Такава препоръка е отправена към страната ни при одобрението на конвергентната програма на България от евроинституциите, съобщи финансовият министър Пламен Орешарски.
Той потвърди, че правителството се ангажира за настоящата година да се реализира подобна препоръка от 2% бюджетен излишък от БВП, тъй като бюджетът за 2007 година съдържа достатъчно механизми за да улесни изпълнението на тази цел.
За последните десет години България постигна висока степен на макроикономическа стабилност - заяви още министър Орешарски. Водеща роля имаше поддържането на стабилна фискална позиция. Още от края на 90-те години страната ни реализира бюджетни излишъци. За миналата година той възлезе на 3,5%.
Към настоящия момент, България покрива устойчиво 4 от 5-те Маахстрийски критерия, като запазваме увереността, че в средносрочен план сме в състояние да влезем в референтните стойности и по отношение на инфлационния критерий, каза още финансовият министър.
Освен това, на страна е препоръчано да увеличи ефективността на публичните разходи с акцент върху реформите в здравеопазването, допълни още финансовият министър, цитиран от News.bg.
Той каза, че правителството ще се стреми да увеличава заплатите в публичния сектор с темпове, които да не превишават продуктивността на труда и да не препращат сигнали към частния сектор да прави същото. Целта е да се запази конкурентноспособността на икономиката, поясни Орешарски.
Той допълни, че е подчертал пред своите колеги на заседанието на ЕКОФИН, че макар да сме планирали актуализация на заплатите в публичния сектор, техният ръст няма да надхвърли 10%.
Според последните данни на изследователската група "Industry Watch" реалната производителност на труда расте средно с около 3-4% на година.
В дадената оценка на първата конвергентна програма на България от европейските институции се посочва, че средносрочната бюджетна позиция е стабилна и благоразумна и бюджетната стратегия представлява пример за фискална политика в съответствия с Пакта за стабилност и растеж, изтъкна още Орешарски.
Съгласно конвергентната програма фискалната консолидация през следващите 3 г. на силен икономически растеж ще бъде използвана за намаляване равнището на държавния дълг. Това ще осигури гъвкавост на политиката в дълсрочен план и ще гарантира, че при влошаването на макроикономическата обстановка в дългосрочен план равнището на държавния дълг няма да надхвърли максимума, определен в критериите за номинална конвергенция.
Програмата предвижда средногодишната инфлацията у нас да достигне 4% през 2007 г. и 3% през 2008 и 2009 г. Дефицитът по текущата сметка трябва да спадне на 13.6% от БВП през 2007 г., 12.8% през 2008 г. и 12.4% от БВП през 2009 г. Ръстът на БВП трябва да достигне 5.93% през тази година, 6.18% през 2008 г. и 6.14% през 2009 г.
Конвергентната програма представлява елемент от процеса на многостранно фискално наблюдение от страна на институциите на ЕС и страните-членки. Крайната цел на изпълнението й е постигане на критериите за членство в Икономическия и паричен съюз. Конвергентни програми се изготвят от тези страни-членки на ЕС, които не членуват в еврозоната, какъвто е и случаят с България. Програмата е насочена към изпълнение на целите на Пакта за стабилност и растеж.
Гоце
на 29.03.2007 в 01:45:12 #2що бе Нео, нали са от твойте?
Нео
на 28.03.2007 в 19:42:26 #1В никакъв случай заплатите да е се вдигат с повече отр 10% защото българите могат да забогатеят драстично.Мръсни комунустчески свини.