решението на съда, с което се отменя заповедта за създаването на парк "Странджа". Изразяваме недоумение как най-голямата защитена територия на България с непокътната природа, огромно разнообразие на растителни и животински видове може с лека ръка да бъде заличена и изложена на пагубно влияние на спекулативни интереси, се казва в позицията на сдружението.
В подкрепа на защитниците на "Странджа" се обявиха и от Зелената партия. В България очевидно нито се спазват законите, нито се защитава общественият интерес при опазването на околната среда, се казва в декларацията. Не остава никакъв друг начин за борба с беззаконието освен с открит граждански протест, посочват от партията.
Във вторник следобед протестиращите природозащитници се срещнаха и със столичния кмет Бойко Борисов, който призова премиера Сергей Станишев да внесе в Министерския съвет план за управление на Природен парк "Странджа" по подобие на останалите паркове. По думите му прокуратурата трябва незабавно да се самосезира и да започне проверка на кмета на Царево Петко Арнаудов. Борисов обеща да узакони следващите протести на еколозите само ако се намери вариант, при който да не се създава анархия. Той съобщи, че имал уверение от екоминистъра Джевдет Чакъров, който щял да обжалва решението на ВАС, с което се отменя статута на Странджа.
Флаш моб
За явлението Flash Mob се заговори в световен мащаб през 2003 г., но спорадично е споменавано в българските медии. Най-общо може да се опише като неочаквана поява на хора на предварително уточнено място и време, при което участниците извършват предварително уточнени действия, след което бързо се разотиват. Общите правила са да се спазват точно указанията за действията и да не създават конфликти с полицията. По принцип стълпотворенията се организират в последната минута с писмо по мейла или с sms, но не и с обяви на обществено място. За родоначалник на този вид масови акции се смята случката в Ню Йорк през юни 2003, когато десетина души се събраха в отделението за подови настилки на супермаркета "Мейси" и извадиха от релси продавача с въпроса дали разполага с "любовен килим" за тяхната комуна.
Феноменът се разпространи бързо и в различни направления - само за развлечение, социално или "арт". Преди Великден тази година в Лондон се проведе най-големият флаш моб във Великобритания, като над 4 хиляди души запълниха станцията "Виктория" и в продължение на 2 часа танцуваха на музика от MP3 плеъри. Акцията беше организирана от портала mobileclubbing.com и започна в пиковия час 18:53, когато най-много хора се прибират след работния ден.
У нас първият опит за такова събиране беше направен на 31 декември 2003 г. в 24 часа на езерото "Ариана" в столицата, където неголяма група хора дойде със сгъваеми столове, поседя и се разотиде.
Световната мания не остана незабелязана от социолозите. В САЩ се появи и книга за мобърството с автор Хауърд Рейнголд, според когото това е следващата форма на социална революция, продукт на отчуждаването в компютърната епоха. "В момента се скупчват хора, които просто искат да направят нещо шантаво, без да причинят вреда. Това обаче може изненадващо да се превърне в нова форма на политическа активност", смята социологът.
„35 задържани и ранен полицай заради Странджа", информира „Труд"
35 мъже и жени са били задържани за кратко от полицаи, а служител на реда е получил лека контузия на ръката след екопротеста в понеделник вечер в столицата.
Тогава около 300 природозащитници блокираха за половин час кръстовищата на Орлов мост и на бул. "Евлоги Георгиев" и "Драган Цанков". Еколозите предприеха тази стъпка в защита на Странджа, след като миналата седмица Върховният административен съд постанови, че планината вече не е природен парк и там може да се строи.
„150 зелени обсадиха РПУ заради арести", четем в „24 часа"
Близо 150 младежи обсадиха в понеделник вечерта сградата на Първо РПУ в София с настояване незабавно да бъдат освободени 35 екозащитници.
Зелените бунтари - 28 мъже и 7 жени, се оказаха повече от най-страшните футболни агитки, които полицията е озаптявала със сила. Те бяха задържани същата вечер при протестна акция в защита на природен парк "Странджа" на Орлов мост и на кръстовището на бул. "Драган Цанков" и "Евлоги Георгиев". Непълнолетен младеж е разпитан и в Четвърто РПУ.
„Протестиращи за Странджа прекараха нощта в ареста", отбелязва и „Новинар"
"Мила Родино, ти си земен рай, твойта хубост, твойта прелест, ах те имат край".
С плакати с този надпис започна протесът на защитниците на парк Странджа в понеделник вечерта. За 35 от тях завърши в ареста на 1 РПУ, където бяха отведени от полицаи.
19.30 часа: На парапетите на подлеза пред "Царевец" на Орлов мост бяха насядали около двасейтина човека. Само за десетина минути по тротоара пред подлеза не беше останало място да се разминеш. Не може веднъж да има дюни, след това багерите да ги изринат и там никога да не е имало дюни. Решението на съда е абсурдно и нелогично и след като няма как по официален начин да запазим Странджа, единственият вариант е да протестираме, говореха хората. Тук е пълно с еколози, архитекти и обикновени граждани. Феноменалното, че всички излязоха спонтанно след "разговори" в Интернет форуми, разказаха протестиращите.
19.50 часа: Светофарите на кръстовището на Орлов мост светят зелено за колите по бул. "Евлоги Георгиев". Едно изсвирване със свирка обаче блокира рейсове, автомобили и пресичащи хора. Само с един сигнал около 200 защитници на Странджа седнаха в средата на кръстовището. Те скандираха "Искаме си Странджа". Към виковете се присъединиха и клаксоните на нервни шофьори. Наполовина завил автобус с номер 305 към Театър "София" търпеливо чака около 15-ина минути. След това обаче се реши на маневра "обратен завой" по "Цариградско шосе". Примера му последваха и още два рейса. Единствено тролеите чакаха наредени от БТА до Орлов мост.
20.00 часа: Нестинарски танци и тъпани огласяваха центъра на София. Десет минути след началото на протеста на Орлов мост се появиха четири коли на Първо РПУ. Полицаите приближиха протестиращите и ги помолиха да прекъснат блокадата, за да могат колите и рейсовете да продължат движението си. Стената от протестиращи обаче не помръдна. След още пет минути под Орлите дойдоха още пет коли.
20.25 часа: Кордон от полицаи разпръсна протестиращите. Някои от тях мирно си тръгнаха, като продължаваха да скандират и да носят плакатите си. Част от тях обаче блокираха и кръстовището на булевардите "Евлоги Георгиев" и "Драган Цанков". От двете блокади 35 души бяха отведени в Първо РПУ.
Протестите започнаха, след като Върховният административен съд отмени статута на парк Странджа.
„В битката за София- генерал срещу генерал" е водещото заглавие на „Труд"
Истинска генералска битка за София може да пламне есента, ако в кметската надпревара се включи и четиризвездният генерал Никола Колев.
Името на бившия шеф на Генщаба и настоящ началник на кабинета на президента Първанов се спряга сред влиятелните политически кръгове в държавата. Проучват се шансовете му да бъде издигнат от инициативен комитет като независим.
"При определени условия и при достатъчно обществена подкрепа съм готов да мисля върху тази идея", каза вчера за "Труд" ген. Колев. Настоящият столичен кмет ген. Бойко Борисов заяви наскоро, че 99% ще се кандидатира за втори мандат.
„Сбогом на танковете" е водещото заглавие на „Стандарт"
Вече нито един политик няма да каже: Да дойдат танковете. Родните бойни машини излизат в пенсия. Прочутата Сливенска бригада е пред закриване. От началото на идната година елитното поделение става учебен център, разкриха от военното министерство. Четирите батальона ще бъдат свити до един. Ще има драстични съкращения както на офицери, така и на сержанти и кадрови войници. Подобна съдба ще сполети и Горнобанската танкова бригада. Тя остава с два батальона и един дивизион по-малко.
Сбогуването с двете славни бригади се налага от новите натовски критерии. Според тях танковете нямат място в Българската армия, обясниха офицери. Преди няколко години беше ликвидирана и бригадата в Айтос.
В момента на въоръжение у нас е руският танк Т-72, който беше модерен преди 20 години.
"Заплатите в частния сектор ще се увеличат с поне 13%" e водещото заглавие на „Дневник"
След по-малко от три часа преговори във вторник работодателите и синдикатите си "стиснаха" ръцете за поне 12.9% увеличение на заплатите в частния сектор през тази година. И бизнесът, и представителите на работниците ще препоръчат на членовете си този ръст на възнагражденията. Цената на компромиса между предварителните позиции на бизнеса - 9.6%, и на синдикатите - 18%, е подкрепата на профсъюзите за намаляване на осигурителната тежест с 3 на сто от 1 октомври. Ако това се случи, работодателите на свой ред ще увеличат препоръчителния индекс с още два пункта - до 14.9%. Така ръстът на доходите в реалния сектор може да изпревари с 50 на сто увеличението на бюджетните заплати, които се повишават с 10% от 1 юли.
Безпрецедентното за България споразумение беше постигнато между национално представителните организации на профсъюзите - КНСБ и "Подкрепа", и на бизнеса - Конфедерацията на работодателите и индустриалците, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлената палата, Съюза на частните предприемачи "Възраждане", Съюза за стопанска инициатива и Асоциацията на индустриалния капитал. Оттук нататък започват преговорите по браншове и в конкретните предприятия, като при окончателното решение ще се отчита конкурентоспособността на отделните сектори и регионите. Двете страни се разбраха да подготвят и предложения към управляващите за намаление на данъчно-осигурителната тежест и за борба със сивата икономика. Бизнесът обеща и значително увеличение на минималните осигурителни прагове.
Формулата, по която е изчислен препоръчителният процент, включва пълна компенсация на миналогодишната инфлация и 75% от увеличението на производителността на труда. Другите два параметъра - конкурентоспособност и пазарна конюнктура, пресмятането на които беше и най-спорно, "тежат" общо с 2.11 пункта, споразумяха се бизнесът и синдикатите.
Зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян уточни, че този индекс няма да се препоръчва на фирми, които по-рано през годината са увеличили заплатите със сходен или по-голям процент. Онези, които са вдигнали възнагражденията по-малко, ще бъдат поканени да достигнат препоръката. "Не е изключено в някои сектори или региони да има по-малко от препоръчаното увеличение заради по-ниска производителност на труда или недостатъчна конкурентоспособност", допусна председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. По думите му компромисът, който е направен от бизнеса, отчита и повишените очаквания на хората от членството на България в ЕС, както и недостига на персонал, който ще става все по-силен в условията на свободно придвижване в съюза. И двете страни са останали малко недоволни, добави Велев, като притесненията на работодателите са свързани с риска от генериране на инфлация, увеличаване на дефицита по текущата сметка и свиване на възможностите на фирмите да инвестират в развитието на бизнеса си.
Трудът в България сега се облага с 60% - много висока ставка, която е бонус за работещите в сивия сектор, каза още Велев. Бизнесът договаря със синдикатите само чисти заплати. Така фирмите, които укриват осигуровки, имат много по-ниски разходи дори и да увеличат възнагражденията с препоръчителния процент, обясни той. Тъй като обещаното от кабинета намаление на вноската за пенсия от 1 юли не се случи, работодателите и синдикатите ще настояват то да се въведе от 1 октомври.
За да си осигури подкрепата на профсъюзите за тази стъпка, която те доскоро категорично отричаха, бизнесът обеща освен ръст на заплатите значително да вдигне и минималните осигурителни прагове. На срещата двете страни са се разбрали праговете да се изравнят с началните заплати за съответните категории персонал. В строителството, търговията, туризма например възнагражденията на някои професии са в пъти по-високи от минималните прагове, даде пример зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров. "През миналата година от увеличените с 14% прагове попълнихме дефицита на НОИ с 200 млн. лв.", допълни той. Дефицитът не е свещена крава, той и досега е пълнен с приходи от ДДС и други данъци, каза Васил Велев. Дикран Тебеян пък припомни, че служителите в държавната администрация не плащат вноски. Те се покриват от държавата, която в същото време твърди, че е принудена да запълва голям пенсионен дефицит. Вноските за военните и магистратите пък са занижени и ако държавата започне да ги внася в реалния им размер, това ще допълни фондовете на НОИ и ще намали дефицита, каза Тебеян.
Работодателите са готови да подкрепят и искането на синдикатите за намаляване на данъка върху общия доход от 1 януари 2008 г. "Това ще увеличи разполагаемите средства на хората, без да ощетява компаниите", каза Велев. Ще бъдат подготвени общи предложения и за преразглеждане на равнището на косвените данъци, допълни зам.-председателят на Съюза за стопанска инициатива Теодор Дечев. По думите му от тази година в бюджета влизат "великански" приходи от акциз върху въглищата, кокса, брикетите, метана. Ставката за пропан-бутана дори е втората по големина в Евросъюза, даде пример Дечев. Бизнесът и синдикатите ще излязат с обща позиция и за последното решение на енергийния регулатор за цените на тока, защото те засягат както промишлените предприятия, така и битовите потребители, допълни президентът на "Подкрепа" Константин Тренчев.
До решението на работодателите и синдикатите се стигна, след като през септември те подписаха с правителството Пакт за икономическо и социално развитие на България до 2009 г. В този документ е записано двустранното договаряне на препоръчителен индекс за ръст на доходите на заетите в икономиката. Преговорите трябваше да се проведат още през март, но не бяха свикани от правителството. Работодателите и профсъюзите се разбраха да поискат от Министерския съвет и общ преглед на изпълненото от пакта за първите шест месеца на годината. - може да падне
„Страната на полуобещаните полуреформи", коментира „Дневник"
Вече е началото на юли 2007 г. Освен че се навършват 10 години от въвеждането на валутен борд, което е най-успешната реформа в България, от този месец трябваше да се случат и някои нови важни реформи. Реформи, които не само бяха обещани на най-високо политическо ниво и подкрепени от повечето партии, но и реформи, които са записани в закон. Нищо обаче не се случи.
Отлагането
Няколко милиона работещи трябваше от два дни да плащат малко по-ниски осигурителни вноски. Вярно, само с 3 процента, но все пак във всяко средно семейство щяха да остават няколкостотин лева повече, отколкото досега. Това беше записано в закона за държавния бюджет - но не се изпълни. Беше отложено за следващата година.
Друг пример - новият търговски регистър трябваше да влезе в сила на 1 юли 2007 г. Оказа се, само няколко дни преди крайния срок, че това няма да се случи. Вярно, това не беше най-амбициозната възможна реформа на бизнес регистрацията - но все пак щеше да е значително подобрение спрямо сегашната система. Законът беше променен в невероятно кратки срокове и тази реформа също беше отложена за следващата година.
И това не е всичко. Тази година беше отложена и реформата във висшето образование - която предвиждаше даване на възможност на университетите да имат повече самостоятелност при определяне броя на студентите и таксите за обучение. Мнозинството в парламента отхвърли предложенията на министерството на образованието и ги отложи за бъдещето.
Да не забравяме и здравната реформа. Здравеопазването в голяма степен продължава да бъде тотално държавно доминиран сектор, където всички решения се вземат от чиновници и администратори, а пациентите, болниците и лекарите нямат думата. Ясно е, че от държавен монопол трябва да се премине към по-конкурентна среда с повече частни болници и конкуренция между здравни фондове. Тези мерки обаче също са отложени за бъдещето. В здравната стратегия плахо се говори за приватизация на болници - но тази стратегия постоянно се отлага. За бъдещето.
Не за първи път
Някой може да каже, че това е случайно струпване на събития и отлагането на реформите не е практика. Освен това може да се каже, че отлагане с шест месеца не е толкова фатално. Нека обаче погледнем в по-дълга перспектива.
Да видим обещанието за намаление на осигурителната тежест. Вярно, 6 месеца отлагане може да не са фатални, ако това обещание наистина се спази. Обаче това не е първо отлагане - защото точно преди 6 месеца отново имаше отлагане. Първоначално се предвиждаше намалението на осигурителното бреме върху труда да влезе в сила от началото на 2007 г. Когато се натрупат две поредни отлагания на едно сравнително малко намаление на данъчната тежест, това вече съвсем не звучи оптимистично. След като една малка фискална реформа се отлага двукратно, колко ли време би отнело на правителството, за да реализира някакво по-голямо намаление на данъчното бреме?
С търговския регистър нещата стоят още по-зле. Първоначално регистърът трябваше да стартира през есента на миналата година. След това имаше отлагане за началото на 2007 г. След това имаше ново отлагане за средата на 2007 г. И днес имаме вече четвърта поредна дата, на която се обещава да стартира този регистър. При толкова много отлагания оправданията вече трудно могат да се приемат за обосновани.
Търговският регистър - поглед в детайлите
Има няколко оправдания за поредното отлагане на старта на търговския регистър. Нямало достатъчно назначени служители, не достигали пари, щяло да има голямо натоварване заради пререгистрацията на съществуващите фирми. Всичко това звучи доста странно.
На първо място, за българската реформа на търговската регистрация вече са похарчени повече пари, отколкото в други страни, които са правили същата реформа. Например в Сърбия цялата реформа е струвала точно 2 млн. евро, докато в България само миналата година са похарчени толкова, а тази година са предвидени още 1 млн. евро само за капиталови разходи и отделно значителна сума за издръжка на агенцията. Явно пари има и те са похарчени - това не е довело до резултати обаче. Между другото в Сърбия парите за извършване на реформата са почти изцяло финансирани от международни донори, т.е. правителството почти не е направило разходи.
На второ място, след като целта на реформата е регистрацията на бизнеса да стане по-бърза, по-лесна, по-евтина и по-удобна за начинаещите предприемачи, защо е нужно над един милион фирми да бъдат пререгистрирани? По-важно е да тръгне същностната част на реформата - а именно бързата регистрацията, защото тя има много позитивно влияние върху предприемчивостта и икономическата динамика. Пререгистрацията на фирмите не е доказано, че ще има някакъв положителен ефект върху икономиката, само ще спести малко работа на бюрокрацията.
На трето място, историята с липсата на служители е прекрасен пример за недостатъчно подготовка и безсмислени пречки. При сегашното развитие на трудовия пазар в страната агенцията не е трябвало да чака последния момент, преди да започне активно да търси служители. Знае се, че вече мина времето, когато на всяка пусната обява за работа отговаряха сто пъти повече хора, отколкото се търсеха. Вече търсенето на служители е трудно и изисква сериозно време, усилия, внимание. Да не говорим, че по принцип е странно да се изисква юридическо образование за хора, които ще се занимават с по същество административна работа.
На четвърто място, ако малко от малко се учехме от чуждия и от собствения си опит, щяхме да знаем, че колкото повече се отлага едно нещо, толкова по-малко вероятно е то да се случи както трябва. Три пъти отлагаме търговския регистър - уж за да стане по-добър - и накрая той все още не тръгва. Същия проблем имахме и с Националната агенция по приходите, тя постоянно не тръгваше и постоянно се искаше ново и ново отлагане. И все още нямаше да е стартирала нейната дейност ако в някакъв момент правителството не беше казало "стига отлагане". Между другото в Сърбия също е имало искания за отлагане на търговския регистър, но мъдро са решили, че отлагането само ще компрометира реформата и са продължили по план.
Полуреформите
Освен че обещаните реформи се отлагат или въобще се отрича, че те са обещавани, има и друг проблем - съответните реформи са далеч от някаква висока степен на амбициозност. Почти никога реформите не се правят така, че страната ни да се нареди сред най-добрите в определена област. Когато по изключение се обещае постигане на подобно нещо, то обикновено е отложено за след няколко десетилетия. Когато, разбира се, сегашните политици няма да са на власт и няма да имат никакво влияние върху реформите.
В някои страни търговската регистрация отнема няколко часа и се извършва по електронен път без разкарване по гишето - това не се предвижда в България. В някои страни регистрацията на бизнес е безплатна или таксата е символична - не е така тук, нито пък ще стане дори след реформата. В някои страни няма изискване за минимален капитал при учредяване на фирма - в България не е така и не се предвиждат промени. С две думи, дори ако се случи реформата в търговската регистрация, това няма да нареди България сред най-добрите примери. Ще се придвижим напред в класацията, но не твърде много. Явно и в следващите години ще трябва да се правят реформи в бизнес регистрацията.
Същият е случаят с намалението на осигуровките - това толкова обсъждано и неслучващо се намаление е само с 3 процентни пункта, докато цялата осигурителна тежест е над 36%. Никой в правителството дори не се замисля за това как тази огромна тежест върху труда ще бъде сведена до едни по-умерени нива в рамките на някакъв разумен срок. За истинско голямо намаление на осигурителната тежест не се говори в управляващата коалиция.
За здравеопазването положението не е по-различно - идеята да се разбие монополът на здравната каса, да има конкуренция и да се привлекат частни инвеститори в болниците се загубва под натиска на безумните проблеми, раждани от сегашната здравна система. Макар и значително по-добри и по-сериозни, предложените реформи във висшето образование също не отиват достатъчно далеч и не предвиждат пълно преминаване от субсидиране на университети към отпускане на стипендии и кредити на студенти.
Равносметка?
Можем да продължим списъка с реформи, които са важни, постоянно се обсъждат и обещават, но винаги се отлагат с безумни бюрократични аргументи, които за съжаление се приемат от политиците като чиста монета. И това се случва поради една много проста, но безкрайно важна причина - политиците не могат да разберат смисъла на реформите. Преди правеха реформи, защото МВФ ги караше, сега МВФ го няма и нищо не правят. Но и преди, и сега политиците не схващат, че реформите се правят, защото от тях има позитивни ефекти за икономиката и доходите на гражданите. И реформите трябва да се правят по начин, който най-бързо освобождава този позитивен ефект, а не по начин, който е най-лесен за администрацията.
„БСП започва оценка на кметове си" е водещото заглавие на „Дума"
До края на юли БСП ще направи оценка на своите кметове из страната. Това съобщи вчера след първото заседание на новоизбраното Изпълнително бюро на партията председателят на Националния предизборен щаб Евгений Узунов. Той допълни, че целта е до края на август вече да има много по-голяма яснота по номинацията на левицата за градоначалници.
На заседанието си Изпълнителното бюро утвърди две групи, които да се заемат с работата по местния вот. Едната, която ще се оглавява от Ивелин Николов ще работи по платформата на БСП, с която партията ще се представи на избирателите. Шеф на другата група е Румен Петков и тя ще се занимава с определянето на коалиционната формула на вота. Ръководството на партията им е възложило до 10 юли да представят в Изпълнителното бюро и първите си проекти по поставените им задачи.
Евгений Узунов не скри, че БСП ще наблегне на работата в по-проблемните общини. Според социалистите те са около 50 на брой. Нека обаче да стане ясно, проблемни означава, че трябва добре да обсъдим и да си дадем реалистични оценка, доколко можем да спечелим в тях, коментира шефът на предизборния център. Сред тези общини бяха посочени Пазарджик, Монтана, Нова Загора, Пловдив.
Специално за Кърджали Узунов обясни, че БСП следи развитието на ситуацията там, но изрази своето становище, че не бива да се нагнетява излишно етническо напрежение. Шефът на предизборния център цитира мнението на свой колега от ИБ, че битката за Кърджали не бива да става като битката за Сталинград, но допълни, и че БСП не трябва да отстъпва от партийните си позиции. Говорителят на партията Ангел Найденов бе категоричен, че основният критерий за избор на номинации за кметове в предстоящата кампания ще е избираемостта, личните и професионални качества. Той уточни в отговор на въпрос, че ресорите на секретарите още не са разпределени и това щяло да стане на следващото заседание след съответната оценка на досега свършената работа в различните направления.
По време на заседанието на Изпълнителното бюро за главен секретар на социалистическата партия бе избран Димитър Дъбов. Той е бил предложен от премиера Сергей Станишев.
ИБ е обсъдило и актуалната политическа обстановка в страната. Изразихме безпокойство от ескалацията на напрежението от поредицата протести в основата, на които стоят основателни искания на различни социални групи. Друг е въпросът в каква степен тези искания могат да бъдат удовлетворени сега и веднага, особено тези за увеличаване на доходите, коментира Найденов. Той изчисли, че сборната оценка на тези искания от страна на протестиращите е над 1,2 млрд. лева. Говорителят на БСП обаче добави, че предстои обсъждането на предложенията на партията от 46-ия й конгрес, което ще трябва да доведе до актуализация на управленската програма на правителството.
"Сложната политическа математика на Станишев" коментира „Дневник"
Освободи ли се лидерът Сергей Станишев от влиянието на двете основни лобита в БСП - тези на Румен Петков и на Румен Овчаров, промени ли се изобщо съотношението на силите в партията, или се запази балансът на силите? За малко повече от месец левицата се разтърси от корупционен скандал, който предизвика трусове в правителството, загуба на електорално влияние на изборите за Европейски парламент, извънредно заседание на конгреса и избор на ново партийно ръководство.
Политици и анализатори обаче още спорят дали посоченото от Станишев ново Изпълнително бюро го показва като силен лидер, който държи кормилото на партията, или като недостатъчно безкомпромисен и нерешителен партиен председател.
Дългоочакваните промени в ръководството на БСП, които трябваше да покажат новия баланс на силите в левицата и да заздравят партията преди важните местни избори наесен, вече са факт. На продължила около пет часа закрита сбирка в събота Висшият съвет на БСП одобри предложенията на лидера Сергей Станишев за ново Изпълнително бюро, след като досегашният му екип подаде оставка на 2 юни заради лошите резултати на изборите за евродепутати. Отливът на избиратели и корупционният скандал, в който бяха въвлечени министърът на икономиката Румен Овчаров и шефът на следствието Ангел Александров, предизвикаха сериозна криза в най-голямата партия в управляващата коалиция.
Ходът на Станишев беше да промени схемата на партийно ръководство, като се отказа се от зам.-председатели и ги замести с шестима секретари, които ще отговарят пряко за организационната работа в партията. Така със заместникпредседателските си места се разделиха Румен Овчаров, Румен Петков и Георги Пирински.
За главен секретар на Изпълнителното бюро беше определен досегашният заместник Димитър Дъбов. Петият от предишния екип на лидера - Ивелин Николов, беше избран за секретар. Секретари са и общинският съветник Антон Кутев, Катя Николова - съветник на президента по вътрешната политика, евродепутатът Кристиан Вигенин и финансистът Евгений Узунов, който оглави и предизборния щаб. От Изпълнителното бюро отпаднаха Добромир Гущеров, Кирил Желев и Атанаска Тенева.
Новите лица в Изпълнителното бюро са депутатът Кирил Добрев, син на покойния вътрешен министър Николай Добрев, зам.-министърът на земеделието Светла Бъчварова, Деница Златева, която беше в листата на БСП за евроизборите, и Семра Изетова, лекар от Кърджали.
Рокадите в партията бяха разчетени от повечето анализатори като знак, че лидерът най-после е взел в свои ръце властта в партията. Според политолози Станишев се е освободил от влиянието и от двете основни крила в БСП- тези на Румен Овчаров и на Румен Петков, като ги е понижил от поста партийни заместници. Въпреки това в БСП промените се приемат като козметични
Според повечето активисти Станишев не e бил достатъчно безкомпромисен и не е направил сериозни промени, въпреки че сам е създал високи очаквания за кардинален ремонт на Изпълнителното бюро.
Понижаването на Петков и Овчаров далеч не означава, че лидерът е ограничил особено влиянието им, говорят в БСП. И посочват, че освен в бюрото те са и в ръководството на предизборния щаб.
Представителите на софийската организация се бяха подготвили да бранят със зъби и нокти лидера си Овчаров на заседанието в събота, защото до последния момент се очакваше министърът в оставка да отпадне от оперативното ръководство. Ситуация около Румен Овчаров се усложнява и от факта, че лидерът на най-голямата софийска организация по традиция участва в бюрото. Тоест дори и да беше отстранен, той пак би могъл да посещава заседанията на изпълнителното ръководство.
Връщането му в парламента като редови депутат, отстранен от ръководството, пък би могло да създаде проблеми при приемането на спорни закони и решения от и без това крехкото коалиционно мнозинство. За да предотврати опасността Овчаров да формира вътрешноопозиционен център в парламента, Станишев вероятно ще го направи зам.-председател на парламентарната група.
Оставането на Овчаров в Изпълнителното бюро се тълкува като стремеж на лидера да не дава прекалено много власт на другото лоби - това на Петков. "Лидерът предпочете да запази статуквото, за да не се разцепи партията преди местните изборизащото и без това положението ни няма да е розово", обясни член на ръководството. В редиците на социалистите обаче се чуват гласове на разочарование. Аргументът "да няма сериозни трусове преди важните местни избори" далеч не е основателен особено предвид лошият резултат на вота за евродепутати, говорят активисти.
Въпреки че гласовете за Овчаров и Петков при избора на новото Изпълнително бюро бяха почти наравно - разликата е само 8 гласа в полза на Петков, на "Позитано" 20 се говори, че влиянието на вътрешния министър е взело превес над това на Овчаров. В полза на тази теза е и фактът, че Петков вчера оглави работна група, която ще работи по коалиционната формула за местните избори, а най-вероятно в бюрото ще продължи да отговаря за коалиционната политика на партията.
Съпартийци обясняват силните позиции на вътрешния министър с близките му отношения с президента Георги Първанов. Затова и хората, за които се твърди, че са близки до вътрешния министър, се причисляват към кръга на президента.
Според източници в БСП сега именно Първанов настоял и вътрешният министър, и Овчаров да останат в ръководството, за да няма драматични събития в партията. Негова е и инициативата в бюрото да влезе Кирил Добрев, син на покойния вътрешен министър Николай Добрев. Сред членове на оперативното ръководство като близки до Първанов се определят Георги Пирински, Катя Николова, Бойко Великов, Дора Янкова, Стефан Данаилов.
Мнозинство, но по-скоро числено, отколкото по влияние, имат верните на самия Станишев партийци - Ивелин Николов, Мая Манолова, Антон Кутев, Михаил Миков, Евгений Узунов, Кристиан Вигенин, както и новите членове на ръководството - Светла Бъчварова, Деница Златева и Семра Изетова. Социалисти обаче отбелязват като притеснителен факта, че именно Николов и Манолова - най-близките до Станишев, получиха най-малко гласове при избора в събота. С този факт те оборват тезата, че лидерът е взел в свои ръце юздите на партията и нейното ръководство. Станишев доста засили позициите си, но не може да се каже, че управлява самостоятелно, коментира член на бюрото. Други добавят, че въпреки опитите си да се амбицира от опеката на Първанов, Станишев все още е далеч от окончателния успех.
От края на 2001 г., когато пое председателския пост от предшественика си Първанов, Станишев непрекъснато говори за обновление и участие на повече млади хора и жени в ръководството. От промените обаче стана видно, че Станишев маха от ръководството хора, които самият той е назначил - Добромир Гущеров и Кирил Желев. Станишев не обяснил пред пленума защо ги освобождава. Гущеров дори твърдеше, че е научил новината в самия ден, без предварително да е уведомен какво му се готви. Естествено съпартийците им пуснаха различни трактовки - според някои отстранените имали ниско КПД (коефициент на полезно действие), други донасяха, че Гущеров и Желев не се сработили с екипа.
Досега Станишев само веднъж е правил кардинална промяна в ръководството на партията - след редовния конгрес през юни 2002 г. Тогава той се свободи от опеката на генералското движение като отстрани Младен Червеняков и Бриго Аспарухов от Изпълнителното бюро. Тогава лобитата на Петков и Овчаров останаха непокътнати и те, и Георги Пирински останаха зам.-председатели. При рокадата Станишев извади от оперативното ръководство Георги Божинов, Татяна Дончева и Васил Калинов, а на техни места сложи "своите хора" - Ивелин Николов, Кирил Желев, Анета Груйчева. По препоръка на президента в ръководството влязоха Стефан Данаилов и Катя Николова.
При преизбирането му на конгреса в края на 2005 г. Станишев отново не направи сериозни промени - тогава отпадна Груйчева, но пък в бюрото влязоха Гущеров, Мая Манолова, Антон Кутев и Дора Янкова. Лобитата на Петков и Овчаров отново не бяха пипнати с пръст, макар че месеци по-рано Ивелин Николов и Димитър Дъбов също станаха зам.-председатели. В партията това беше разтълкувано като опит на лидера ако не да ограничи влиянието на двамата Руменовци, поне да включи свои хора в играта.
След последните промени в ръководство миналата събота социалисти обобщават разпределението на силите така: "Разправянето с Овчаров не се случи, но сега Петков е по-силен." Депутат прогнозира, че това ще е бюрото с най-кратък живот, защото след местния вот наесен отново ще се стигне до оставки. Всичко, което сега Станишев прави в името на местните избори, може да се обърне срещу него, опасяват се привърженици. Ефектът от рокадите щял да проличи на редовния отчетно-изборен конгрес в началото на следващата година, когато ще се избира нов лидер на партията.
„11 депутати - нито дума в парламента" е водещото заглавие на „Новинар"
11 депутати, откакто са в парламента, не са си отваряли устата. Те не са взимали думата нито веднъж в пленарната зала. Колегите им ги определят като членове на групата "Антон". Това е по стихотворението на Веселин Андреев "Балада за комуниста": "Три дена го били - ни дума, ни вопъл, ни стон. Но устата сгрешила, сама промълвила - Антон".
Рекордьор сред антоновците е Теодора Дренска, която мълчи вече втори мандат. Царистката получава пари от бюджета като депутат, а не е взела думата по конкретна тема от трибуната в пленарна зала. Сумата, която Дренска е получила, е 86 400 лв., т.е. заплатите й от последните шест години в размер на 1200 лв. Тя получава допълнително пари и от участието си в комисиите по околната среда и водите, по парламентарна етика, по бюджет и финанси и по гражданско общество и медии.
Информацията беше изнесена вчера от доц. д-р Лилия Методиева от Философския факултет към Софийския университет, която представи проекта "Граждански контрол върху парламентаризма". Данните са събрани от стенограмите на парламента в Интернет. Доц. Методиева пита партийните лидери как съставят листите си и защо тези депутати попадат там.
Още десет избраници не са се изказвали в 40-ото Народно събрание. Това са Васил Иванов-Лучано, Енчо Малев, Пламен Панайотов и Иван Иванов от НДСВ. От ДПС са Илкер Мустафов, Метин Сюлейманов, Фидел Беев и Фикрет Шабанов. От БНС - Иван Стаматов, както и червеният Йордан Иванов, който е депутат от 29 юни 2006 г.
„Царска красавица мълчи като сфинкс 6 г.", отбелязва и „Стандарт"
Досущ като египетски сфинкс мълчи вече шеста година царската депутатка Татяна Дренска. Това показва изследване на Софийския университет. Въпреки че е втори мандат парламентарист, царската избраница нито веднъж не се е изказвала от парламентарната трибуна, съобщи доц. д-р Лидия Методиева от СУ. Общо 11 са мълчаливците сред депутатите от 40-oто НС. Класацията води Дренска с още четирима свои колеги от ПГ на НДСВ. Четирима депутати от ДПС и по един от левицата и БНС попълват списъка.
„Зам.-министър - милионер за 1 ден", четем в „Труд"
Неравна битка с компютъра превърна зам.-министъра на икономиката и енергетиката Валентин Иванов в милионер за един ден. Според неговата декларация, публикувана в регистъра на Сметната палата, през 2006 г. той е заработил 5 353 539 лева, гръмнаха медиите вчера.
„Само фирми с платени данъци ще "играят" за европари", отбелязва „Дума"
Само фирми с реални баланси и платени данъци ще могат да участват за финансиране от структурните фондове на ЕС. Това съобщи заместник-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев. Единствено по този начин фирмите ще могат да докажат потенциал за усвояване на средствата, каза Камен Колев. Според него това е още един от начините за изсветляването на икономиката.
Българският бизнес има интерес от участие в проекти по оперативните програми "Конкурентноспособност" и "Човешки ресурси", каза съпредседателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците Саша Безуханова. Министърът на финансите Пламен Орешарски закри вчера кампанията "Бъдете активни". По нея чрез семинари в цялата страна бяха представени възможностите на структурните и кохезионния фонд на Европейския съюз.
"Пирогов" се отказа от стачката засега", отбелязва „Дневник"
Лекарите в "Пирогов" се отказаха засега от ефективната стачка и от протестите пред болницата. Причината е постигнатото след три часа преговори споразумение между здравното министерство и стачния комитет късно в понеделник. В него е записано, че министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски трябва да обяви конкурс за директор на "Пирогов" и да освободи борда на директорите.
Договорено е също в новото ръководство на болницата да не се включват хора, които са участвали в управлението на лечебното заведение след 1990 г. Във вторник обаче медиците бяха изненадани от изказване на проф. Радослав Гайдарски по Би Ти Ви. Министърът подчерта, че няма издадена заповед за уволнение на доц. Спас Спасков и той продължава да е директор на "Пирогов". Не е свален и бордът на директорите на болницата. Във връзка с предстоящия конкурс за нов шеф Гайдарски поясни, че доц. Спасков може да участва в него по закон и никой няма право да му забрани подобно нещо. Освен това каза, че няма намерение да освобождава всички членове на борда на директорите.
Самият Спас Спасков научи, че ще бъде освободен от заемания пост, от медиите. На среща с министъра той категорично е отказал да продължи да изпълнява функциите директор на "Пирогов". Затова след разговорите Гайдарски е взел решение да го освободи от тази длъжност.
Стачният комитет обсъди във вторник и списък с кандидатури, които ще бъдат предложени на здравния министър за новия борд на директорите. Говорителят д-р Светлозар Сардовски заяви, че ако споразумението не се изпълни, медиците отново ще обявят стачна готовност.
„Гайдарски освободи шефа на "Пирогов", извежда на първа страница „Новинар"
Изпълнителният директор на "Пирогов" е освободен от поста си, съобщиха вчера от здравното министерство. Решението е взето след разговор между здравния министър Радослав Гайдарски и доц. Спас Спасков, който отказал да изпълнява функциите на директор до избирането на нов такъв. Вече започна процедурата по подготвяне на документацията за обявяване на конкурс за директор на болницата, увериха от ведомството. Дотогава длъжността ще заема един от назначените преди по-малко от месец членове на борда на директорите доц. Владислав Христов.
Известно недоволство предизвика сутрешното изказване на министър Гайдарски, който дори за изненада на Спасков каза, че той не е уволнен, а бордът на директорите не е сменен. Минути по-късно Гайдарски обясни, че е поел ангажимент да обяви конкурс за шеф на болницата, но не обеща категорчино, че ще смени всички членове от директорския съвет.
Ефективната стачка на лекарите, медицинските сестри и санитарите от "Пирогов" бе отменена в понеделник вечерта, след като протестиращите подписаха писмено споразумение за смяна на ръководството в болницата.
Вчера през деня стачниците прекратиха всички протести в лечебнто заведение и изготвиха списък от шестима кандидати за ръководство в болницата. Техните предложения бяха внесени в здравното ведомство. Докторите обаче назоваха само двама от кандидатите, а останалите запазиха в тайна. Едното предложение за директорското място е на д-р Александър Червеняков. Другият посочен от докторите кандидат е д-р Стефан Стоилов от детската клиника.
Крайният срок за смяна на борда на директорите е 6 юли, обясни говорителят на стачния комитет д-р Светлозар Сардовски. Всички имена в списъка са съгласувани с лекарите и между тях няма членове на стачния комитет, обясни д-р Кръстю Пенчев. Очакванията ни са, че Гайдарски евентуално ще се съобрази с нашите предложения, допълниха лекарите. Ако нещо се случи и исканията ни не бъдат изпълнени, ще се върнем към стачната готовност, допълниха лекари.
Въпреки това те не смятат, че отново ще се стигне до протести. Преговорите между лекарите и здравното ведомство ще продължат до 11 юли. Все още няма постигнато съгласие и конкретно решение за промяна на финансирането на болницата. Здравният министър обаче беше категоричен, че ново финансиране ще има само ако се изпълни изискването за преструктуриране на болницата.
Вчера докторите внесоха в централната и столичната лекарска етична комисия оплакване срещу доц. Емил Таков. Повод за писменото оплакване на докторите е грубото и арогантно отношение на Таков, който заплашваше с уволнение свои колеги. Очаква се в най-скоро време комисиите да излязат с решение по случая.
„Бунтът в "Пирогов" - много шум за нищо", коментира „Стандарт"
Ако не си Шекспир, не вдигай много шум за нищо. Старата максима лепва идеално към стачката на "Пирогов". Исканията на бунтуващите се лекари и медсестри се сменяха през ден. Мишените на техния гняв също се въртяха. Първо враг №1 за стачниците бе министър Гайдарски, а накрая се оказа, че големият виновник за мизерията и всички несгоди е шефът на спешния институт д-р Спас Спасков. Накрая обаче освен нови началници стачниците не успяха да извоюват нищо друго. Ако не броим преговорите с неясен край за промяна на статута на болницата. След повече от месец шествия, митинги и медийна пушилка.
На финала остана неприятното усещане, че недоволстващите медици не са наясно точно за какво се борят Още повече че най-потърпевши от стачката не бяха управниците, а пациентите. Наложи се други болници да ги приемат.
Бунтът на белите престилки в "Пирогов" започна на 21 май с искания за по-високи заплати, по-добра апаратура и финансово рамо на държавата. Тогава все още никой не знаеше в какво блато газят работещите и шефовете на Института за спешна помощ. Защото освен старата и повредена апаратура, символичните заплати и недофинансирането на клиничните пътеки на светло излязоха и други нелицеприятни факти.
Липса на диалог между ръководство и персонал, неясни правила, по които се разпределят заработените пари, атмосфера на заплахи и дефицит на морал.
След като стана ясно, че няма как заплатите да скочат от днес за утре, медиците поискаха "Пирогов" да се отърве от статута на търговско дружество, обречено да бъде на загуба. Имаше дори призив да скочат на врата на Емел Етем, минавайки под шапката на нейното министерство.
На заден план остана ропотът срещу неправилното разпределяне на пристигащите от здравната каса пари.
Парламентарната здравна комисия обаче отсвири исканията за нов статут на "Пирогов". Това хвърли в смут стачниците. Те трябваше спешно да потърсят нов мотив за бунта. За капак дойде скандалът с председателя на стачния комитет д-р Кръстьо Пенчев, който съветвал наркобоса Митьо Очите как да отърве съда. Това е компромат, сега е нужно да постигнем исканията си, опитваха се да оневинят колегата си доктори. Гардът им обаче видимо бе паднал. Още повече че получиха вяла гражданска подкрепа на концерта митинг пред Народния театър.
"Злополучният запис на Нова тв за д-р Пенчев е от далечната 2004-а. Знаехме за този и за други случаи на корупция, но не искахме да се петни името на "Пирогов", коментира вчера шефът на Централната реанимация проф. Милан Миланов, визирайки ръководството на болницата. Какво ли още е потулено през тези три години?! И не носят ли блюстителите на морала и доброто име също отговорност, както и самите нарушители?!
Защото ако имаше правила и те се спазваха, нещата може би нямаше да стигнат до задънена улица. Тогава може би опитният и уважаван хирург Стоян Пернишки нямаше да се изкуши да поиска рушвет от 1500 лева. Може би още тогава щеше да излезе наяве, че заплатите са символични и докторите масово работят на второ, че и трето място.
И са като пребити кучета, когато оперират, Че медицинските сестри, санитарите и добрите специалисти масово напускат "потъващия кораб"...
Може би това щеше да накара ръководството още тогава да побърза със спешна промяна, която да доведе до по-добри финансови резултати. Също и до спешно инвестиране в техника, което да позволи на лекарите да си вършат добре работата. До търсене на отговор къде е държавата, когато клиничните пътеки на здравната каса покриват средно 40% от направените разходи, а за най-тежките случаи харчовете са с пъти повече от платеното.
Вместо това се получи една протяжна стачка, която в един момент взе да омръзва на хората.
Институтът "Пирогов" наистина е лицето на болничната помощ у нас. Не само заради 100-годишната си история. А защото тук идват всички - от тези с навехнат крак и порязан пръст до натровените и тежко пострадалите, за чийто живот докторите се борят до последно. Крайно време е някой да измие името на "Пирогов".
Едва ли обаче само смяната на шефовете ще промени всичко като с магическа пръчка. Защото медицина не се прави без пари. Но преди парите е моралът.
говорилня
Николай Бареков: Как стана така, че вчера решихте конфликта в "Пирогов", като уволнихте ръководството и задоволихте исканията на стачниците? Нямаше никакви подобни индикации през изминалите дни.
Радослав Гайдарски: Ами, ето, тук се получава някаква, така, неяснота. Нито бордът е уволнен, нито д-р Спасков. Това е едно от условията на стачкуващите. Гледам, че изтича някаква информация по Би Ти Ви и се пише непрекъснато "д-р Спасков е уволнен". Няма издадена заповед.
Н.Б.: Чакайте, г-н министър. Това е, вие хвърляте сега не бомба, вие сте като тази ex machina в античната пиеса, която излиза на сцената и ние си мислим, че развръзката се е случила вече. Излиза божеството във вид на министър сега и ни казва, че няма такова нещо. Как да няма...
Р.Г.: Ами, не е уволнен, ами, не е уволнен д-р Спасков, аз пак ви повтарям. Нито, нито бордът е свален.
"Стачниците посочиха петима за директорския борд в "Пирогов", съобщава „Труд"
Стачният комитет в "Пирогов" определи вчера петимата лекари, които предлага за новия борд на директорите в института. Това са доц. Александър Червеняков - хирург (брат на депутата от левицата Младен Червеняков), д-р Стефан Стоилов - детски хирург, и д-р Петър Ценков - хирург на ръка. Последните двама били млади доктори, но имената им се пазели в тайна, защото можело да бъдат заменени в последния момент. Протестиращите лекари връчиха вчера следобед номинациите си на зам. здравния министър д-р Матей Матеев. Той е начело на контактната група от министерството, която води преговорите с пироговци. До края на седмицата ще стане ясен новият състав на борда на директорите и колко от хората на протестиращите ще влязат в него.
"Кръчмите без музика, искат им пари" e водещото заглавие на „24 часа"
Над 200 заведения в цялата страна са получили уведомителни писма да плащат авторски права за музиката, която звучи в тях, съобщиха от "Музикаутор".
Ако не се подчинят, ще бъдат глобявани непрекъснато. Максималната санкция, която Министерството на културата може да наложи, е 3000 лв. Следват забрана за извършване на дейността и запечатване на помещенията, в които е извършено нарушението.