Пониженото дневно добивни ниво от ОПЕК допълнително утежни положението, въпреки че през първите три седмици на март, цената на петрола падна с общо 6% до $56.17 за барел. В понеделник 2 април обаче, американският лек петрол удари връх за тази година над $67 за барел.
Имайки в предвид очакванията за силен ураганен сезон в САЩ през това лято, по-ниските обеми на производство на петрол и продължаващите геополитически затруднения, очакваме цената на нефта да продължа да се покачва в идните месеци. Естествено да не забравяме, че след няколко седмици започва и активния сезон за шофиране в САЩ, когато потреблението на автомобилни горива скача рязко.
Частната организация Tropical Storm Risk (TSR) предупреждава за доста силен ураганен сезон през 2007 г. Мартенските прогнози на TSR бяха ревизирани нагоре, като в момента те са за циклонна активност в САЩ със 75% по-висока от средното за периода 1950-2006. През февруари прогнозата беше за 60% по-силна активност от средното. Ако всичко това се сбъдне, ще станем свидетели на тежко нарушаване на доставките от петрол и горива в САЩ и резки скокове при цената на суровината.
TSR очакват 17 тропически бури, 9 урагана и 4 разрушителни урагана и отбелязва, че има 86% шанс 2007 г. да се нареди сред трите най-тежки години през последния половин век. Очакванията за силен ураганен сезон се базират на слабото състояние на La Nina през лятото, виждане което се споделя и от Американската администрация за състоянието на атмосферата и океаните. Според тях, занижената активност на La Nina се дължи на по-студената от нормално повърхност на водата в източната част на Тихия Океан. Според други частни метеоролози от Accuweather, наистина през 2007 г. ще станем свидетели на силен ураганен сезон, но той в никакъв случай няма да е по-силен от този през 2005 г.
Все пак е хубаво да отбележим, че прогнозите на гореспоменатите агенции бяха неточни през 2006 г., която се оказа една от най-спокойните години от много време насам, без урагани със сила от 4-та и 5-та степен. Тогава TRS предвиждаше от 4 до 6 разрушителни урагана, прогноза подкрепена и от Американската администрация по океанология.
Данните от Международната енергийна агенция допълнително подкрепят очакванията за по-висока цена на петрола в краткосрочен план. Според мартенския доклад за петролния пазар, световното производство на петрол се е понижило с 65 хил. барела дневно през февруари, отделно ОПЕК направи съкращаване на дневния си добивен обем с 0.5 млн. барела. Търсенето на суровината става все по-силно, което в един момент ще стане основна причина да се търси изравнителна цена между двете пазарни сили в по-висок диапазон над $70 за барел.
Продължаващите геополитически рискове с иранската ядрена програма едва ли ще изчезнат скоро, а напрежението около заловените 15 британски военнослужещи в ирански води, ще държат пазара изнервен за момента.
От техническа гледна точка, цената на петрола в момента тества съпротивата определена от 200-дневната пълзяща средна, чийто пробив би дал начало на ново рали към $68.10, а след това и към $73.75 за барел. Възможно е и в момента да излизаме от формация „глава с рамене" във възходяща посока към второто „рамо" в нивата над $75 за барел.
Силата и моментното ускорение на тренда продължават да са стабилни, което е предпоставка за нов натиск нагоре и тест на силната съпротива при $68 за барел и психологическата граница от $70. Все пак отдолу има разположена силна подкрепа към $60/$58. От техническа гледна точка, котировките на суровината трябва да затворят под $56, за да отменят текущия бичи натиск и да опитаме нов тест на ниските нива.