Причината са данни за изненадващо увеличение на продажбите на нови домове през юли.
Търговският департамент изнесе данни, че продажбите на нови недвижими имотисе се покачили с 2.8% до 870,000 за годината през юли. На фона на тези новини индексът Dow Jones завърши 143 точки нагоре до 13,379.
Тъй като трудностите с жилищния пазар бяха в основата на глобалната кредитна криза от последните седмици, увеличението на продажбите бе повече от неочаквано.
Анализаторите се бяха подготвили за още едно понижение след спада от 4% през юни.
Още добри новини от Търговския департамент: увеличение на продажбите във фабриките.
Поръчките за трайни стоки (с употреба над три години) се качиха с 5.9% през юли, най-високо повишение за 10 месеца.
Анализатор коментира, че данните за жилищния сектор в комбинация с поръчките на трайни стоки сочат, че докато пазарът през август се е тресял, американската икономика е била истински жизнена.
Също и Nasdaq се покачи, с 35 пункта до 2,577.
Лондонският FTSE 100 затвори 23 пункта нагоре до 6,220, а франкфуртският Dax загуби пет пункта до 7,507.
Страхове от рецесия
Загрижеността за пазара на недвижими имоти в САЩ се засили в четвъртък вечер, когато босът на най-големия в САЩ ипотечен кредитор Countrywide предупреди, че низходящата тенденция може да прерасне в рецесия, която ще обхване цялата икономика.
„И преди съм виждал това кино и в края на филма винаги се завършваше с някаква форма на рецесия", казал е Анджело Мозило.
Последната турбуленция на пазара бе фокусирана върху сектора на вторичните ипотеки в САЩ, защото бяха отпускани заеми на хора с лоша кредитна история.
Нивата на отказ от плащане по вторичните ипотеки достигнаха рекордни височини за последната година на фона на по-високите лихви по ипотеки в САЩ, което от своя страна възбуди страхове, че в по-широкия пазар може да пострада кредитната наличност.