Правителството трябва да стори повече, за да запази ползвателите на интернет от електронни престъпления, казва се в доклад на Камарата на лордовете, цитиран от BBC.

Комисията по наука и технология за Камарата на лордовете твърди, че интернет сега е „игрално поле за престъпници".

Критикува се правителственото отношение от типа „Дивия Запад" към осигуряване на интернет сигурността на хората; то било „неефективно и нереалистично".

От министерството на вътрешните работи са казали, че ще вземат под внимание доклада и ще му отговорят в скоро време.

„Ние твърдо вярваме в интернет. Той е огромна добра сила. Но той зависи от доверието на милиони юзъри", казва лорд Броерс.

„Не може да се разчита само отделните хора да поемат отговорността за своята сигурност. Винаги ще има опарени от лошите момчета".

Отговорността за защитата на потребителите пада също и на IT индустрията, продавачите на софтуер, банковите и интернет трейдъри, доставчиците на интернет, счита лорда.

По-късно Броерс е разяснил, че всичко е започнало без нива на сигурност, така че хората свободно да могат да си говорят и да имат достъп до информацията на другите. Затова плановете за повишаване сигурността в интернет сега са почти нереалистични.

А престъпниците навлизат в голям мащаб, и тези престъпници не са нещастните хакери, седящи в тъмни стаички - това е организираната престъпност.

Статистиката показва, че 21% от брианците се боят, че могат да станат жертва на интернет престъпление, докато 16% се страхуват от обир.

Интернет престъпленията могат да бъдат хакерски контрол върху чуждо PC, или онлайн „зарибявки" да се даде конфеденциална информация, например за банковата сметка, чрез мошеннически сайтове.

Според лордовете, държавата трябва да стори повече, за да опази гражданите си от интернет престъпленията - не само правителството, но и регулиращи органи като Ofcom, полицията и съдебната система.

По-специално, предлага се централна система на съобщаване за е-престъпление. Трябва едновременно с това да се увеличат ресурсите на полицията и органите за наказателно производство.

Дейвид Ем от Kaspersky Lab е съгласен, че централно поделение може да помогне. Най-малкото за да се разбере размерът на проблема: „Не можеш да управляваш нещо, ако не знаеш обхвата на проблема".

Ползва интернет 63% от населението на Великобритания.

През март тази година хакери откраднаха информация за кредитните карти на 45 милиона клиенти на TK Maxx.

Потенциално, всяка една от тези карти е можела да се използва онлайн за нелегални цели, в транзакции засягащи тероризма или детската порнография.

Според докладана лордовете, трябва да се създаде система, при която може да се търси отговорност за вреди, възникващи от дупки в сигурността на хардуера и софтуера.

От вътрешното министерство са отговорили, че са благодарни за приноса на Комисията по наука и технология към Камарата на лордовете.

Правителството на Великобритания работело тясно с индустрията и правосъдната система, стараело се да повиши способността на хората да се опазват сами от електронни престъпления, и е в дискусия с полицията.