„Съкращения след скока на тока", четем от първата страница на „Стандарт"
Готвеният скок на тока от 1 юли ще доведе до нова вълна съкращения на работници. Това прогнозира зам.-шефът на Българска стопанска камара Камен Колев. Според него 10-процентното поскъпване на енергията ще удари най-много фирмите, които работят за износ. Те произвеждат главно борсови стоки и няма как да вдигнат цените им.
Увеличението на еленергията трябва да се избие от някъде. И щом не може да се калкулира в цената, както е при производителите за местния пазар, ще се наложи друго намаляване на разходите. Тъй като очакванията са токът да продължава да поскъпва, предприемачите ще се опитат да намалят загубите, като намалят обемите на производство. А това неминуемо ще доведе до нови съкращения и свиване на икономиката, смята Колев.
Още по темата от „Стандарт"
„Телеком разпродажба", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Три телекома - три продажби. Годината се оказва ключова за топ операторите на страната, защото при всички тях има или се готви промяна в собственика. Новината от последните дни е, че вече официално гръцката ОТЕ търси купувач на българското си поделение "Глобул". В добавка само преди седмица най-богатият човек на планетата - мексиканският милиардер Карлос Слим - купи 21% дял в Telekom Austria, което се превежда и в предстоящи промени около българското поделение "Мобилтел". Най-дълго чаканата сделка - тази за преструктурирането на собствеността в БТК, също е на ръба на развръзката.
Така, освен че операторите се борят вече няколко години със свиващите се приходи и печалби, промените около новите собственици също могат да променят силите на пазара. От това дали "Глобул" и БТК ще минат към световни телеком групи или към финансови инвеститори ще зависи дали ще се развиват чрез нови технологии и инвестиции, или ще се оптимизират.
Дългът зове
Сделката, която може да се нарече най-неочаквана, е продажбата на "Глобул". Едноличен собственик е мобилното звено Cosmote на гръцката OTE, която притежава 100% от акциите на оператора. Но поради високата задлъжнялост на компанията майка и икономическата криза в южната ни съседка гръцкото дружество обяви в петък, че ще продаде своите български активи. Освен мобилния оператор те включват и веригата магазини "Германос". Основният мотив на ОТЕ е тривиален на фона на икономическата криза - компанията търси кеш, с който да обслужва заемите си, а здравото българско дружество изглежда лесно продаваемо, и то на висока цена.
"Като част от своята стратегия за рефинансиране на задължения с падеж през следващите две години и възлизащи на 3.4 милиарда евро, която включва едновременно удължаване на срока за плащане и намаляване на нетния дълг на компанията, ОТЕ обмисля евентуалната продажба на своите подразделения в България GLOBUL и Germanos Telecom Bulgaria и възнамерява да инициира съответните процедури", съобщиха от пресслужбата на ОТЕ.
Спекулации за продажбата на "Глобул" се появиха още през средата на април в гръцката преса. Местният вестник Naftemporiki тогава писа, че задлъжнялата компания ОТЕ ще се опита да продаде някое от звената си в България, Албания или Румъния, за да обезпечи плащанията по дълговете си. Според изданието мениджърите на оператора ще са готови до средата на годината с пакет от мерки, който да осигури между 500 и 700 млн. евро, колкото не достигат на компанията, за да посрещне плащанията по дълговете си тази и следващата година. Това няма да е първата продажба на компанията на активи на Балканите. В началото на годината гръцкото дружество продаде своя дял от 20% в Telekom Srbija за 211.3 млн. евро.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Катерица и кон спират тока в София", информира от първата си страница „Труд"
Вързан на грешно място кон спря тока на част от "Люлин" в края на миналата седмица. Ром избрал превключвател на ЧЕЗ (доставчика на ток в Западна България и София), за да "паркира" животното си, докато се мотаел в близкото гето.
Въпросният превключвател, разположен на 1,5 метра над земята, прилича на домашен шалтер и служи за прекъсване на тока при тежки аварии. "Устройството не може да се премести от човек, но не сме се сещали, че някой ще си върже коня за него", обясниха от ЧЕЗ.
Вързаният кон обаче се дръпнал рязко и спрял тока в "Люлин" - първи и втори микрорайон, промишлената зона край квартала, големи магазини, както и в близкото ромско гето.
След получен сигнал, работници от ЧЕЗ отишли да проверят каква е причината. Отнело им час и половина, за да разберат, че шалтерът е дръпнат от животно. В същото време ромите от близката махала решили, че токът им е спрян заради неплатени сметки.
Затова разбили таблото, което ги захранва и до което бил вързан конят. Не успели да си пуснат електричеството, но пък от ЧЕЗ след това били принудени още два часа да оправят таблото, за да осигурят захранване. От компанията увериха, че ще вземат мерки случката да не се повтори като направят шалтера по-труднодостъпен.
Още от статията на „Труд"
„Поръчваш дрога по скайп, доставят я в буркани", пише на първата си страница „Монитор"
Едно от последните хрумвания на пласьорите е поръчката на дрога да става по скайп, а след това стоката да се оставя в скрити на различни места буркани, разкриха разследващи. Това се прави, за да се скъса връзката на наркотика с дилъра. Така той по-трудно може да бъде хванат и съответно няма начин да издаде хората над него, като го притиснат в полицията. Връзката в скайп пък е криптирана и е почти невъзможно за полицията да подслуша или прочете разговорите там.
Проучване на „Монитор" показва, че за да си купиш дрога по този начин, първо трябва да се сдобиеш със скайп контакта на дилъра.
Неговият профил там се сменя всеки месец и само редовните клиенти са в течение на актуалния контакт. След като вече си добавен в списъка с „приятели" на пласьора, трябва да комуникираш и с нужните кодови наименования. Ако искаш да си вземеш 2 грама марихуана например, трябва да кажеш „Здравей, трябваш ми за 2 мин да свършим нещо". Отговорът тогава е - „Ще те чакам в „Люлин" след един час". Това означава, че мястото, където е поставен бурканът, е в Западния парк. Наркоманите предварително знаят точно къде се намира тази явка и отиват натам. Дилърът пристига на мястото преди тях. Той оставя исканата стока в буркана и застава на удобно за наблюдение място. Пласьорът следи дали клиентът ще дойде и дали ще остави пари в буркана, откъдето е взел стоката. Ако случайно пропусне, то неговият скайп акаунт веднага се изтрива.
Подобни явки като тази в Западен парк има на няколко места в столицата, като за всяка отговаря дилър от района. Според запознати една от най-оборотните е в Южния парк, откъдето пазарували десетки наркозависими всеки ден. Дилърът там разполагал с телефон с инсталиран в него скайп и така можел да отиде до буркана само за 10-15 мин след поръчката. Най-редовните купувачи там били компаниите, които се събират пред НДК, клиенти на десетките заведения по бул. „Витоша", както и по-заможни младежи от кварталите „Лозенец" и „Иван Вазов".
Още от статията на „Монитор"
"Металурзите подават искове срещу собственика на ОЦК - Кърджали", е водещото заглавие на страниците „Бизнес" във вестник „24 часа"
Металурзите от ОЦК - Кърджали са започнали да подават искове в съда срещу собственика на комбината Валентин Захариев за дължимите им заплати от февруари насам, съобщи БНТ.
Днес те ще получат извлечения от счетоводството на Оловно-цинковия комбинат за размера на възнагражденията. Синдикатите ще ги информират и за резултатите от срещата с ръководството на една от банките кредиторки на завода.
Още от статията на „24 часа"
„ЕС ще въвежда общи правила за пенсиониране", прогнозира от първата си страница „Сега"
България може да се окаже с още по-тежки условия за пенсиониране, ако се реализира идеята на президента на ЕС Херман ван Ромпой препоръките на Европейската комисия за пенсионни реформи да станат задължителни за всички страни. Инициативата му ще бъде обсъдена на двудневната среща на европейските лидери в Брюксел в четвъртък.
В момента държавите членки имат самостоятелност при вземането на решения в тази област, а препоръките в т.нар. Бяла книга на ЕК, в която са разгледани проблемите на пенсионните системи в съюза, не са задължителни. Основните сред тях са обвързване на очакваната продължителност на живот след 65 г. с пенсионната възраст, както и изравняване на възрастта за мъжете и жените.
Според президента Херман ван Ромпой обаче в бъдеще трябва да се мисли за общи промени. "Можем да ангажираме всичките 27 държави членки да реформират своите пенсионни системи за определен период и по начин, който води до определена цел. Това по-скоро трябва да се направи по начин, който да ги задължава към тези промени", твърди Ван Ромпой пред германския вестник "Велт ам зонтаг". Той е категоричен, че въпросът ще присъства и в дневния ред на двудневната среща на европейските лидери в Брюксел, започваща в четвъртък.
Макар че България е с една от най-ниските очаквани продължителности на живот и с пенсионна възраст над средната за ЕС, което предполага и най-кратко получаване на пари за старост, при общи правила в целия ЕС най-вероятно ще се наложи годините и у нас да продължат да растат. Това ще се случи, тъй като промените в пенсионните системи ще вземат за база условията към момента на въвеждането им, а се предполага, че продължителността на живота у нас ще расте. По данни на Евростат за България при мъжете скокът на продължителността на живот е с общо 6 месеца между 2008 и 2010 г. - от 69 г. и 10 месеца до 70 г. и 4 месеца. При жените пък увеличението на продължителността на живот е само с 5 месеца - от 77 г. на 77 г. и 5 месеца.
Още от статията на „Сега"
„Гърция няма да реже още заплати и пенсии, ще намалява данъците", разкрива от първата си страница „Класа"
Гърция няма да реже повече заплати и пенсии, а вместо това ще намалява данъците, съобщиха световните агенции. Това са основните стълбове в правителствената програма, договорена от тройната коалиция в лицето на дясната „Нова демокрация", социалистическата ПАСОК и умерената Демократична левица в южната ни съседка. ДДС при стоките от първа необходимост, както и за ресторанти и фермери ще бъде намален до 13% при 23% в момента. Няма да има и повече съкращения в бюджетния сектор, като международните кредитори настояваха да се съкратят общо 150 000 души в администрацията до 2015 г., от които 15 000 още тази година.
Междувременно според доклад, публикуван от списание "Вима", Гърция вече е нарушила споразумението с ЕС и МВФ, като е наела близо 70 000 чиновници през 2010-2011 г. Още 12 000 души са били наети в местни служби, докато официално са били прилагани мерки за икономии чрез сливане на общини. Списанието цитира отчет на временния министър на финансите Георгиос Заниас, който разкрива, че официално продължава да има 692 000 чиновници, т.е. няма промяна.
Според правителствената програма се предвижда да падне и допълнителният данък върху недвижимите имоти, който идваше със сметките за ток. Тази такса ще бъде заменена с един общ данък върху недвижимите имоти, който ще опрости заплетената система за облагане на недвижимите имоти и ще обедини всички предходни данъци, уточни GRReporter.
От следващата година ще бъде възстановен необлагаемият минимум от 5000 евро на 8000 евро. Тройната коалиция в Гърция предвижда и удължаване от 1 на 2 години на срока за отпускане на помощи за безработни.
Политическите лидери са се договорили да отложат за септември следващото голямо затягане на коланите на стойност 11,5 млрд. евро. Официално страната планира да поиска удължаване срока на меморандума с международните кредитори до 2016 г. Целта е да бъдат икономисани средства чрез ограничаването на разхищенията в публичната администрация, борбата с укриването на данъци и корупцията. Атина ще настоява и дотогава да й бъде удължен срокът за изискването за бюджетен дефицит под 3% от БВП.
Още от статията на „Класа"
„Търгът за енергия от АЕЦ "Козлодуй" зацикли", разкрива „Капитал Daily"
Въпреки желанието на АЕЦ "Козлодуй" търгът за електроенергия, проведен миналия четвъртък, да мине гладко сътресения отново не липсваха. Основната причина за тях е, че въпреки предложеното от централата количество от 400 мегавата, което е напълно достатъчно да задоволи нуждите на свободния пазар на електроенергия, от който купува тежката индустрия, на търга са подадени оферти за общо 600 мегавата, както "Капитал" вече писа. Кандидатите, които са участвали, са 22-ма търговци и предприятия, като най-високата постигната цена е била 71.81 лв. за мегаватчас. Класираните кандидати обаче не станаха ясни, след като в петък изтече 24-часовият срок за подобряване на ценовите оферти. Вместо това участниците, които са спечелили евтините мегавати, ще бъдат обявени чак към края на месеца.
По спешност
В петък сутринта АЕЦ "Козлодуй" е изпратила съобщение на всички кандидати да отидат по спешност в централата, коментираха запознати. Там с всеки един от участниците е разговаряно поотделно, като им е предложено да намалят първоначално заявените количества електроенергия, които искат да купят. Явно ръководството на централата е притеснено от това, че заявките надхвърлят предложеното количество енергия, което може да остави някои от кандидатите под чертата, коментираха участници, които пожелаха анонимност. Реално това означава, че някои от индустриалните дружества, които са участвали на търга директно без търговец и са предложили по-ниска цена, могат да останат без енергия. В този случай те ще са принудени отново да купят електроенергията от търговци на по-висока цена. Според участници обаче този път спекулацията е между самите кандидати в търга, тъй като някои дружества са участвали освен със собствени заявки и през няколко търговеца.
Напрежение
Всичко това създава напрежение и повод отново да се говори, че търговете в АЕЦ "Козлодуй" не се провеждат по правилата. Това можеше да бъде избегнато, ако самите организатори бяха спазили собственото си условие всеки да участва само за толкова енергия, колкото потребяват неговите клиенти, ако е търговец. Според участници в проведения търг обаче това условие не е било спазено, което е причината за изкуствено създадения балон.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Добрите чиновници с шефски заплати", четем в „Стандарт"
Край на кариеристите сред чиновниците. Новият модел на заплащане в държавната администрация ще даде възможност на служителите да получават заплата като шефа над тях, без да се налага да бъдат повишавани в длъжност.
Тази възможност дава една от основните промени в Закона за държавния служител, които влизат в сила от 1 юли.
"Преди приемането на новите наредби повишаването на основната заплата на служител можеше да стане само ако заеме по-висока длъжност в йерархията. Сега вече заплатата му ще може да расте и без да се променя длъжността му. Това е възможност за хоризонтално развитие, което е много важна стъпка и изцяло в интерес на служителите", обясни в интервю за "Стандарт" Ирина Велкова, началник на кабинета на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. По думите й министерствата имат 1 месец, за да преизчислят новите възнаграждения на държавните служители съгласно наредбите, които правителството прие на последното си заседание. Някои от ведомствата като финансовото министерство вече са го направили, уточни Велкова.
Съгласно приетите наредби в държавната администрация ще има 28 нива с длъжности и 6-степенна скала. Заплатите ще се определят именно по тази скала, която отчита опита на съответния служител и постигнатите от него резултати в работата му. Най-високата степен предвижда главният секретар на Министерски съвет да взима максимална заплата от 4 хил. лв. Секретарите на другите ведомства пък ще получават по 3900 лв., ръководители на дирекции - 3800 лв. Всяко по-долно ниво в йерархията е със 100 лв. по-ниска заплата.
Още от статията на „Стандарт"
"Видеокамери пазят горите от крадци", информира „Труд"
На основни горски пунктове в Пловдивска област ще бъдат поставени видеокамери, за да се предотвратят незаконното изсичане на дървен материал из масивите и отклонение на превозвачите от маршрута. Това съобщи пред "Труд" областният управител Здравко Димитров, който проведе среща с полицията и прокуратурата за спешни мерки против крадците.
В няколко села от Родопската яка - Брестник, Брани поле, Марково, Първенец и Дедево, вече има поставени камери, но сега целта ще бъде наблюдателна техника да се постави и в подножието на горските масиви.
"Не бива да допускаме гората да се унищожава безнаказано, а тези, които посягат, да се чувстват недосегаеми", коментира Димитров. Според статистиката през м.г. са направени 820 акта по Закона за горите в Пловдивско, но само 2% от тях са стигнали до съда, обясниха горските.
За първите 6 месеца на т.г. инспекторите са издали 480 акта за нарушение, но събираемостта е между 3 и 7%.
Още от статията на „Труд"
„Работодателите в Европа критикуват кабинета за псевдореформите", разкрива „Сега"
Времената са трудни и несигурността ще тормози целия европейски бизнес поне до края на годината. Икономиката на ЕС тази година ще има почти незабележим ръст от 0.1% и само спешни реформи могат да предотвратят загубата на нови 775 000 работни места. Това твърди юнският доклад Economic Outlook на Businesseurope, обединение на 41 работодателски организации от 35 европейски държави. Нашият представител е Българската стопанска камара.
Докладът разкрива, че българските фирми изпитват и специфични проблеми. Оказва се, че докато повечето компании в ЕС се оплакват от все по-трудния достъп до кредити, у нас повече тежат бюрокрацията и нежеланието на държавата да направи електронните услуги повсеместни, а не изключение.
Редовният доклад е придружен от Барометър на реформите, с който Businesseurope отчита кои области правителствата са обявили за приоритетни и какви са мерките и на тази основа дава препоръки за действие. Барометърът ясно показва, че българските предприемачи са недоволни от антикризисните мерки на кабинета - повечето останали на хартия, и от напредъка в области, афиширани от самите управляващи като ключови. Такъв е случаят с електронното управление, за което много се говори, но малко се прави.
България изостава и с "качването" на обществените поръчки в интернет - преминаване към онлайн процедури. Отбелязва се още, че кабинетът си прави оглушки за едно отдавнашно предложение на бизнеса - за единен регистър на административните услуги, който да се изгради и поддържа не от държавата, а от частни изпълнители.
Още от статията на „Сега"
"Асфалтът не достига", пише „Монитор"
Заради ударното строителство на магистрали асфалтът понякога не достига. „Това е едно горещо строително лято. Толкова много дейности се извършват, че понякога не ни стигат битумът, асфалтът и камъкът, който използваме за асфалтирането. В един момент асфалтовите бази не смогваха". Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова пред БНР.
Тя подчерта, че въпреки бързите темпове на строителство качеството винаги е на първо място и е по-важно дори от спазването на сроковете.
Строителният министър посочи за пример магистрала „Тракия", където се правят по 50 проби на денонощие за проверка на качеството на използваните материали. Така в момента има близо 16 000 документа с резултати от проведените изпитвания. Министър Павлова припомни и случая с участъка от Нова Загора до Ямбол (лот 3) на магистрала „Тракия". Премиерът Бойко Борисов нареди 15 км от отсечката да бъдат преасфалтирани, защото пробите доказаха, че вложените при изграждането материали не отговарят на изискванията.
Министър Павлова съобщи още, че на 1 юли ще бъде официално открит участъкът от Стара Загора до Нова Загора на магистрала „Тракия". Очаква се лентата да прережат министър-председателят Борисов и еврокомисарят по регионална политика Йоханес Хан.
Представителят на Европейската комисия прави обиколка на всички държави по поречието на река Дунав. На 30 юни той ще бъде в България, за да направи обществен дебат по Дунавската стратегия. Предвижда се официалното посещение да се проведе във Видин. Комисар Хан ще направи инспекция и на строителството на моста Видин-Калафат. След това е планирана среща с представителите на бизнеса и различни неправителствени организации.
Още от статията на „Монитор"
"Кафето от автомат ще поскъпне с до 60%", предупреждава „Класа"
Цените на кафето и останалите напитки от автомат могат да скочат с 35-60%, предупредиха от Българската вендинг асоциация (БВА). Причината е изискването на апаратите да се сложат фискални устройства, вързани онлайн с Националната агенция за приходите (НАП). Наредбата ще влезе в сила от януари 2013 г.
Ако това се случи, освен скока в цените на продуктите ще се случат и други негативни последици. Работните места на служителите в сферата може да се съкратят наполовина. Някои фирми ще фалират, а други ще намалят броя на автоматите си. Всичко това ще рефлектира и върху събираемостта на данъците - значително по-малко приходи ще постъпват в НАП, алармираха от БВА.
Освен финансово крайните клиенти ще бъдат засегнати и по друг начин. Според асоциацията вендинг устройствата не са пригодени за въвеждане на специална технология за отчитане на оборотите. На много места машините може да откажат да работят заради грешки или несъвместимост между фискалните апарати и устройствата за кафе. Офиси и болници може да останат без топли и студени напитки. Около един на седем души у нас ще се окаже засегнат от действията на НАП. Единствените, които ще спечелят, са производителите на фискалните апарати и мобилните оператори, посочи Виктор Тонев от Управителния съвет на БВА.
Още от статията на „Класа"