Учени от Томския Научно изследователски институт за медицинска генетика ще сравняват гените на северните народи и жителите на южна Русия. Целта е да се изясни какво влияе на способността на човека да пренася студа, и по този начин да издържа на такъв, съобщил за ТАСС заместник-директора по научноизследователската дейност Вадим Степанов.
"Ще се опитаме да намерим генетичните маркери, които са свързани с адаптацията към климата, в частност към студа. Има такива части от генома, които по някакъв начин изменят обменните процеси в организма и го приспособяват. Тези процеси са исторически са се развивали в процеса на разселването на човека по земята"- каза ученият.
Генетичен материал учените са събрали по време на експедициите в далечния север, в южните райони на Русия, Казахстан и Киргизстан. При сравняване на геномите учени ще могат да разберат кои участъци в генома са се изменяли с еволюцията и са помогнали на хората да се приспособят към условията на Крайния север и на какви процеси в организма това е повлияло - например устойчивост на ниски температури, производството на енергия, активна обмяната на веществата.
"Така ние ще можем да използваме резултатите от проучването, например за овладяването на Арктика, на арктическата медицина. Ще можем да тестваме хората, които работят там, за причината относно здравословните им проблеми, за това как да адаптират своите организма си към климата" - отбелязал Степанов.
Изследванията се провеждат в първата руската лаборатория по онтогенетика, създадена към Томския държавен университет и Националния изследователски институт по медицинска генетика.
През 2015-2017 проектът ще се финансира от Руския фонд за фундаментални изследвания и от фондация към Томския държавен университет "Дмитрий Менделеев", за което са отделени три милиона рубли. Томските учени ще си сътрудничат с Научния център на Якутск и катедрата по биоинформатика към Университета на Южна Калифорния(Лос Анджелис).