Спадът, който наблюдаваме на БФБ напоследък и който се засили във вторник, в сряда бе прекъснат от рязък обрат в положителна посока, като обратът бе съпроводен и от не малки обеми по най-ликвидните позиции. Близо две трети от търгуваните емисии покачиха средната си цена, а борсовите индекси отразиха случващото се със силно възстановяване от последните загуби.
SOFIX 433.85 (+2.16)
BG40 129.81 (+1.46)
BGREIT 50.34 (+1.68)
BGTR30 350.59 (+1.51)
Оборотът на регулиран пазар достигна цели 6.88 млн. лв., половината от които от сделки с книжа на Химимпорт, Монбат и Първа инвестиционна банка. Основното изтъргувано количество от акциите на Химимпорт мина в две сделки за съответно 150 хил. и 440 хил. лота цена 3.42 лв., или с 4.58% по-висока от вчерашната средна цена. Покачване записа и ПИБ, връщайки си 2.73% до 3.25 лв., докато книжата на Монбат смениха собственика си със съвсем леко понижение спрямо вторник на 7.15 лв. за бр.
Книжа за по над 100 хил. лв. се завъртяха и по позициите на Софарма и ЦКБ. Софарма покачи с 2.99% до 4.35 лв., а ЦКБ - отново най-активно търгуваната с 83 сделки за 33 хил. лота, отново поведе и по поскъпване сред компаниите в SOFIX, възстановявайки 5.3% от цената си до средна 1.69 лв. Покупки на по-големи обеми имаше и при Албена, ЕМКА, Трейс.
След седем поредни сесии на спад, в положителна посока днес поеха и акциите на Петрол. Те се оказаха и сред десетината най-ликвидни с рекордните за тази година 18 сделки за 2 562 лота, а цената им от 3.75 лв. на старта на сесията достигна и 4.70 лв., където и затвори. Средната се повиши с 3.69% до 4.04 лв.
Една от малкото пострадали от разпродажби позиции в сряда бе Свилоза, натиснато в последните минути от търговията до средните 1.60 лв. за бр., или със 6.44% спрямо предходната сесия. В рамките на 14 сделки бяха продадени общо 5760 лота.
При вяла търговия поименните компенсационни бонове поевтиняха с 0.18% до 0.28 лв., а компенсаторните записи се изравниха с тях, поскъпвайки с 12.77% до 0.28 лв. Жилищните компенсаторни записи ги догонват на 0.25 лв., +4.81%.
Рязък положителен обрат на БФБ
ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО
Още по темата
Водещото днес
Истории
Новини
Борси и финанси



USD
CHF
EUR
GBP