Разговаряме с проф. д-р Дико Бошнаков, зам.-председател на Съвета на директорите и изпълнителен директор на УМБАЛ „Света Анна - Варна" АД

Проф. Бошнаков, варненската болница „Света Анна" е сред най-старите в страната, какви са приоритетите на сегашната й дейност?

Основният приоритет на Университетска Многопрофилна Болница за Активно Лечение „Света Анна" е да запази позицията си на водещо лечебно заведение в Североизточна България , в което се оказва денонощна спешна и планова помощ. От това произтичат и целите, поставени за дейността на болницата:

Първо, оказване на качествена специализирана диагностична и лечебна помощ в болнични условия на нуждаещите се пациенти със заболявания и травми.

Второ, въвеждане на нови съвременни методи за диагностика и лечение.

Трето, осигуряване на максимална ефективност при изразходване на материално техническите, финансови и човешки ресурси на болницата.

Четвърто, постигане на висок имидж на болницата и разширяване на пазарния дял на предоставяните здравни услуги.

В момента доста актуална е темата за спешната помощ, как е организирана тя при вас?

В структурата на болницата е откритото през 2007 година отделение по Спешна медицина - Спешен център, който е уникален в Североизточна България. Той обслужва годишно около 60 000 пациенти ( 160-180 пациента на ден), от които хоспитализирани около 22 000 пациенти годишно. В състава на отделението влизат различни специализирани кабинети за спешен прием: шокова зала, травматологичен кабинет , хирургичен кабинет , терапевтичен кабинет , педиатричен кабинет.

Осигурена е непрекъсната 24 часова квалифицирана помощ от медицински екипи в различните сектори. През нашата болница преминава целия травматизъм на града и региона.

Освен това в летния туристически сезон населението във Варна и региона нараства значително и тогава се бележат пикови моменти на напрежение в структурите - по 200-220 пациенти на денонощие.

Какъв е капацитетът на болницата като цяло, осигурена ли е кадрово?

УМБАЛ"Света Анна" е лечебно заведение в което са разкрити 425 стационарни легла , извършва се медицинска дейност на 27 медицински специалности в 21 болнични структури - 11 клиники и 10 отделения.
11 от болничните отделения са с хирургическа насоченост.

Болницата е осигурена с медицински персонал. Съгласно утвърденото щатно разписание в лечебното заведение работят 1031 души. Това включва 262 лекари, специалисти по здравни грижи - сестри, лаборанти, акушерки - 371, санитари - 219 и други, свързани с нормалното функциониране на болницата.

Имате важна роля и за подготовката на специалисти за здравната система ...

Освен многомащабната и високоспециализирана дейност в Болницата се извършва и научно изследователска и учебна дейност. Обучение на студенти се извършва в 7 клиники на болницата, а обучението на специализанти , включително и чужденци се провежда в 11 клиники.

Оценката за обучение на студенти и специализанти е „ отлична" за срок от 5 години.

Смятата ли да използвате европейските програми за вашето развитие?

УМБАЛ „Света Анна", поради, че няма големи дългове е получила право да кандидатства за финансиране по ОП „Регионално развитие" , заедно с 16 други болници, благодарение на добрите и резултати

Те са в основата, болницата да влезе в положителния списък на Правителството за финансово стабилна лечебница.