Русия се е съгласила да гарантира заем от 3.8 млрд. евро на България за построяването на АЕЦ Белене, е заявил днес руският премиер Владимир Путин, съобщава reporter.gr, цитирайки Иван Атанасов, ръководител на работната група за наблюдение на проекта, според когото условията по заема все още се договарят.
Според Атанасов, Путин е поискал създаването на съвместната компания, която ще реализира проекта, да стане преди отпускането на заема.
Националната електрическа компания (НЕК) има дял от 51 на сто в дружеството за изграждане на бъдещата централа, а немският стратегически инвеститор RWE има дял от 49 на сто, като немската компания има право при определени условия да раздели своя дял с друга енергийна компания.
В момента RWE е в процес на преговори с руската компания за търговия с електрическа енергия "Интер РАО", както и с две шведски и една финландска публична компания, според изказване на изпълнителния директор на НЕК Мардик Папазян на енергиен форум във Варна вчера.
RWE търси начин да подели разходите за строежа на Белене заради острите критики на акционерите си, които се опасяват, че заради глобалната криза има голяма неяснота относно цената на изпълнението на проекта.
Между 200 и 250 млн. евро са необходими до финансовото приключване на договора, за да не се спира проектът АЕЦ "Белене", счита Мардик Папазян.
Определянето на инвеститорите в проекта трябва да стане до средата на 2010 г., ако бъдат изпълнени поетите ангажименти от BNP Pribas, банката, управляваща финансирането.
НЕК е подписала договор за строеж на АЕЦ Белене с руската компания Атомстройекспорт, спечелила търга за изпълнител на проекта, но ако проблемите с финансирането не се изчистят е възможно старта на строителството да се забави и първият реактор да бъде въведен в експлоатация през 2014 година.
Според Папазян НЕК може да финансира дейностите по проекта само в рамките на подписаното споразумение с "Атомстройекспорт", което означава подготовка на площадката, а за останалите дейности трябва да се търси допълнителен инвеститор.
RWE е водила предговори с Electrabel, поделение на енергия гигант Gaz de France (GDF), за дял в проекта, но белгийската фирма е решила да не участва в АЕЦ "Белене" с цел да се фокусира върху други ядрени проекти.
В резултат на това, според reporter.gr, германската компания е решила да отложи финансирането на проекта, докато не минат европейските и местни избори в България и Германия.