С половината си мощност работи в момента ТЕЦ "Бобов дол". По разпореждане на енергийния оператор работи само първи блок, който произвежда от 150-180 мегавата в зависимост от нуждите на системата, съобщава Дарик.
Втори блок е спрян по диспечерско разпореждане от 11 август, съобщи за Дарик изпълнителният директор на централата Владимир Владимиров.
"Складът ни е пълен с 270 000 тона въглища. Затруднено е приемането на нови количества, няма къде да ги складираме. Разтоварваме по 5000 тона всеки ден, толкова горим на денонощие, като заработят 2- та блока ще приемаме по 11 000 тона", коментира инж. Владимиров. Централата работи със седем мини, от които се снабдява с въглища.
Очаква се вторият блок на ТЕЦ "Бобов дол" да влезе в експлоатация утре, след като започне ремонтът на 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй".
Първи блок на топлоцентралата е преминал основен ремонт и е готов за есенно-зимния сезон. Трети блок е основно ремонтиран миналата година и ще бъде в профилактика за 15 дни през октомври. Втори блок е спрян по договорка с ЕС на 31 декември 2007 г.
"За да бъде пуснат отново в експлоатация втори блок трябва да се покрият нормите за емисиите от вредни газове. Това значи инвестиции в сероочистващи инсталации, рехабилитация на филтрите или нови и реконструкция на горивната уредба", каза Владимир Владимиров.
Той допълни, че централата работи нормално, очакват се новите собственици, след като приключи процедурата по приватизация. В ТЕЦ "Бобов дол" работят 946 души.
Припомняме, от Българската стопанска камара коментираха, че спирането на малките блокове на АЕЦ „Козлодуй" повиши вниманието към българските въглища, като най-сигурен източник на суровина за производство на електроенергия.
Добивът на кафяви въглища, въпреки затрудненията в мини „Бобов дол" и смъртните случаи в „Ораново", бележи стабилен ръст, макар и незначителен като количество. Добивът на лигнитни въглища е рекорден за последните 5 години и достигна 25 милиона тона.
С приватизацията на ТЕЦ „Бобов дол" се създават условия за пълно затваряне на цикъла „добив на въглища - производство на електроенергия", което е предпоставка за комплексно решаване на проблемите, условие за повишаване на конкурентноспособността и за бъдещо стабилно развитие на целия отрасъл.