Цените на петрола Brent се задържат над 109 долара за барел благодарение на добрите показатели на производствения сектор на Китай, заемащ второто място в света по потребление на суровината.

Днес сутринта фючърсите за Brent за доставка през ноември поевтиняха с 6 цента до 109,16 д. за барел, а тези за американския сорт WTI - с 11 цента, до 104,64 долара за барел, съобщава Reuters.

В близките три месеца WTI може да поевтинее до 94,89 за барел, смята анализаторът на агенцията, Ван Тао.

Предварителният индекс на мениджърите по закупките (PMI) на Китай, изчисляван от HSBC, се покачва през септември до 51,2 пункта. Това максимално равнище на индекса от март насам, успокои инвеститорите, които се опасяваха от забавяне на китайската икономика. По-късно днес ще бъдат публикувани индексите PMI за еврозоната и САЩ.

Петролът поевтинява през последните две седмици, заедно с отслабването на опасността за военен удар срещу Сирия и повишаването на добива в Либия.

Инвеститорите продължават да гадаят, кога федералният резерв на САЩ ще започне да съкращава стимулиращите си програми. През миналата седмица, въпреки прогнозите, ФЕД остави обема на изкупуваните държавни облигации на предишното ниво то 85 млрд. долара на месец.

Сега пазарите очакват резултатите от октомврийското съвещание на американската централна банка. Съкращаването на монетарните стимули ще укрепят долара и ще направят активите, чийто цени се определят в американската валута, по-малко привлекателни за инвеститорите извън границите на САЩ.