„След 5 години в ЕС българите живеят по-зле от сърбите", обобщава от първата си страница „Сега"
Пет години след влизането си в ЕС България продължава не само да изостава от останалите държави членки, но отстъпва дори и на балкански съседки, които още мечтаят да станат част от Евросъюза. Това показва Тhe Catch Up Index - проучване, което сравнява различни показатели за качеството на живот, за да измери колко бързо по-новите членки на ЕС настигат по-развитите от "стара Европа" и къде се намират по-бедните европейски страни. "Индексът на настигане" бе представен вчера в София от Центъра за икономическо развитие и Института "Отворено общество".
Наваксването се измерва по 4 основни групи показатели - икономическо развитие, качество на живот, демокрация, управление. В общото класиране България се намира на 28-о място сред 35 страни. След нас са Румъния и Черна гора, на дъното са Албания и Босна и Херцеговина, а в тройката на отличниците влизат Люксембург, Дания и Швеция.
Оказва се, че по степен на икономическо развитие, демократичност и качество на държавно управление (тук плюсът е политическата стабилност) България се представя еднакво скромно - по всеки от трите критерия е на 28-о място. Но по качество на живот сме още по-назад - на 30-о място. "Че живеем зле, си го знаем и без изследвания, но Тhe Catch Up Index разкрива, че българите имат по-лош бит както от латвийци и литовци, така и от сърби и черногорци", обясни Ася Кавръкова от Института "Отворено общество". В индекса "качество на живот" са взети предвид показатели като продължителност на живота, ниво на безработица, дял на ранно напусналите училище и др.
По ниво на демокрация №1 е Швеция, а България се намира непосредствено преди Румъния, но след Хърватия (бъдещ член на ЕС), Гърция и Латвия.
Още от статията на „Сега"
„По качество на живот България се нарежда между Хърватия и Румъния", пише на първата си страница „Класа"
България и Румъния трудно се доближават в развитието си до останалите държави от ЕС, а по състоянието на икономиката, качеството на живот, нивото на демокрация и държавното управление остават съизмерими с останалите държави от Балканите. Това сочи индексът на наваксването (Catch-up Index), изработен от експерти на институт „Отворено общество", който сравнява България с останалите 26 държави - членки на ЕС, и готвещите се за присъединяване Хърватия, Исландия, Сърбия, Черна гора, Албания, Турция, Македония, Босна и Херцеговина.
По основните 4 критерия за състояние на икономиката, качеството на живота, демокрацията и държавното управление страната ни е на 28-о място, след Хърватия, но преди Румъния, съобщи експертът от „Отворено общество" Ася Кавръкова при представянето на анализ за членството на България в ЕС и конкурентоспособността на българската икономика.
При сравняването на 35-те европейски държави са използвани 47 критерия за оценка, като държавите са разпределени в шест клъстера по сходно ниво на развитие. България е поставена в петата група заедно с Хърватия, Латвия, Румъния и Черна гора, като след тях са очакващите за членство в ЕС Сърбия, Македония, Турция, Албания, Босна и Херцеговина.
Въпреки че по степен на икономическо развитие индексът на страната е висок, то качеството ни на живот е по-ниско дори от стандарта на държави като Сърбия и Черна гора.
Сравнявайки нивото на настигане на всички новоприсъединили се държави към старите членки от ЕС, експертите установяват, че Чехия, Естония и Словения са най-близо до първите 24 държави от съюза.
Още от статията на „Класа"
„Манастири за купон", четем от първата страница на „Стандарт"
"Продават се, мамо, белите манастири" отдавна не е само кръчмарски шлагер. Поне за врачанския владика Калиник. От години бизнесмени ползват манастири от подопечната му митрополия за купон. Схемата е проста. Баровците взимат светата обител под аренда и я превръщат в хотел. Така хем манастирът не се руши, хем поддръжката не е за сметка на църквата, защитават брокера с расо приближените му.
Скандално е в храмовете да се вихрят веселби, често прерастващи в оргии, роптаят обаче миряни. Какви пари от наема влизат в църковната каса, е тема табу. Факт е обаче, че дядо Калиник вече успя и да изтъргува няколко имота. Оправданието е, че така се осигуряват заплати на местните попове. Най-одумваната сделка на владиката е с къща на митрополията във Враца, купена на безценица от шофьора му Николай Борисов.
Още по темата от „Стандарт"
„Хайка за хранителни добавки" е водещото заглавие на „Труд"
Тотална проверка на хранителните добавки започва държавата. От утре Агенцията по храните влиза в магазини, фитнес центрове и аптеки, за да търси добавки със заблуждаващи етикети или изобщо без такива. Ще се гледа и дали лекарства не са "скрити" като добавки.
"Има хранителни добавки, на които пише, че лекуват рак, цироза на черния дроб, хепатит. Затова започваме акция срещу тези стоки", заяви агроминистърът Мирослав Найденов. Той добави още, че години наред "никой" не е следил тези продукти.
Земеделският министър се закани, че всички продукти със заблуждаващи етикети ще изчезнат от търговската мрежа.
"Най-често етикетите са написани на чужд език, липсва номер за обратна проследяемост на стоката, т.е., ако има инцидент с този продукт, не можеш да стигнеш до производителя му", коментира пред "Труд" шефът на Агенцията по храните Йордан Войнов.Той добави още, че инспекторите ще влязат във фитнес центрове, където на тийнейджърите се пробутвали добавки без етикети, без произход и им се обещавали мускулна маса за седмица, а на момичетата -отслабване от 6 кг за 6 дни.
"Основен проблем е и доставката на тези храни през интернет, където вече няма никаква сигурност за произхода на стоката", добави Войнов. Затова инспекторите щели да се вгледат и в интернет сайтовете.
Изненадващо се оказа, че глобата за хранителните добавки "лек за всичко" варира от 500 до 1000 лв., защото по Закона за храните се приемат за стоки с подвеждащи етикети. Добавките трябва да се преопаковат, за да се пуснат пак на пазара.
Ако се намерят добавки с етикети без производител и възможност за обратна проследяемост, те се унищожават, а глобата стига до 10 000 лв.
Оказа се обаче, че от година насам регистрацията на нови хранителни добавки е в законов вакуум. От Министерството на здравеопазването посочиха пред "Труд", че ведомството от 1 г. не отговаря за регистрацията и контрола по хранителните добавки. Причината е, че Регионалните инспекции по контрол на общественото здраве (РИОКОЗ), които изпълняваха тази задача, вече са част от Агенцията по храните. В Закона за храните обаче пише, че регистрацията на добавките трябва да става по наредба на министъра на здравеопазването.
Още от статията на „Труд"
„Безредие в бизнеса с отпадъци", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Правен хаос цари в бизнеса с метални отпадъци през последния месец. От една страна, компаниите, които годишно имат оборот над 2 млрд. лв., трябва да се съобразяват с приетите през миналия април (спорни и неясни за сектора) правила. От друга - до седмици ще има нов закон с поредните нови изисквания. Сега си комуникират с министерството на икономиката, след дни ще правят същите усилия наново, но към екоминистерството.
Как е по закон сега
Според последните поправки в действащия Закон за управление на отпадъците до 15 февруари 1131 фирми с над 2400 площадки трябва да приведат обектите си в съответствие с новите изисквания на закона за управление на отпадъците, приети през миналата година. Документите се внасят в икономическото министерство. Според изискванията площадки за скрап може да има само в промишлените и складовите зони, пристанища и жп гарите, и то само в общини с одобрени общи устройствени планове по силата на Закона за устройство на територията. Условието е силно ограничително, защото две трети от общините в България нямат такива планове и би трябвало площадките в тях да бъдат закрити. По информация на търговците в момента 176 от общо 264 общини в България нямат общи устройствени планове (ОУП). В същото време обаче общините работят с подробни планове (ПУП) и с общи градоустройствени планове, които обаче са с изтекъл срок (ОГП).
От миналата година Конституционният съд е сезиран от депутати и трябва да реши дали това ограничение да важи и каква е разликата между различните видове планове.
Как министерството дописа закона
Самото Министерство на околната среда и водите пък е издало специално указание през септември 2011 г., което допълва закона. Според него може да се постави знак за равенство между трите вида планове при одобрението на документите. Указанието всява пълна несигурност сред търговците дали отговарят на законовите условия.
Общините се оказват затруднени при издаването на един от необходимите документи за фирмите - скица, която да доказва, че площадката се намира на съответната територия и е законно да си стои там, разказват представители на фирмите от сектора.
Точно сега фирмите подават документи за обектите си в министерството на икономиката и енергетиката, което трябва да реши дали те отговарят на изискванията на закона. Част от тях обаче са подали документи за съответствие според указанията на ековедомството до регионалните екоинспекции. Други пък закриват площадките си в местата без общи устройствени планове. Ако площадката трябва да бъде заличена, все още няма срокове кога ще затвори. Тепърва трябва да се сформира и междуведомствена комисия, която трябва да приема заявленията за заличаване.
Още от статията на „Капитал Daily"
"София - №1 за живеене в България", съобщава от първата си страница „24 часа"
Президентът Росен Плевнелиев връчи табелата "Най-добър град за живеене в България за 2011" на кмета на София Йорданка Фандъкова.
На тържествена церемония в столичния хотел "Шератон" бяха раздадени и останалите награди от проучването за качеството на живота у нас, което "24 часа" и Дарик организират за пета поредна година.
София печели тази награда за втори път, първият беше през 2009 г. Другите призьори са Варна - 2007 и 2008 г., и Бургас - 2010 г.
Този път в състезанието бяха включени 27 града, които се състезаваха по 28 критерия. София получи максимален брой точки в областите: инвестиции в инфраструктурни проекти, работно време на магазините, брой ресторанти, кафенета, аптеки, наличие на апаратура за инфаркт и кувьози.
Столицата събра максимума и по критериите близост до летище, брой университети, култура, процент безработица, раждания на глава от населението.
Проблемни за милионния град обаче са броят на местата за паркиране, задръстванията и бездомните кучета.
Това е нов критерий, който шеговито нарекохме "радостен лай". София изпревари с 3 точки Бургас, който остана втори (виж крайната класация долу). Дарик и "24 часа имат идея да продължат проучването с т. нар. градски индекс, стана ясно на церемонията. Той представлява съвкупност от показатели, които ще следят развитието и перспективите за градовете с жители с над 100 000 души. Ще го предоставяме периодично на наши и чужди инвеститори, финансовиинституции, урбанисти, архитекти, кметове и др. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова връчи приза за бизнес град на кмета на Стара Загора Живко Тодоров. "От тази година намалихме туристическата такса и такса смет за бизнеса", обяви той и покани фирмите да инвестират в града на липите.
Стара Загора бе посочен за най-добър за живеене град и от слушателите на Дарик.
Още от статията на „24 часа"
"SMS пази от имотни измами", разкрива от първата си страница „Монитор"
С едно писмо по електронната поща и SMS ще можем да регистрираме имота си в сайт, че не се продава,. Така можем да намалим рисковете от имотна измама със собствеността ни, научи „Монитор". По този начин могат да се вписват като забранени за продажба повече имоти притежавани от един собственик или фирма.
„В интернет страница, която ще заработи пълноценно от средата на февруари, ще може чрез мейл да се вписва административният адрес на жилището, номерът на парцела или нива, както и местността, където те се намират, защото това са неща, които не се променят във времето", каза Ангел Ангелов - председател на Българската асоциация на ощетените собственици на недвижими имоти. „С изпратения SMS за потвърждение на имейла се идентифицира собственикът, който е абонат на съответния мобилен телефонен номер и лесно при необходимост да се направи проверка в телекомуникационната компания.
Така, ако ви предложат за продажба имот с определен адрес и вие видите в сайта неговата регистрация, че не се продава, то тогава няма да попаднете в схемата на измамниците като купувач", добави той. Според Ангелов по този начин се прави гражданска възбрана за продажба. „Немалка част от имотните измами се правят със съдействието на пострадалите каза още той. - Те често доброволно се включват в различни мошенически схеми, а след това се изкарват жертви на имотната мафия", добави Ангелов.
Според Иван Велков, председател на Национално сдружение „Недвижими имоти" (НСНИ), по подобен начин постъпват и много от чужденците, които се оплакват от имотни измами у нас.
Още от статията на „Монитор"
„И в България ще има протести срещу контрола в интернет", прогнозира „Сега"
Българското правителство все още може да оттегли подписа си от тайно подписаното международно споразумение АСТА, което ограничава свободата в интернет. В противен случай българските министри ще се окажат в ситуацията на полските си колеги, които вече седмица са под натиска на улични протести. В обяснителния меморандум е записано, че всяко правителство може да излезе от споразумението до 180 дни от ратификацията.
Блогъри и правозащитници у нас реагираха остро срещу споразумението, което беше подписано тихомълком от България в края на миналата седмица. Недоволството срещу предвижданите ограничения расте лавинообразно в социалните мрежи. Във "Фейсбук" вече има няколко групи срещу споразумението, като "Ние казваме "НЕ" на АСТА" е с най-много членове (над 9500 в понеделник следобед). Повече от 4000 души се обявяват за "Протест срещу приемането АСТА в България", а близо 2000 души са се присъединили към групата "Anti ACTA and SOPA Bulgaria".
Ограниченията бяха маскирани като Търговско споразумение за борба с фалшифицирането и затова останаха незабелязани. То е подписано от 22 европейски страни и няколко извън ЕС, сред които Япония и САЩ. Само 5 държави от ЕС не са сложили подписа си под документа, но се твърди, че това е по технически причини, а не заради несъгласие на правителствата им.
Още от статията на „Сега"
"Алфа Банк дава заден за Юробанк", съобщава „Стандарт"
Обявеното сливане между гръцките банки "Алфа банк" А.Е. и "И Еф Джи Юробанк Ергасиас" С.А., изглежда, е под въпрос. Това стана ясно вчера, след като Алфа Банк излезе с официално съобщение, че сливането трябва да бъде отложено, докато не бъде постигнато споразумение между засегнатата от кризата Гърция и частните й кредитори, предадоха световните агенции. От своя страна "Юробанк", представена у нас от Пощенска банка, пусна официално становище, според което замразяването на сделката не е необходимо и няма никакви причини за подобни действия.
"Юробанк" не са единствените, които останаха изненадани от развоя на събитията, тъй като гръцкото финансово министерство също изрази учудването си. Според него отлагането е изненадващо поради факта, че преговорите с частните кредитори по гръцкия дълг не създават "нищо ново или различно" във факторите, които вече са взети предвид от двете банки по отношение на сливането им. Тепърва се очаква обяснение от страна на Алфа Банк, коментираха пред "Стандарт" запознати.
Борсата в южната ни съседка и Гръцката комисия за капиталов пазар реагираха моментално на новината и прекратиха търговията с акции на двете банки заради съобщенията. Причината е, че не може да се гарантира защитата на инвеститорите и сигурното функциониране на пазара, се казва в комюнике.
Двете гръцки банки са представени у нас от Алфа Банк-Клон България и Юробанк И Еф Джи България (Пощенска банка).
Още от статията на „Стандарт"
"Общините отварят нови геотермални централи, СПА центрове и оранжерии", информира „Класа"
Общините засилват интереса си към минералните извори, които държавата им предоставя безвъзмездно на концесия, показа проверка на в. „Класа". Министерството на околната среда и водите публикува списък с близо 70 минерални извора, които могат да бъдат стопанисвани от общините за 25 години. Днес изтича срокът за 11 находища, за които местните власти трябва да заявят искането си за безвъзмездно стопанисване и управление. Списъкът включва 11 находища - "Каменар" - община Поморие, "Китен" - община Царево, "Медово" - община Поморие, "Слънчев бряг" - община Несебър, "Долна баня" - община Долна баня, "Красново" - община Хисаря, "Стрелча" - община Стрелча, "Харманли" - община Харманли, "Чирпан" - община Чирпан, "Благоевград" - община Благоевград, и "Благоевград - р. Струма" - община Благоевград.
Минералните извори станаха отлична възможност общините да получават допълнителни приходи от тяхната експлоатация, заяви за „Класа" кметът на Благоевград Атанас Камбитов. Той се надява от управлението и експлоатацията на находищата на минерални води в общинската хазна да влязат над 50 хил. лв. Според него изворите край Благоевград могат да се използват освен за спорт, лечебно-възстановителна дейност, но и за оранжерийното производство на зеленчуци.
Общинският съвет вече е приел съответното решение за намеренията на местната власт да разработи минералните извори и то е изпратено в Министерството на околната среда и водите, поясни кметът на община Поморие Иван Алексиев. Нашият град е с традиции в това отношение, но ние имаме намерение и занапред да ги развиваме. В момента изследваме съдържанието на минералната вода и подготвяме стратегия, която предвижда засилено развитие на СПА туризма. Идеята е Поморие да стане целогодишен туристически център, което ще подобри използваемостта на добрата материална база, която вече е създадена, допълни Алексиев.
Още от статията на „Класа"
"Двоен спад на сивия сектор в застраховането", отбелязва „Монитор"
Почти двойно се е свил сивият сектор в областта на небанковите финансови услуги за малко повече от 10 години. В тях влизат застраховането, осигурителната дейност и инвестиционното посредничество. 20 на сто е било нивото на сенчестия бизнес в този бранш за времето от 1989-а до 2000 г. В момента обаче то е около 10%. Това показва проучване сред 40 компании от сектора на небанковите услуги, направено от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Средното ниво на сивата икономика у нас е значително по-високо, показват проучвания на международни компании. То е от порядъка на 33 на сто от БВП на страната, което се равнява на около 24 млрд. лева. Според данните на Асоциацията на индустриалния капитал ниското ниво на сенчестия бизнес в небанковия сектор се дължи на добрите регулаторни механизми. Контрол в тази област упражнява Комисията за финансов надзор.
Има няколко причини, които подтикват компаниите от бранша да прибягват до непочтени практики, показва проучването. 77% от анкетираните са посочили, че плащането на по-ниски данъци е основният стимул за заобикаляне на разпоредбите. 72 на сто са отговорили, че понижаването на разходите за труд е друг фактор, заради който работодателите в бранша използват сенчести практики. Според едва 27 на сто стимул за преминаване в сивия сектор е по-голямата рентабилност или генерирането на свободни парични потоци.
Манталитетът на българите няма общо с нивото на сенчестия бизнес в областта на небанковите финансови услуги, показва още проучването. Според данните негативното явление се дължи на цялостната политика, която допуска съществуването му. Този фактор е свързан с несъвършенствата в законодателството, посочват анкетираните компании.
Данните показват още, че според 87% сивата икономика е свързана с нарушение на законите. Мениджърите на анкетираните фирми посочват също, че има и такива прояви, които са допустими според действащите разпоредби.
Още от статията на „Монитор"
"Правителството обмисля стимули за малкия и средния бизнес", информира „Труд"
Правителството обмисля стимули за малкия и средния бизнес, за да смекчи отрицателния ефект върху икономиката на очакваната в Европа рецесия, каза днес министър-председателят Бойко Борисов на влизане в започващата в Брюксел среща върха на Европейския съюз.
Борисов не уточни какви ще са стимулите, разкривайки само, че работи по тях с министъра на икономиката Трайчо Трайков и министъра на финансите Симеон Дянков.
"Ако 500-те големи фирми в Европа назначат по 43 000 работници, ще направят близо 25 милиона (работни места - б.а.), колкото са безработните в Европа", каза Борисов. "В същото време има 25 милиона малки и средни фирми в Европа - по 1 човек ако назначат, няма да има безработица".
"Затова с министър Трайков и министър Дянков работим много усилено в момента, какво да предложим на малкия и средния бизнес да го подпомогнем в тези условия", добави той.
Борисов отказа да коментира дали на масата на правителството е и идеята на комисар Кристалина Георгиева парламентът да даде данъчна ваканция на малките и средните предприятия, които създават работни места.
Стимулирането на растежа и увеличаването на заетостта беше обявено като главната тема на срещата. ЕС се плъзга към рецесия, тъй като мерките за фискална консолидация свиват потреблението в неговите членки и оттам подтискат производството и инвестициите. Безработицата в 500-милионния съюз приближава 23 милиона души.
Още от статията на „Труд"
„След 5 години в ЕС българите живеят по-зле от сърбите”, „Манастири за купон”, „Хайка за хранителни добавки”
31.01.2012 04:42:44