Оценката по проектите за усвояване на средства от еврофондовете ще става единствено и само в България, тъй като това е наше задължение, каза Боряна Пенчева от екипа на министър Пламен Орешарски, по време на проведената днес дискусия-форум на тема „Готовността на бизнеса и администрацията за усвояването на средствата от ЕС след 1 януари 2007 г".

Пламен Орешарски очерта виртуалния път на един проект за финансиране от фондовете на ЕС.

По отношение механизма на финансиране се предвижда прилагането на т.нар. „принцип на възстановяване" на направените разходи.

След подписването на договора за изпълнението на конкретен проект бенефициентите трябва предварително да финансират дейностите по проекта (чрез собствени средства или банков заем), като на определен период, указан в договора, те ще предоставят фактурите по направените разходи и съответните искания за възстановяване на разходите в Междинните звена (например, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия).

След като Междинното звено прегледа получените фактури и искания за плащане, то ги обобщава и изпраща обобщен сертификат на разходите на Управляващия орган (например, Министерство на икономиката и енергетиката), който от своя страна преглежда получените сертификати, обобщава ги и ги изпраща на Сертифициращият орган (Дирекция „Национален фонд" в Министерството на финансите).

На окончателната фаза, Междинните звена, след получаване на одобрение на разходите и уведомление за отпускане на исканите лимити от средства, подават платежни нареждания и възстановяват одобрените разходи на бенефициентите.

Важното е, че възстановяването на разходите не става след края на срока на проекта, а може да се извършва и по време на неговото изпълнение, което улеснява максимално бизнесът, заяви още министър Орешарски.

Той разясни, че ще се ползва и мостово финансиране от ЕБВР и ЕИБ, чиито кредити в последствие ще се усвояват чрез фондовете от ЕС.

Боряна Шенчева разясни и други начини за допълнително финансиране, като уточни че се разработват четири основни начина за финансиране по програмата JEREMI за кредитиране на малките и средни предприятия.

Начините на финансиране може да са чрез микрофинансиране, гаранционните схеми за МСП, експортна подкрепа, както и технологичен трансфер и иновационна подкрепа чрез рисково финансиране и бизнес ангели.

Интересен метод за финансиране изтъкна Орешарски и публично-частното партньорство, което бъда направено в комбинация с грантове от еврофондовете.