"Пристигнаха първите монети от два лева", извежда на първа страница в. "Стандарт"
От 108 тона метал ще бъдат изработени 12 млн. броя парички. Монетният двор на Финландия прави заготовките, доставя ги от 1 август до 15 септември.
Първата българската монета от два лева ще се изработва от монетния двор на Финландия и според договора, сключен с БНБ, първите заготовки би трябвало вече да са пристигнали в София. Защото според клаузите на споразумението първата доставка на специалните заготовки, от които ще се изработва двулевката, трябва да се направят между 1 август 2015 г. и 15 септември 2015 г.
Фирмата "Монетен двор" Финландия, която изработва и монетата от 2 евро, е единствената, която подава оферта за участие в обществена поръчка, публикувана от БНБ на 25 март 2015 г. Пълното название на поръчката е "Доставка на заготовки за производство на българска разменна монета с номинал 2 лева, емисия 2015 г., за периода 2015-2018 г." С дата 3 юни 2015 г. е решението за избор на финландците за изпълнители на обществената поръчка, а договорът за възлагане на изпълнението е от 22 юни 2015 г.
Прочети още от в. "Стандарт"
"Застрахователи: "Гражданска отговорност" ще поскъпва, но плавно", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Задължителната застраховка "Гражданска отговорност" със сигурност ще поскъпва и вероятно след няколко години цената й ще е по-близка до западноевропейските нива. Това обаче няма да се случи изведнъж и със сигурност новият проект за застрахователен кодекс не може да доведе до рязко покачване, коментираха застрахователи пред "Капитал Daily". Първо, защото и сега високите обезщетения не се присъждат. И второ, конкуренцията между компаниите ще ограничи ръста.
В края на миналата седмица бяха публикувани отделни прогнози за 20-30% увеличение заради изискванията на бъдещия кодекс. Според застрахователите това е доста пресилено и пазарът няма как да поеме толкова силен ръст. Дори да има повишение на тарифите, то едва ли ще е с повече от няколко процента. Освен това не може да се обобщи, че за всички ще има увеличение - за някои шофьори застраховката може да поскъпне с 10%, за други с 5%, а за трети да не се промени.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Пак лихви върху сметките за парно" е заглавиe от в. "Труд"
Срокът за обжалване на изравнителните сметки изтече
"Топлофикация София" отново ще започне да начислява всеки месец лихви върху сметките за парно заради таксите за отчитане на топломерите, показа проверка на "Труд". Наказателни плащания за забавяне ще се начисляват само върху сумата, която трябва да получи топлинният счетоводител за отчет на топломерите. Колкото повече топломери има даден абонат, толкова по-висока сметка получава и толкова по-голяма лихва.
От началото на 2014 г. отпадна задължението да се плащат лихви върху сметките за парно за абонатите, които имат уреди за дялово разпределение и не са на ежемесечен отчет. Причината е, че техните сметки се считат за прогнозни и лихви за забавяне се начисляваха единствено върху окончателната сметка, която се получава след годишния отчет.
Прочети още от в. "Труд"
„Ресторант на морето с под 100 лв. оборот на ден?! Идват данъчни", пише в. „24 часа"
Системата за дистанционна връзка на касовите апарати с НАП автоматизирано следи за оборотите в търговските обекти по Черноморското крайбрежие.
Софтуерът сравнява приходите на търговците от всеки бранш и в зависимост от територията на която се намира обектът, сам посочва онези, чиито приходи значително се различават от средните за дейността или региона. Така системата автоматично открива рискови обекти с отклонения в данъчното поведение и инспектори на приходната агенция ги посещават, за да проверят спазването на правилата на място.
Автоматизираният анализ на риска се оказва много ефективен, казват от НАП, защото след въвеждането му делът на откритите нарушения при проверки се е увеличил близо двойно. Така, ако не издава касови бележки, търговецът попада в група на рискови обекти, които задължително се проверяват. Системата следи и за други отклонения - например струпване на продажби в края на работния ден, концентриране на обороти в края на месеца и подобни.
Прочети още от в. „24 часа"
"Студентите масово избират специалности с висока безработица" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Българските студенти масово се ориентират неправилно при кандидатстване в университет и затова очакванията им да си намерят работа по специалността се разминават с реалността. Те предпочитат модерни напоследък специалности като психология, публична администрация и др., а безработицата точно в тези сфери е висока. Много по-търсените на пазара на труда са направления с малък наплив като енергетика, транспорт и др. Това показва сравнителният анализ на данните за реализацията на студентите, завършили различни професионални направления, направен през рейтинговата система на университетите rsvu.mon.bg.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"КТБ брои парите от клоновете си" четем на първа страница във в. "Монитор"
Година след затварянето на КТБ, фалираната банка е започнала да брои и прибира парите, събрани в клоновете й в страната. Това става ясно от седмичния отчет на синдиците на трезора Росен Ангелчев и Лазар Илиев.
В доклада им се посочва, че затова през миналата седмица е била издадена заповед за „инкасиране на цялата касова наличност на финансовите центрове на КТБ и предаването на главна каса на трезора". По закон, въпреки че бе поставена под спецнадзора на БНБ, а след това и обявена в несъстоятелност, банката
продължава да събира пари от длъжници, които имат право да внесат вноските по кредитите си и на каса. Тези пари сега обаче се събират и преброяват, за да могат да бъдат включени в масата на несъстоятелността на трезора и от тях след това да започне разплащането към кредиторите на КТБ.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Световната банка ще анализира енергийния сектор", пише в. "Капитал Daily"
Енергийната борса няма да започне работа от началото на следващата година, както се очакваше. Това стана ясно при подписването на договор между Световната банка и Българския енергиен холдинг (БЕХ) в петък. До следващия февруари институцията трябва да анализира електроенергийния пазар, най-вече НЕК, и да изготви модел за либерализация.
Това е вторият път, в който Световната банка изследва сектора. При първия анализ, който беше през 2013 г. съвместно с Европейската комисия, акцентът също падна върху растящите дефицити в НЕК, но нищо не беше предприето от управляващите. Държавата не може да се бави много и с енергийната борса, тъй като вече има започнато проучване от Брюксел за липсата й.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„(Не)ефективна дестинация", пише в. "Сега"
Като миг ще отлетят последните дни от двата спорни месеца на българския туризъм и ще ревне пак хотелиерският бранш. С познати искания държавата да даде двойно, тройно или петорно повече за реклама и подпомагане на най-глезения отрасъл на българското стопанство. Т.е. да изтръска повече от джобовете на всеки от нас, да плати вместо хотелиерите. А защо тъкмо за хотелиерите трябва да се харчат общи пари от бюджета? Защо не правим за държавна сметка реклама на българските банки, брокери и финансови къщи? По-голям ефект ще има, ако навием европейците да влагат парите си у нас. Учудващо, че с двадесет години опит като частници босовете на туризма зяпат инфантилно и не правят нищо по основния проблем на собствената си индустрия. А проблемът е ясен - България е периферна дестинация, допълваща основните потоци на ваканционните пътувания.
Прочети още от в. "Сега"
"Пием повече бира, отколкото газирано и вода в бутилки" пише в. „Труд"
Невероятно, но факт! Българинът пие повече бира, отколкото бутилирана вода. Превесът на пивото над водата става осезаем в разгара на лятото, макар че тогава консумацията и на двете напитки скача с до 50% спрямо зимата. Това показа проучване на "Труд" след допитване до Съюза на пивоварите в България и членове на Асоциацията за безалкохолни напитки.
"През 2014 г. в България имаме годишна консумация около 70 литра на човек, като в топлите месеци се наблюдава около 50% ръст на пазара на бутилирани води спрямо зимата", посочиха пред "Труд" от "Девин" АД. В същото време консумираната бира достига 72 литра на година или 144 големи халби, показва статистика на Съюза на пивоварите в България.
През лятото обикновено мъжете пият около 13-14 пъти месечно бира, а жените едва 5-6 пъти. Любопитното е, че като цяло през летните месеци средно българите консумират бира 10 пъти месечно, докато през зимните пият 2-3 пъти месечно.
Прочети още от в. „Труд"
"Администрацията се стопи с 2000 чиновници", четем във в. "Монитор"
С 2000 чиновници е успяла да свие администрацията за последните четири години властта, показа проверка на „Монитор". Според данните на НСИ за числеността на служителите на държавна хранилка техният брой през 2011 година е варирал между 96 000 и 97 000. По това време трудещите се в министерствата и останалите ведомства към т. нар. централна администрация са били 54 000-55 000, а тези в общинските и областните управи 41 000-42 000. В тази бройка не влизат обаче структурите на МВР и МО. Въпреки орязания преди няколко години с над 3000 бройки щат на двете министерства, заедно с техните служители администрацията и досега надхвърля 140 000 души. След идването на власт оттогава насетне на общо пет правителства, от които две служебни, чиновниците вече наброяват около 94 000.
От данните на НСИ става ясно, че основна заслуга за намаляването им има настоящият втори кабинет на Бойко Борисов, на чиято сметка са половината от всички съкращения. След като пое държавата в края на 2014 година, служителите в централната администрация са се стопили рязко с близо 1000, достигайки 53 000 към март. Още в началото на мандата на това правителство бе поставена задачата на министерствата да съкращават служители, за да изпълнят заложеното в бюджет 2015 свиване на разходите за администрацията с 10%.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Догодина започваме метрото и в "Овча купел", пише в. "Стандарт"
- Г-жо Фандъкова, цяло лято продължават ремонтите в София. Какъв ще бъде резултатът?
- Всички обекти, които ремонтираме, са част от тригодишна инвестиционна програма, която беше приета от Общинския съвет. Започнахме да я изпълняваме през миналата година. Ясно е, че не можем да реконструираме базовата инфраструктура наведнъж, затова ремонтите се правят поетапно. И резултатите се виждат и усещат на етапи. Миналата година направихме реконструкция на един участък от Цариградското шосе, тази година продължаваме по неремонтираните участъци. Ефектът, който целим, е хората да пътуват по-удобно и сигурно. Става дума и за по-добрата визия на града. Опитваме се да планираме ремонтите така, че да не се блокира изцяло движението и да завършат до началото на учебната година. Днес (б. р.- петък) пуснахме движението по бул. "Александър Малинов". Разликата се вижда веднага. В този участък булевардът доскоро беше двулентов, сега са три ленти в посока. Продължава работата по изграждането на нови тротоари. Осветителните тела са сменени с енергийно ефективни - така намаляваме 4 пъти разходите за еленергия. До края на август очаквам целият бул. "Малинов", с пробива между метростанция "Акад. Александър Т. Балан" и Бизнес парка, да е готов и тогава ще имаме 4 км булевард до Южната дъга. Това ще облекчи осезателно трафика в тази посока. Заедно с пускането на метрото решението е цялостно. Това е пример за транспортни решения, които реализираме и за комплексната работа. Друг такъв пример са кръстовищата на тв кула, на Семинарията и пробива при "Токуда" - свързани в цялостно решение обекти, които улесняват в пъти трафика в района. Облекчение в движението ще има и на Руски паметник, където не просто се реконструира кръстовището.
Прочети още от в. "Стандарт"