Кой колко е направил за еврофондовете за България - с тази тема започнаха дебатите в Народното събрание във връзка с разисквания по питането на народните представители Сергей Станишев и Лютви Местан към министър-председателя Пламен Орешарски относно преговорите за многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за 2014-2020 г. и българската позиция, съобщава news.bg.
Това е основният инвестиционен инструмент за икономическо сближаване, смята лидерът на БСП Сергей Станишев. Правителството на Бойко Борисов, по думите му, преговаряло с „голяма торба с обещания".
Соцлидерът припомни, че предходното правителство обещавало 18-19 милиарда евро от фондовете на ЕС. Редица страни успяха да договорят допълнително средства извън общата рамка, каза лидерът на БСП. България не е положила допълнителни усилия да договори допълнителни средства за най-изостаналите региони, обвини той предишните управляващи.
Той посочи, че страни като Гърция, Испания и дори Германия са успели да договорят повече пари. Кой е спал по време на Европейския съвет, попита Сергей Станишев. По думите му, благодарение на новия кабинет, има значителен напредък в тази област. Намаляват се средствата за инфраструктура, но се увеличават, по думите му, парите за наука, образование и иновации.
Той настоя за засилен контрол върху усвояването на евросредствата.
Няма лош дебат по темата, по темата не е говорено достатъчно, заяви и Томислав Дончев от ГЕРБ, бивш министър, отговарящ за евросредствата.
Това е първият бюджет в историята на ЕС, който е по-нисък от предишните, подчерта той. Всички страни членки на ЕС, по думите му, са получили по-малко пари, отколкото са искали.
Малко над 7 милиарда евро ни се полагат за кохезионна политика. При повечето страни-членки парите за кохезионна политика са почти наполовина по-малко.
Томислав Дончев обясни, че една вечер в 2:45 сутринта писал писмо до ЕК, с които искаме повече пари специално за Северозапада. Получили сме категоричен отказ, защото политиката на ЕС е такава - средства за специални локации получават държавите с намалени средства от фондовете на общността. При нас не е така.
Според депутата от ГЕРБ парите от ЕС не са достатъчни за нуждите, които има страната ни. Той предупреди още, че и сега предвидените средства за България не са гарантирани, ако контролът не е на ниво и ако не правим нужните реформи.
Ако не спазваме европравилата, средствата ще ни бъдат спрени. Дончев изтъкна, че парите от ЕС са най-важният финансов инструмент за страната ни.
Бойко Борисов показа и математически способности и даде бърз урок по аритметика на колегата си от БСП.
Повод лидерът на ГЕРБ да се заиграе с цифрите бяха дебатите около преговорите за многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за 2014-2020 година и българската позиция.
Когато се говори за еврофондовете, не трябва да се подвеждаме по популизма и празните приказки, заяви Борисов от парламентарната трибуна.
Той продължи коментара на Сергей Станишев относно разискванията по Бюджета на ЕС: „Нека кажем, че там имаше съвети по 35 часа. Тогава за първи път се гледаше бюджет на ЕС с дефицит, бюджет, в който не се дават повече пари и битката не е кой да получи повече. Когато говорите за техните пари от Германия, господин Станишев, не знам как сте с математиката, но когато от 26 милиона намалите на 15 - има разлика, и да ви добавят 800 стават 15 милиона и 800."
Съжалявам, че трябва да водя такава проста аритметика, защото вие четете цифрите като Дявола Евангелието, подчерта лидерът на ГЕРБ.
Минути по-късно той отново припомни колко пари са похарчени за любимите му теми - Белене, Водното огледало и Цанков камък: „Ако не ги бяхте харчили, сега щеше да има за всичко останало", обвини той бившите управници.
Аз съм горд, че направихме „Тракия", защото целият народ й се радва. За това сме първа политическа сила, а вие не сте. Вие все сте трета, констатира Бойко Борисов, обръщайки се към групата на ДПС, която преди това му репликира от залата.
Час по-късно Йордан Цонев отговори на Борисов, че ДПС са трета сила, но са такава през целия преход, докато много „първи сили" вече ги няма в парламента.
Борисов се обърна с апел към премиера Пламен Орешарски: „Искам да ви помоля да не допускате вие да политизирате. Не трябва да се допуска спиране на фондовете."
Моля ви да ползвате целия експертен потенция на България, не са много хората, които разбират от тази работа. Трябва да усвоим тези пари, защото никой няма да ни даде подобни пари, добави още Борисов.
Той не се съгласи с казаното от Павел Шопов от Атака, че сме дали много повече, отколкото сме получили от ЕС: „Това не е вярно, това е елементарна математика, вижте цифрите и ще видите. Затова моля и лидера на европейските социалисти, когато коментира този бюджет, да си дава сметка, че водеща е европейската солидарност."
Когато по важни теми се почва с думите, че някой е спал, а в същото време този човек е доказано мързелив, аз не мога да приема, че така може да се води диалог, заключи Борисов и излезе да се разходи в кулоарите на парламента.
В срок до два месеца зам.-министър-председателят и министър на правосъдието Зинаида Златанова трябва да представи пред Народното събрание актуализирания вариант на проекта на споразумението за партньорство на Република България, очертаващо помощта от европейските структурни инвестиционни фондове за периода 2014 - 2020 година. Това се посочва в решение на парламента, прието след дебата, по повод преговорите за многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за 2014 - 2020 година и българската позиция по темата.