14 държави от Източна и Югоизточна Азия обявиха, че възнамеряват да създадат през март антикризисен валутен фонд с общ обем от $120 млрд., съобщи Reuters. Освен 10-те държани от Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия - АСЕАН (Мианмар, Лаос, Тайланд, Камбоджа, Виетнам, Филипините, Малайзия, Бруней, Сингапур и Индонезия) към първия регионален валутен фонд в света се присъединяват Япония, Китай, Южна Корея и Хонконг. Съгласно договора, известен като Инициатива за многостранно сътрудничество от Чианг Май (CMIM), всяка от 14-те държави ще може чрез валутен суап да обменя своята национална валута за американски долари в случай на криза.
"Главната цел на CMIM е да се постигне балансиране на плащанията, да бъде решен проблемът с краткосрочната ликвидност в региона чрез смяна на валутите", пише в разпространение от медиите съвместно заявление на участниците в инициативата.
Според министъра на финансите на Южна Корея създаването на CMIM е важно постижение по пътя към решаване на кризите при краткосрочната ликвидност в региона, както и придвижване на по-високо равнище на финансово сътрудничество в Азия.
Още при първата появила се информация за създаването на фонда в редакционен коментар британският ежедневник Financial Times прогнозира, че освен осигуряването на двустранни суап линии, фондът ще помогне на страните да устоят на спекулативните атаки срещу валутите им. Така ще бъде отслабена една от причините за огромното натрупване на официални резерви в региона, който е твърдо решен никога повече да не бъде уязвим от изтичането на капитал, опустошило азиатските икономики преди 12 години. Това прави ребалансирането на световната икономика малко по-постижимо, обобщи Financial Times.
Според британския вестник новият регионален валутен фонд е една малка първоначална стъпка към морето от огромни резерви на света, а за пример се сочат няколко страни в региона. Освен китайските $2270 млрд. и японските $1050 млрд., още около $1000 млрд. са собственост на страни като Индия, Южна Корея, Тайланд и Сингапур. За да могат да постигнат промяна, суап линиите трябва да бъдат значително разширени, препоръчва Financial Times.
Официалното откриване на новия регионален фонд на 14-те от Азия е планирано за 24 март, а него основни донори ще бъдат 4-те държави, които не влизат в АСЕАН - Япония, Китай, Южна Корея и Хонконг. Азиатският регион, 7 представители, на който влизат в първата десетка на държавите със златно-валутни резерви, се оказа един от най-устойчивите и стабилни в условията на сегашната финансова криза.
Агенция Reuters уточнява, че новата схема на регионален валутен фонд е обновена версия на Инициативата от Чианг Май, която бе създадена през 2000 г. от министрите на финансите на държавите от АСЕАН в тайванския град Чианг Май, за да бъде предотвратено повторението на азиатската финансова криза от 1997-1998 г.