Бюджетът за 2010 година е правилният бюджет и предварителните данни показват, че април ще е първият месец, в който ще стигнем до балансиран бюджет. Това съобщи финансовият министър Симеон Дянков в сутрешния блок на Нова телевизия.

Вицепремиерът изрази надежда, че данните, които ще обяви днес Европейската комисия за стопанската конюнктура на общността ще са добри и за България.

Дянков припомни, че още в края на миналата година той е прогнозирал бюджетът да излезе на дефицит през първите три месеца на 2010 г. и от април да започне стабилизация. Финансовият министър отново каза, че след стабилната фискална политика от този месец може да се очаква бюджетът да излезе на плюс и икономиката да започне да се съживява. Целта на правителството остава да овладее бюджетният дефицит до 1.8% от БВП в края на тази година, или 2.5 млрд. лв.

Освен това Дянков обвърза очакваните данни за стопанската конюнктура с решението дали да се увеличи ДДС. "Повишаването на ДДС не е прокризисна мярка, но е тежка мярка, която ще удари вътрешното потребление и затова я избягваме", подчерта Дянков. Той даде за пример за още една позитивна информация за икономиката ни нарастващият вече пети месец износ, който се покачва с по 10%, но затова пък в същото време вътрешното търсене оставало слабо.

Вицепремиерът обясни, че скоро ще бъде назначен нов директор на Българската агенция за инвестиции, който да помогне за привличане на чуждестранните инвеститори и да помогне да се затвърди мнението сред инвеститорите, че фискалната политика отличава България от съседните страни на балканите и заради това си струва да се инвестира в нашата икономика.

Дянков не е доволен от събираемостта на ДДС и в НАП има нужда да се направят "повече анализи", за да се види и как да се реши проблема със събираемостта на ДДС.

В същото време шефът на приходната агенция Красимир Стефанов призна в сутрешния блок на БНТ, че има голям спадът при събирането на ДДС и на корпоративния данък. Към 17 април спрямо същия период на миналата година са събрани с 600 млн. лв. по-малко от ДДС, а приходите от корпоративния данък са с 24- млн. лв. по-малко.

По обяд, след като НСИ обяви, че бизнес средата у нас се подобрява, в разпространено до медиите съобщение от Министерстов на финансите вицепремиерът казва:

„Данните, изнесени от Националния статистически институт днес, са дългоочаквана от нас новина. Резултатите от анкетите на стопанските ръководители сочат, че те започват да ревизират в положителна посока очакванията си за съживяване на бизнеса. Макар и с мъничко, започваме да се отдалечаваме от дъното. Сигурен съм, че част от това съживяване се дължи и на стъпките, които предприехме по отношение на ударното разплащане на задълженията ни към бизнеса, както и на решението ни да запазим ниското данъчно облагане, колкото и неблагоприятно да е това по отношение на фиска."

В съобщението се припомнят данните на НСИ, които сочат, че общият показател на бизнес климата в страната се покачва с 4,4% през месец април в сравнение с предходния месец. Най-чувствително се повишава показателят на бизнес климата в промишлеността - с 5.6% спрямо март. Подобрява се оценката на ръководителите за настоящата производствена активност и очакванията за износа през следващите три месеца.

Показателят в сектора на услугите нараства с 4,4% спрямо март и се дължи на по-добрите оценки на мениджърите за настоящото състояние на предприятията и по-оптимистичните им очаквания за следващите шест месеца. По-благоприятни са оценките за търсенето на услуги и за заетите в сектора през последните месеци.

Показателят за бизнес климата в строителния сектор бележи ръст от 3.6%. Строителната активност се свива с по-бавни темпове, а през следващите шест месеца предприятията очакват повишен приток на нови поръчки.

Индикаторът за търговията на дребно белжи ръст от 2,5 на сто, което се дължи на по-оптимистичните очаквания на търговските предпиремачи за състоянието на предприятията през следващите шест месеца.         

Несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене остават най-големите проблеми пред българския бизнес в условията на икономическа криза.