„Спират колата за борчове", информира от първата си страница „Стандарт"
Колите на длъжниците на трупчета, докато не си платят сметките. Това е най-новата санкция, която предлагат съдия-изпълнителите. Хората ще побързат да си изчистят задълженията към банки и партньори, ако бъдат принудени да ходят пеша, твърди частният бирник Елена Добренова от Перник. Мярката би вкарала и в допълнителни разходи нередовните платци. Те ще трябва да харчат за сваляне на номерата на колата, а след това и за повторното им поставяне. Санкцията е предвидена в новия Гражданско-процесуален кодекс.

За да бъде приложена обаче, са нужни поправки в Закона за движение по пътищата и в инструкциите за работа на МВР. Двойно са скочили изпълнителните дела срещу длъжници само за една година, заявиха от камарата на частните бирници.
Още по темата от „Стандарт"

„Държавата намали с 50% парите дори за спешната помощ", предупреждава от  първата си страница „Сега"
Парите, които държавата плаща на болниците за гарантирани от нея дейности - спешна помощ, хемодиализа, ТЕЛК и психиатрична помощ, също се оказаха рязко намалени. През юли болниците са получили около 50% от нужните им средства, и то в момент, когато и здравната каса намали с 30-40% парите, които им плаща.

По закон тези дейности са държавен приоритет и се осигуряват на всеки гражданин, независимо дали той има здравни осигуровки или не. Държавните болници получават парите за тях чрез субсидия, превеждана от здравното министерство. Тези пари покриват дейността по хемодиализата, психиатричната помощ, работата на ТЕЛК и част от спешната помощ - прегледите, изследванията и лечението на пациенти, които са имали нужда от тях, но не е било необходимо да бъдат хоспитализирани. Ако те бъдат приети в болницата, за тях вече плаща здравната каса.

МЗ плаща ежемесечна субсидия от 90% от заработеното, а останалите 10% - в края на всяко тримесечие. "За юли обаче получихме само половината от тези 90%", обясни директорът на болницата в Кюстендил д-р Михаил Зортев, който е и председател на Сдружението на областните болници в България. Вместо 120 000 лв. лечебното заведение е получило само 60 000 лв. от министерството. "Това се случва за пръв път, а от министерството няма обяснение защо средствата са намалени", каза Зортев. Парите от МЗ представляват около 20% от всички приходи на болницата.

"За юли получихме 42% от субсидията за спешна помощ", каза и директорът на "Св. Анна" в София Димитър Димитров. Той също не е получил обяснение на какво се дължи орязването.

Според Зортев орязването с 50% на субсидията се отнася за всички болници. Така твърди и конфедеративният секретар на "Подкрепа" д-р Евгений Душков.
Още от статията на „Сега"

„49 стотинки за кюфте от месо", съобщава „Стандарт"
Първите кюфтета и кебапчета само от месо с марката "Стара планина" вече са на пазара. Цената на кюфтетата по държавния стандарт е 49 ст. за бройка. Същите продукти, но от кайма със соя, се продават близо два пъти по-евтино - по 25-30 ст. за брой. Кило мляно месо със знака за утвърдения стандарт "Стара планина" струва 7,69 лв./кг. Засега продуктите само от месо се продават в търговската мрежа на производителя - димитровградско месопреработвателно предприятие, което получи право да произвежда кайма с марката "Стара планина".

В магазините в София все още няма храни "Стара планина", показа проверка на Bnews. Първите продукти само от месо с етикет "Стара планина" очакваме в магазина от началото на септември, казаха няколко продавачи в центъра на София.

В продуктите от стандарта "Стара планина" е забранено да се слага соя, картофено нишесте, фибри, а процентното съдържание на сол е строго регламентирано. Според продавачите стойността на новата престижна марка "Стара планина" ще е с около 40% повече от аналогичните продукти, които не се правят по стандарта.
Още от статията на „Стандарт"

„Над 25% от туроператорите нарушават закона", информира „Дневник"
Над 25% от туроператорите, регистрирани в България, са с изтекла задължителна застраховка за отговорност, която е защитата за клиентите им при проблеми с компанията или с нейни контрагенти. Това показват данните в регистъра на туроператорите и туристическите агенти, който се поддържа от икономическото министерство и е актуализиран последно към 4 август.

Въпреки че по закон лицензът на тези фирми трябва да бъде отнет, икономическото министерство не е предприело подобно действие. Причината - "практиката досега" показвала, че в "80-90% от случаите компаниите имат застраховки, но не са подали уведомление за това". От ведомството на Трайчо Трайков казаха още, че се прави цялостна проверка на бранша, която ще приключи в края на месеца, без да обяснят защо едва сега.

Пред "Дневник" бившата шефка на агенцията по туризъм Анелия Крушкова обаче каза, че по нейно време едва около 30% от фирмите без уведомление за застраховки в регистъра били в графата "забравили", останалите просто нямали такива.

От общо 1422 регистрирани фирми към 4 август са изтекли застраховките на 311 компании. По закон всяка фирма трябва да подаде уведомление в 14-дневен срок след сключването на полицата, което означава, че в нарушение на закона със сигурност са 298 фирми с изтекли застраховки преди 21 юли.
Още от статията на „Дневник"

"Търсят в чужбина парите на мутрите", четем от първа страница на „монитор"
Разследващите подхващат сметките на мутрите в чужбина. Прокуратурата, ДАНС и данъчните стартират съвместна акция, за да открият имането, което босовете на мафията у нас са скрили зад граница. Това разкриха пред „Монитор" източници от съдебната власт.

Проверката ще обхване всички бандити, за които има данни, че ръководят организирани престъпни групи на територията на страната. Преди няколко месеца главният прокурор Борис Велчев и МВР шефът Цветан Цветанов обявиха, че те са около 300. „Операцията ще премине на два етапа - първо ще пратим запитване до САЩ и страните от Евросъюза дали съответните лица имат банкови сметки и сейфове, регистрирани на тяхно име в офшорни зони под юрисдикцията на съответните държави", обясниха източниците на вестника. Тъй като офшорките имат специална регламентация на банковите отношения, те не могат да разкриват данни за наличните суми в сметките. Но пък при официално запитване от наша страна се очаква да предоставят информация поне за собствениците на съответните сметки и свързаните с тях лица. След като получим тези данни, ще започнем проверката на имането на мутрите и в България, което в повечето случаи се държи от подставени лица, обясниха разследващите. При втория етап от акцията ще се търси дали мафиотите имат къщи и яхти зад граница, които се водят на тяхно име.

Очаква се цялата информация да бъде събрана до средата на следващата година, когато трябва да е приет и влязъл в сила новият закон за комисията „Кушлев". Работна група от Министерството на правосъдието и Министерството на финансите в момента изготвят промените в нормативния акт.
Още от статията на „Монитор"

„Авиодиспечерите стигнали средни заплати от 4813 лв.", информира „Сега"
В разгара на кризата средната работна заплата в държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение" (РВД) удари рекордните 4813 лв. Това става ясно от финансовия отчет за първата половина на 2010 г. Резултатите са изненада, тъй като транспортният министър Александър Цветков нареди заплатите във всички подопечни фирми да не надвишават неговите 3000 лв. Наскоро Цветков се възмути пред журналисти, че директорът на РВД взимал над 12 хил. лв. месечно.

Предприятието отчита 1% съкращения - персоналът от 1216 души е намален с 14 бройки. То е обслужило 3.3% повече полети, а печалбата му е намаляла с 9.3% спрямо същия период на 2009 г., сочи отчетът.
Още от статията на „Сега"

„Газовици: Има начини цената на газа да падне с до 16 на сто", информира „Дневник"
Цената на природния газ може да намалее с до 16 на сто през следващите две години, ако бъдат диверсифицирани източниците на синьо гориво и България има достъп до спот пазара. Това съобщи Валентин Кънев, председател на Балканската черноморска петролна и газова асоциация.

Организацията е разгледала няколко варианта, при които газът може да  поевтинее. Най-бърз ефект за цената ще има развиването на новите находища край Каварна на британската компания "Мелроуз", смята Кънев.

Според източници, близки до компанията, в момента дружеството преговаря с няколко търговци за изкупуване на синьото гориво от находищата му, включително и с "Булгаргаз". Потърсени за коментар, представители на "Мелроуз" не бяха открити.

При добив до 100 млн. куб. метра годишно цената на газа би намаляла с 1.5 на сто. Това обаче може да стане само ако горивото бъде изкупено от "Булгаргаз", обясни Кънев. По думите му, в случай че индустриалните потребители пряко договорят количества с "Мелроуз", това би довело до изкривяване на пазара и няма да има равномерен ефект.
Още от статията на „Дневник"

„Кога ще имаме по-малко, но по-ефективни чиновници?", търси отговор на този въпрос в анализа си „Сега"
Планът за изпълнение на мерките за оптимизацията на държавната администрация е любопитно четиво. От него разбираме например, че навременното закупуване на самолетни билети е един от начините да се оптимизират функциите, изпълнявани от външно министерство, защото навременните действия излизат по-евтино. В социалното министерство занапред ще спрат да третират като услуга обобщаването на данните от получени от "Бюрата по труда" справки, защото според закона за администрацията това не е никаква услуга, а най-регулярна дейност. Спортното министерство ще подобри ефективността си, като отрази предложени промени в устройствения си правилник в подготвяния за догодина програмен бюджет. И др., и др.

Неспособността на част от администрацията да попълни табличка с три графи и да осмисли думи като ефективност и оптимизация сама по себе си е показателна. Планът се разпилява в дребнотемие и изобилие от дейности, обещавайки нереалистични срокове и подценявайки ключови проблеми в работата на администрацията като прекомерна политическа намеса, липса на стабилност на издаваните нормативни актове, формално консултиране на засегнатите от тях. Няма гаранции, че ще се облекчи и административното обслужване. Вместо това, в идните месеци министерствата ще се занимават с купища вътрешни размествания и поредните промени в устройствените правилници, а догодина идва ред на новия модел на заплащане в администрацията. Така интересът на обществото отново може да се окаже подменен и да отстъпи на формални структурни промени, които винаги пораждат съмнения за кадрови кадрил.

На фона на начина, по който работи парламентът до момента, сроковете за реализирането на обещаните промени са съмнителни.

Само създаването на Агенцията за безопасност на храните изисква промени в 23 закона, което по графика на кабинета трябва да се случи до края на тази година.
Още от статията на „Сега"

„Циганската баница поскъпна", съобщава „Монитор"
Циганската баница поскъпна средно с 25 на сто само за десетина дни, установи репортерска проверка на „Монитор". Цената на олиото скочи драстично през последната седмица, като увеличението на литър е от порядъка на 50-80 ст. В резултат на това бутилка олио от 1 литър вече се продава по 2,95 лв. Само една-две седмици по-рано започна да поскъпва и насъщният.

Заради лошото качество на новата реколта хлебопроизводителите се презастраховаха и вече вдигнаха цената с 15-25 на сто.

За „Монитор" търговци от Добричко обясниха поскъпването на олиото с много високите стартови цени на слънчогледа от тазгодишната реколта. Миналата година маслодайната култура тръгна от 450 лв. и стигна до 500 лева на тон, докато сега се очаква цената да стартира от 650 лв. за тон. Високата цена на слънчогледа се обуславя от високата цена на рапицата ­ 650 лева, и от факта, че енергийните култури се търсят за производство на биодизел. Иначе се очакват добри добиви от слънчоглед ­ по 300 кг от декар.

Наред с това климатичните аномалии в целия свят и провалената реколта на много места доведоха до скок и в цената на пшеницата. В петък Русия обяви, че започва внос на зърно. Това повиши автоматично с 5-10 евро цената на тон пшеница. В ЕС пшеницата върви по 210 евро за тон. В България цената й е 330 лева. Тенденцията е за покачване на цените на вътрешния пазар.
Още от статията на „Монитор"

"Няма никакъв диалог със земеделското министерство по проблемите ни", казва в интервю за „Дневник" Йордан Бойчев, председател на Български ветеринарен съюз
Д-р Бойчев, колко средства ви дължи държавата?
- По договорите с държавата за имунно-профилактичната дейност до момента са изплатени едва една четвърт от изработените средства. Държавата ни дължи още около 5 млн. лв.

И миналата година протестът беше свързан със средствата, които нашите колеги бяха заработили, но не бяха получили от държавата. Тогава на дневен ред поставихме и други проблеми, които и сега поставяме, за да се намери решение, но както виждате, въобще няма диалог.

Колко лекари имат такива договори с държавата?
- Около 1040 лекари, предимно тези, които работят с продуктивни животни. Нямаме споразумение с Националната ветеринарномедицинска служба за разсрочено плащане на дължимите суми, въпреки че по медиите масово се цитират изказвания и на директора на Националната ветеринарномедицинска служба, и на министерство, че такова има.

Всъщност земеделското министерство разпространи информация, че в началото на лятото сте обсъдили този въпрос и се е стигнало до идеята за разсрочено плащане...
- Нямаме такова споразумение.

А от министерството отправяли ли са ви подобно предложение?
- Имаше такова предложение. На извънреден съвет на членовете на нашата организация го обсъдихме и отказахме да го приемем.

Защо?
- Защото осем месеца на практика ние кредитираме държавата. Освен че не ни е заплатен трудът, влагаме и лични средства за извършването на тази дейност под формата на консумативи, горива и т.н., а няма никаква възвращаемост на средствата.
Още от интервюто на „Дневник"

„Студенти пишат "висше" без с", възмущава се в интервю за „Стандарт" ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев
Проф. Илчев, как се стигна до ситуацията университетът и студентските общежития да останат без топла вода?
- Честно казано, не би ми се искало да гледаме проблемите на университета само в чисто битов план. Към 31 декември 2009 г. просрочените задължения са 1 220 000 лв., което обаче включва и някои недовършени ремонти. Общо за отопление към тази дата сме дължали 120 000 лева, което за организация като Софийския университет не е голяма сума. Всички задължения са натрупани тази година благодарение на съкращаването на бюджета ни. На практика СУ е ударен най-лошо от всички висши училища. Защото, както години наред говоря, е сбъркана системата за финансиране на висшето образование у нас. Всички университети получават една и съща сума, базирана на калпак - на това колко студенти записват. Но никой университет няма нашите разходи за поддържане на материалната база. Никой университет няма и толкова квалифицирани хора, на които се плащат относително по-високи заплати, нито пък поддържа библиотека като нашата, чийто годишен бюджет е около 2,3 млн. лева. Всичко това го поддържаме от абсолютно същата субсидия, която получават и другите.

Какво трябва да се промени според вас?
- От години призоваваме при финансирането да се вземе предвид качеството на работа. Няма да стигнем доникъде, ако продължаваме по този начин. Закъсва не само СУ, а и всички висши училища в България. Ние вече получихме прогнозната рамка на бюджета за 2011-2013 г. В нея разходите на университетите са оставени на нивото на 2010. Единствените висши училища, които са получили повече пари, са държавните висши военни училища. Парадоксът е, че в тази рамка са предвидени малко над 1 млрд. лева за армията, горе-долу толкова за полицията и към 350 млн. лева за министерството на образованието. Винаги съм казвал, че независимостта на България в наше време зависи не толкова от армията, колкото от това доколко е образовано младото поколение и доколко работи за България. И много ми е интересно кого ще пази армията и чий ред ще осигурява полицията, когато се изнесат младите хора. През последните месеци са напуснали страната десетки наши възпитаници, завършили скъпо струващи магистърски и докторски програми. В Западна Европа ги гълтат като топъл хляб. Значи с нашия мизерен бюджет обучаваме качествени кадри за Европа. И не само ние - това правят и Техническият университет, и Медицинският, и други.

Как ще се решат все пак битовите проблеми? Да бъдат ли спокойни студентите, че наесен ще им бъде пусната топлата вода?
- Надявам се да се реши по някакъв начин. Ще имаме разговор с министър Дянков по този въпрос. Нашият заместник-ректор проф. Иван Петков беше направил едно изявление, че не пристигали редовно парите и че те не стигат за заплати. Аз се извинявам на Министерството на финансите, оттам с право гневно реагираха, че сумите редовно се изплащат. Но това, на което не дадоха отговор, е втората половина на въпроса. Не стана ясно, че в момента държавната издръжка на студентите осигурява 62% от заплатите. Като прибавим и таксите за обучение, които събираме, едва покриваме цялата сума за заплати. Но когато плащаме осигуровките към държавата, се оказва, че проф. Петков действително е прав - парите не стигат и за тях. Откъде да плащаме всичко останало? Ние на практика сме спрели абсолютно всякакви инвестиционни проекти. Погледнете новия международен паспорт на българина. На него са изобразени знаковите сгради за страната ни. Единствената сграда от ново време, която се използва активно, а не е паметник, е тази на Софийския университет. Ами тази сграда я поддържаме със същите пари, които получава и, да речем, университетът в Каспичан. Ние мислехме и да теглим заеми, но не е етично към следващото ректорско ръководство - ние сключваме кредита, а то го изплаща.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Ще търсим ирландския сценарий за България", казва в интервю за „Класа" Томислав Дончев, министър по управление на средствата от ЕС
Г-н Дончев, появиха се информации, че заради средствата от Кохезионния фонд сте влезли в противоречие с финансовия министър Симеон Дянков. Вярно ли е това и бихте ли обяснили за какво точно е спорът?
- Първо, нека да уточня, че никога не е ставало дума за управление на средствата от Кохезионния фонд, който е включен в Оперативните програми „Транспорт" и „Околна среда". Има си конкретни управляващи органи, които отговарят за средствата от този фонд. На последното заседание на Министерския съвет имаше внесено проекторешение, според което аз да бъда министърът, отговорен за т. нар. кохезионна политика, което е малко по-различно. В рамките на тази политика могат да се включат и структурните инструменти.

Но имаше, така да се каже, несъгласие от колегата Дянков, който счита, че министърът на финансите трябва да бъде отговорен за кохезионната политика. Това е причината да не се стигне до решение. Държа обаче да подчертая, че скандал не е имало, по-скоро имаше спор. Но колективният орган, какъвто е Министерският съвет, винаги е нормално да има сблъсъци на различни мнения, защото така се формират по-добри решения.

Бихте ли уточни какво на практика означава един министър да отговаря за кохезионната политика?
- Значи, че съответният министър ще е отговорен за планирането на следващия програмен период, за разработването на целия национален план на развитие, за националната стратегическа референтна рамка, за дизайна на оперативните програми, за всички документи по Закона за регионалното развитие и т.н. Въобще под негов контрол ще е целият този процес, който тепърва започва. Да кажем, че по общата рамка на планирането вече се работи. Има формиран Съвет за развитие към МС и това ще е основната му функция. Тъй като съществува министър като мен, смятам, че е логично аз да имам този ангажимент. Тъй като тези функции в предишни периоди са били в Министерството на финансите, нормално е сега колегата Дянков да си брани ведомството. Но няма никаква особена драма. Самият факт, че подобен дебат става публичен, че всичко е записано в протокола от заседанието на МС, изключва варианта с драмата. Нормално е да има различни виждания. По този въпрос предстоят разговори с вицепремиера Дянков, с министър-председателя и точката ще бъде внесена отново за заседание на кабинета.

Разполагате ли с достатъчен екип, който може да се грижи за цялото планиране, свързано с оперативните програми?
- Екипът ми е скромен - около шейсетина души в три дирекции, като не броим Оперативната програма „Техническа помощ". Но трябва да обърна внимание, че подобно упражнение, каквото е планирането на следващия програмен период, не се прави само от едно ведомство. Това е колективно дело, което включва всички министерства и не само тях. Нелепо е да се мисли, че абсолютно всички планови документи ще бъдат произведени при мен. По-скоро ще координираме процеса на планиране, за да има синхрон, обща идея и обща логика. А всяко ведомство ще планира надолу съобразно с държавните цели и приоритети.
Още от интервюто на „Класа"