Експерти от София ще консултират кметството на Загреб при изграждането на тяхното метро, това се договориха на среща в столицата на Хърватия кметът на София Йорданка Фандъкова и кметът на Загреб Милан Бандич, съобщиха от пресцентъра на Столична община. На срещата присъства и посланикът на България в Загреб Таня Димитрова.
По време на разговорите бяха обсъдени конкретни възможности за сътрудничество в областта на културата и туризма. София и Загреб ще реализират съвместни проекти, размяна на изложби и събития, свързани с културно-историческото наследство на двата града и разработване на съвместни туристически маршрути.
Кметът на София Фандъкова благодари на Милан Бандич за осигуреното от загребското кметство ваканционното летуване на български ученици от пострадалите от земетресението райони от София преди две години и отправи покана децата на Загреб да посетят нашия град.
По време на разговорите посланикът на България в Хърватия Таня Димитрова постави въпроса за възможността да бъдат поставени на реципрочен принцип в столиците скулптури на знакови личности от двете държави.
Кметът Фандъкова посети Музея за съвременно изкуство в града и разгледа залите за експозиции и събития. По време на разговорите си с мениджъра на музея столичният кмет предложи размяна на изложби на млади автори. Български художници ще гостуват в новоизградения център на модерното изкуство, а още през есенната на тази година в нашата столица ще могат да се видят творби на съвременното хърватско изкуство.
По късно кметът Фъндъкова и посланик Димитрова посетиха българската църква „Свети Георги", която е предоставена от католическата църква на българската общност.
Кметът на София Фандъкова присъства на изложба на известната авторка Наста Роич и на симфоничен концерт по повод празника на град Загреб.