Европейските борсови индекси отчетоха доста добра сутрин, не само заради покачването на акциите на компаниите в добивния и енергийния сектор, но и заради липсата на лоши новини във финансовия сектор.

Имаше силно изразена положителна тенденция след последните дни на спад. Но тогава на сцената излезе Юрген Щарк, член на борда на директорите на ЕЦБ, който обяви, че банката няма да качва основните лихвени нива на няколко пъти, а вероятно само през юли.

Пазарът веднага реагира. Очакванията на инвеститорите бяха за минимум две покачвания през годината докато се достигне до ниво от 4.5%, като първото през юли да е с 0.25% до 4.25%.

След коментара на Щарк обаче еврото падна до $1.5457 от $1.5490 и двугодишните облигации, които са най-чувствителни към промените на лихвените нива също се обезцениха. След това еврото се възстанови до $1.5507 под натиска на петрола, но резултатът върху банковия сектор беше силно негативен.

Днес втората по големина банка на Острова RBS обяви, че очаква приходите и за първата половина на годината да бъдат задоволителни, както и намаляване на броя на лошите кредити, и да превъзмогне загубите си от придобиването на ABN Amro Holding по-бързо от очакваното.

Акциите на RBS качиха 3.5% на сесията в Лондон днес след като от банката обявиха, че отписванията на активи в резултата на кредитната криза няма да надхвърлят 5.9 милиарда паунда, за колкото беше прогнозата обявена през април.

Директорът RBS Ферд Гудуин заяви, че днес банката е „спряла да работи както обикновено", за да се справи с постоянния поток от лоши новини за пазарите и икономиката. Банката, усшешно увеличи капитала си през миналата седмица с 12.3 милиарда паунда ($24.1 милиарда), за да преодолее финансовата слабост след придобиването на холандската ABN Amro и отписването на активи.

Според британски анализатори перспективите за банковия сектор на Острова са положителни, след като няма влошаване на положението с лошите кредити.

Сутринта RBS качи 8.25 пенса на акция или 2.6% до 239.25 пенса, но излизането на доклада за нивото на безработицата в Обединеното кралство и лошите новини от азиатските финансови пазари и особено Китай, където е най-перспективното поделение на ABN Amro, доведоха до нов срив на акциите на банката до 225.75 пенса или с 3.22% по-малко спрямо нивото в края на борсовата търговия вчера. Акциите на банката са загубили над 38% от стойността си от началото на годината при условие, че банковият индекс FTSE 350 е намалял с 23%.

Като цяло сутринта беше добра за банките на Острова, HBOS, най големият ипотечен кредитор във Великобритания качи 4.3% до 304.4 пенса, акциите на Barclays нараснаха с 2.1% до 328.25 пенса. Европейските финансови институции също се представяха добре, включително UBS и BNP Paribas. Най-голямата банка в Швейцария поскъпна с 2.7% до 25.16 франка, а най-голямата френска банка отчете ръст с 1.7% до 61.85 евро.

Но след изказването на Щарк акциите на всички европейски банки се сринаха. Като при британските не се наблюдава ново отблъскване от дъното, заради лошите данни от доклада за нивото на безработицата на Острова.

Днес LO (Internatonal Labour Organization) публикува своето изследване за равнището на безработица за предходните три месеца, което достига 5.3% при прогнозирани 5.2%.

Другата лоша новина на Острова е увеличаването на дефицита в търговския баланс на страната през април до 7.592 милиарда паунда спрямо 7.437 милиарда за предходния месец, при прогнозирани 7.300 милиарда паунда.

Банките и финансовите институции по целия свят са получили близо $285 милиарда от външни инвеститори, за да се преборят със загубите и отписаните активи от над $390 милиарда заради кредитната криза.