Продължава битката за охлаждането на реакторите във "Фукушима-1". За охлаждането на Трети реактор на ядрената централа досега са използвани 70 тона вода. Водометното полицейско оръдие е обляло реактора с 40 тона вода. Петте включени в операцията армейски противопожарни коли и хеликоптери са изляли 30 тона вода. Горивните елементи трябва да са потопени във вода, за да се охлаждат. Въпреки операцията по охлаждането нивото на радиацията около реактора не се понижи.
Около 20 души са получили радиоактивно заразяване, като от тях само един е хоспитализиран. Работи се и по възстановяване на електроснабдяването в централата, за да могат да се задействат охладителните системи.
Китайското правителство призова Япония да дава бърза и точна информация за състоянието на повредените си ядрени реактори, заяви говорителка на китайското външно министерство, цитирана от Франс прес.
Китай и други съседни страни повишиха следенето на радиационните равнища. До момента няма признаци за необичайно покачване на радиационния фон в Китай.
fireadr
на 17.03.2011 в 18:50:17 #1Да се преклоним пред героизма на японците от АЕЦ Фукушима. Японците ще се справят. Дори реакторите да гръмнат / както и навярно ще се случи/. Те са хора на честа и на Сепукото. Те нямат цигани /поне не съм чел чул/. Казвам го щото ядрената физика ми хоби, щото съм пожарникар със голям стаж и гасени пожари в ТЕЦ Марица –Изток 3. Трябва обаче да кажем, ако тези реактори, по стари от нашите I и II , III и IV в Козлодуй, бяха в България ЕС щяха да ни ги спрат. Героизма и себеотрицанието обаче на тези японци – оператори, инженерно технически персонал обикновени работници, пожарникари, военнослужещи и доброволци от АЕЦ Фукушима – просто няма измерение. Иначе радиацията – от шестте реактора няма да е фатална за Планетата Земя. Когато през педесете и шейсете години на миналия век великите сили извършваха десетки ядрени опити - наземни, въздушни, подводни и накрая подземни, се отделиха в околната среда много повече радиация и ядрени зарази. Затаяваме дъх, както през много екстремни случаи в миналото. И се надяваме на Японското чудо.