В момента САЩ инвестира десетки милиарда долара в разработването на най-голямото петролно поле извън Саудитска Арабия, а именно петролните пясъци в канадската провинция Албърта.
Заедно с тази нова петролна треска, дойдоха и адекватните въпроси, като какво количество петрол може да се добие от това поле. Според отделни източници, възможностите на пясъчните полета в Канада са между 6 и 10 млн. барела дневно, което е почти половината дневно потребление на САЩ и спокойно може да замени целия внос на суровина от Близкия Изток.
Единственият проблем в цялата розова картинка, е че може да се окаже, че тези цифри са доста преувеличени.
За производството на един барел с чист суров петрол от мръсните и гъсти петролни пясъци се използва чудовищно количество вода и електричество, както и огромен брой заети работници.
„Хората си мислят, че може веднага да започнем да добиваме по 8-9 млн. барела петрол дневно и да спасим света", това заяви шефа на петролна фирма в провинция Албърта. „Това разбира се просто няма как да се случи", продължи той.
Това не означава, че петролните пясъци няма да се превърнат във важен енергиен източник. Триста километра северно от Едмънтън се намират петролните пясъци, които заемат територия с големината на щата Флорида. От това поле вече се добиват над 1 млн. барела дневно.
Американските енергийни гиганти като ConocoPhillips и ExxonMobil, както и Royal Dutch Shell са най-големите играчи в това ново начинание.
Достигането до продукт, който е близък до чистия суров петрол изисква специален метод за преработка.
Единият възможен начин е заимстван от технологията за работа в открити мини, където пясъкът се изкопава, а след това се третира с пара, вряла вода и сода каустик, за да се получи нужната суспензия.
Новият продукт се поставя в специален сепаратор, където твърдите частици остават на дъното, а ценния материал остава на повърхността и се събира внимателно. Този материал се подгрява отново, за да се извлекат само най-чистите му съставки, които вече представляват чист суров петрол, готов за преработка.
Вторият метод включва инжектиране на огромно количество водна пара дълбоко под повърхността на земята в полетата с петролен пясък. В резултат на тази процедура се образува готовата суспензия, която се изпомпва от втори кладенец, пробите в близост до входната точка за парата.
Вторият процес елиминира огромното разкопаване на терена и превръщането му в „лунен пейзаж", но пък използва огромно количество енергия за производството на пара. Според специалисти, нужната енергия за производството на един барел петрол от канадските пясъци се равнява на 0.7 барела чист петрол. Което е още по-фрапиращо, в момента голямата част от енергията за производството се добива от природен газ, който е много калоричен и чист като гориво.
„Това е като да използвате хайвер, за да произвеждате заместител на филета от рак", това е становището на шефът на Канадска организация за опазване на околната среда.
Според експерти, по-голяма част от природния газ на Канада в момента се изнася в САЩ, а при евентуално разгръщане на производството в петролните пясъци, това вече няма да е възможно. Дори може да се наложи, Канада да внася газ от Аляска. Според други, възможно е построяването на ядрена електрическа централа, която да доставя нужните феноменални количества електроенергия.
Следващият проблем е водата. В двата метода за добиване на петрол се използва огромно количество вода, около 2 барела от „живителната" течност за 1 барел петрол. Дори в момента, когато се добиват 1 млн. барела петрол на година, започват да се чуват все по-негативни мнения на еко-защитниците, че се пресушават и замърсяват близките реки.
Не на последно място идва и проблема с работната ръка. Най-близкия град до пясъчните петролни полета е Fort McMurray. Там в момента на работник в градското кино се заплаща по $10 щатски долара на час, а на портиера в хотела се заплаща по $17 на час.
По-квалифицираните работници получават по $80,000 годишна заплата, като дори не се налага да работят извънредно. Това е почти два пъти средното заплащане в САЩ. Така че човешкият фактор също би оскъпил изключително много целия проект.
Отново трябва да се върнем към въпроса- колко точно може да се добива от полето в Албърта?
Канадското правителство и фирмите от бранша предвиждат около 4 млн. барела дневно до 2015 г., което е почти равно на дневното производство от петрол на САЩ в момента.Има и по-големи скептици, като Американската енергийна агенция, чийто прогнози са за не повече от 2.3 млн. барела дневно до 2015 г.
Едно трябва да е ясно, петролните пясъци в Канада може да започнат да задоволяват определен процент от дневното потребление, но никога няма да станат основен източник на суровината, каквито са страните от ОПЕК например.
rjevski
на 19.02.2007 в 13:37:31 #21жорко, не знам от къде черпиш информацията си, но приказваш смешки. Цената на произведеня в Канада петрол няма да бъде 120$ и кусур, а не повече от 20$. Случайно се интересвах от тази тема,ето ти линк ако и на теб ти е интересно: http://www.rense.com/general37/petrol.htm
aranzibal
на 27.01.2007 в 04:58:09 #20абе тая работа с петрола трябва да се промени. В момента петролната индустрия в Албърта се разраства, сащото петпола е много скъп, така че дори 30% от $60 са сериозна печалба. Между другото, Канадците получават жълти стотинки от петролните приходи, само около 1% докато компаниите не си избият капиталните инвестиции. Но печелят работниците в нея провинция, в някоя лафка да бачкаш ти плащат по $15 на час влючително времето за транспорт, не само когато си на работа. А също в дългосрочен план (5-10г), след като се очаква да има повече хора -> почвче коли -> повече бензин се очаква Канадския долар да стане по-скъп от Американския. М-да ако понасяте на студ (-17 в момента) идете в Канада, майната им на САЩ..
valio_valio
на 09.10.2006 в 01:41:02 #19Честита и на теб братле!

Неделчо Съботинов
на 08.10.2006 в 18:48:13 #18Мисля, че няма какво повече да се занимавам с теб, опитах се нормално да разговарям, но ти явно си с толкова слаби способности за асимилиране, че се отказвам. Говори си, анализирай си, оправяй се. Успех и всичко най!
Неделчо Съботинов
на 08.10.2006 в 18:41:09 #17Не те обиждам, че си от Варна, това е град, който обичам и уважавам, но ти срам за професията-финансов анализатор. Селянин си защото всяка трета дума ти е псувня, а не можеш нормално да разговаряш. Не те обиждам на материално положение, просто казвам как са нещата при мен, а на теб може Кастро или Путин да почнат и рубли да ти дават или защо не и Ахмадинеджад некой риал да ти бутне. За колата няма да говоря, че свят ще ти се завие, но не ти прави чест да избухваш по този начин и да нападаш аргументите на хората без дори да знаеш за какво става дума. Айде сега бегай ти да гониш гребените на вълните и да анализираш солеността на морето. Със здраве, нищо лично.
mojesht
на 08.10.2006 в 18:38:38 #16Защо се карате бе хора.Няма смисъл от това никак.Има проблем ,има решение има и цена.Който е готов да я плати значи му е изгодно.Това е реалната икономика.Анализа и прогнозите са приблизители неща,важно е какво става реално.
Неделчо Съботинов
на 08.10.2006 в 18:25:55 #15Жорко, аз за теб го правя, ама ти не го разбираш, щото утре ще си стана сутринта, ще си се кача в готината кола и ще си ида в офиса да си работя с американците с американска заплата в София и ще си пълна арабски петрол, а ти незнам кво ще правиш. Незнам колко си по-подготвен, ама на мен ми звучиш като поредния селяк, който освен да псува и да защитава губещи, пардон, изгубели каузи друго няма в теб. Айде ако престани да пишеш простотии, а се хващай да си чоплиш там квото правиш. Със здраве разбирач.
valio_valio
на 08.10.2006 в 18:13:18 #14Кръстоносец, кефиш ме! Не знам откъде се пръкват поклонниците на чалмалиите в България, пък и ги избива на омраза към християнската цивилизация. Трябва да сме енергийно независими, за да оцелееем в идващия сблъсък на цивилизациите.
mojesht
на 08.10.2006 в 17:57:09 #13Здравейте, Неделчо е прав има много по евтини и лесно приложими методи за добиване на този канадски нефт. Аз съм преработвал нефтени отпадъци със съдържание на нефтени деривати 10-15 % и въпреки всичко,технологията която ползвам е ефективна и си заслужава.
Неделчо Съботинов
на 08.10.2006 в 17:32:10 #12Жорко, смятах те за по-интелЕгентно парче, ама май съм се лъгал. Първо на първо, ти откъде си вадиш изчисленията колко ще струва канадския петрол на барел, ти изобщо знаеш ли кой и как ще го добива, тва да не са братята руснаци или арабите, че да го направят толкова безумно скъп. Ще го добиват американците, създателите на най-великите научни постижения, микропроцесори, самолети, космически кораби и т.н., така че по-леко с изказванията. Пък и не разбирам защо ти е да защитаваш арабите, при положение, че те ще се опитат и на теб да ти го.....? Трябват алтернативи, казах го и пак го поватрям, трябва да се работи срещу араби, комунета олигарси и латино-партизани, които в момента обират света. Така че жорка, недей да псуваш, бъди малко по-сдържан, има резон в думите ти, но е доста малко. Ще поживеем ще видим, аз лично смятам, че ти дълбоко грешиш, освен ако нямаш лични интереси де, незнам. Със здраве....
Неделчо Съботинов
на 08.10.2006 в 15:36:47 #11Абе не си спомням, кога са ни третирали като прасета, ама гледам сега изсипват маса милиони за армията и въоръжението, а руснаците само ни набутваха години наред. А при цена $100 за барел, канадския петрол ще е доста по изгоден и ще служи за коректив на световната цена, т.е. изобщо няма да позволи на цената на арабската суровина да расте безгранично. То и на пустинните сладури не им е лесно, още макс. 30-40 години и после какво ще правят, пясък ли ще продават. Трябват алтернативи, колкото повече толкова по-добре.
samoray
на 08.10.2006 в 15:32:32 #10Абе много добре си спомням как по време на кризата ни помагаха Американците с развалена царревица и леща с истекъл срок на годност -покълнала и нападната от паразити,такава им е помоща-третират ни като прасета и се освобождават от ненужното,вместо да го изхвърлят го дават на нас-уж добро ни правят
А петрола сами си го направиха вместо да оправят работите със дипломация те взеха със сила да мислят че ще стане......да ходят ся да мрънкат на Канадците като са отворени говедата.
Като стане 120$ барела арабите пак ще печелят особенно баснословно защото на тях себестойнота за барел им ляга 5-10$ .....останалите 100$ са си чиста печалба,докато Канадския петрол ще е на кантар между загубата и печалбата......
Неделчо Съботинов
на 08.10.2006 в 13:49:32 #9Кръстоносец прав си колега, само че Венецуела и др. Путин не са по-малки тарикатчета от арабите, а САЩ се нуждае от много много петрол, за да си развива индустрията. А това, че европейците са двуличници и хем с тези хем с онези е точно така. Хем защитават арабите, когато САЩ искаха да ги ступат, хем реват що са им напълнили градовете чалмалиите и що толкова къспо им продават петрола. Те кво си мислеха бе, че като се скарат с Америка за войната в Ирак и Афганистан, арабите ще им изкефят и ще им пуснат петрол по $20 за барел ли, хахаха смешници. Както и да е да живее ЕС, ние идваме ;-0
Само Левски
на 08.10.2006 в 13:47:45 #8http://article.wn.com/view/2006/10/07/US_trusts_ Canadas_oil_supply/
Само Левски
на 08.10.2006 в 13:47:25 #7http://article.wn.com/view/2006/10/07/US_trusts_Canadas_oil_supply/
Само Левски
на 08.10.2006 в 13:46:44 #6http://article.wn.com/view/2006/10/07/US_trusts_Canadas_oil_supply/ ОЩЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА КАНАДСКИТЕ НЕФТЕНИ ПЯСЪЦИ И ЗАПАСИ НА http://www.oil.com/ И НА http://www.mediatimesreview.com/may06/Petrol&EconomicFreedom.php
Неделчо Съботинов
на 08.10.2006 в 13:35:15 #5Да и аз съм много за да се започне по-бързото разработване на полетата в Канада, а знаем, че що амаериканците изпратиха човек на луната (нещо немислимо преди 100 години ), ще успеят и петрол да изкарат от пясъка. Стискам палци, защото рекета, който арабите налагат над белите страни е недопустим.
mojesht
на 08.10.2006 в 13:23:11 #4Готов съм да помогна на канадците ,имам доста идеи и готови неща по тези проблеми
Неделчо Съботинов
на 08.10.2006 в 13:13:49 #3Напълно съм съгласен с hm, много е възможно тези пясъци да успеят да освободят САЩ от терора на арабчетата, а и още повече в близките десетилетия техния петрол така или иначе ще свърши. Трябва да се опита да се направи масова технология за изпомпване на петрола от пясъка в Канада, това ще е най-великото постижение за технологията в икономически и политически план за последните 100 години.
valio_valio
на 08.10.2006 в 00:13:52 #2При цена $60 за барел, може и да си прав Жорка, а при цена $90, или $100, а при $120 за барел, тогава Жорка кво правим. Дали пък тогава няма арабчета да ги заболи мъжествеността. Никой не знае какво ще стане с петрола утре или след година, така че резервни варианти трябва да има. Класа не е свободен, всички обратно в час, ще се пишат неизвинени...!!!