„Виж кой ще стане служебен премиер", пише в. „24 часа"
Тук ви предлагаме инфографика, от която ще разберете как ще протече процедурата по назначаването на служебното правителство и кои са обсъжданите имена за служебен премиер.
Ще прочетете кратки биографии на кандидатите, кой и защо ги предлага, както и какви са плюсовете и минусите им.
Прочети още от в. „24 часа"

"Орешарски си избра ден за оставка", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Пламен Орешарски си хареса ден за оставка на кабинета. "Подходящият момент е седмицата 21-25 юли. Имам основателни причини това да не бъде на 21-ви. Най-вероятно в сряда - 23-ти, в четвъртък - 24-ти, или в петък парламентът ще може да гласува оставката ми", обясни Орешарски пред bTV. Той уточни, че датата 21 юли "съвпада с отварянето на една банка" и не е добър сигнал същия ден правителството да си тръгне. На 21 юли КТБ ще заработи отново. Орешарски отново изрази надежда, че за оставката му ще има кворум в парламента. Направи го, след като вчера и ГЕРБ обяви бойкот на пленарните заседания. И Народното събрание се разпусна поради липса на депутати. Бойко Борисов обяви, че хората му ще се върнат в зала само за да гласуват освобождаването на кабинета.
Прочети още от в. "Стандарт"

"Войната в земеделието стигна до Цацаров"
е заглавиe от в. "Труд"
Войната между министъра на земеделието Димитър Греков и шефа на фонд "Земеделие" Мирослав Николов стигна до Темида. Преди около седмица аграрният министър Димитър Греков е подал сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров срещу длъжностни лица във фонд "Земеделие" за неправомерно одобрени проекти, научи "Труд".
"До главния прокурор е подаден обобщен доклад на базата на значителен брой оплаквания от бенефициенти по Програмата за развитие на селските райони. Преди 20 дни съм дал такова писмо и до премиера Пламен Орешарски, и до Агенцията за държавна финансова инспекция", потвърди Димитър Греков пред "Труд".
Министърът допълни, че може някои от сигналите да се дублират, защото самите земеделци също са се оплаквали в институциите от фонда. Имало писма и до централите на политическите партии.
Прочети още от в. "Труд"

"Държавата изпадна в политическа парализа" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Държавата е на път да се парализира напълно заради липсата на политическа воля и партийни разпри. Вчера Народното събрание на практика прекрати дейността си за неопределено време заради отказа на ГЕРБ да осигури кворума, а БСП и ДПС нямат необходимия брой депутати, за да провеждат сами заседания. По-късно шефът на НС Михаил Миков (БСП) призна, че не храни особени надежди нещата да се променят. Той обяви, че ще говори с всички парламентарни групи, но отказа да прогнозира дали това ще доведе до някакъв резултат.

Въпреки че премиерът Пламен Орешарски все още не е подал оставката си, някои от неговите министри започнаха да напускат потъващия кораб на властта. Здравната министърка Таня Андреева обяви, че излиза в дълъг отпуск, подобни намерения имат и други нейни колеги. Напълно блокиран е и фонд "Земеделие", от който зависи изплащането на милиарди левове за агросектора и селските райони.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"2000 на ден се връзват на солените SMS-и" четем на първа страница във в. "Монитор"
По 2000 души на ден са се връзвали на новата измама, при която потребителят получава SMS с текст "спешно е, обади се на този номер". Първите подобни съобщения в България са регистрирани през март, но три месеца по-късно потребители от различни краища на страната продължават да ги получават. Спешният номер, на който гражданите са приканвани да звънят, в повечето случаи не е от държави членки на ЕС, а е регистриран в страни като Украйна, Гватемала, Нигерия, остров Света Елена, Тристан да Куня, залива Асенсион.
"Направихме справка при един от трите ни мобилни оператора, от която стана ясно, че за два дни около 2800 българи са позвънили или са изпратили съобщение на номера от SMS-a. Първият ден имахме 819 изходящи обаждания, втория - над 2000", обясни пред "Монитор" началникът на сектор "Престъп¬ления против собствеността" в Главна дирекция "Нବционална полиция" Златка Падин¬кова. Тя добави още, че не е ясно дали на обадилите се сметката е била по-висока и с колко, защото досега има информация само за двама съпрузи, които са подали сигнал в полицията.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Властта трескаво разпределя поръчки за стотици милиони", пише в. "Капитал Daily"
Обявяването на обществени поръчки достигна своя абсолютен рекорд - само на 30 юни бяха стартирани 300 процедури за общо стотици милиони левове. Причината за бързането е, че на следващия ден влизаха в сила промени в Закона за обществени поръчки (ЗОП). А те правят състезанието много по-прозрачно. Сега започнатите по стария ред стотици търгове и конкурси ще могат да бъдат поне в началото контролирани от сегашните управляващи. Начините са през написване на критерии за подбор, първоначална елиминация на неподходящи кандидати от назначени от сегашните министри комисии. Или ако обобщим - целта е да се разпределят огромни ресурси точно преди разпускането на властта.
За по-голяма сигурност правителството планира до дни да приеме и по-висока такса за обжалване на поръчките. Което намалява риска някой да оспори победата на фаворита.
Агенция "Пътна инфраструктура" обяви най-много търгове в последния ден на юни - около 50 на брой. Те са за поддръжка на магистралите "Хемус" и "Марица" в следващите четири години, за изготвяне на технически проекти, консултантски услуги, електронен регистър на пътната мрежа, оценки на имоти по трасетата, консултации по ремонта на магистрала "Тракия" от км 119 до км 133, ремонти на пътищата. Най-скъпите такива са за отсечките Ямбол - Средец (30 млн. евро) и Самоков - Ихтиман (20 млн. евро).
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Правителството внезапно се разбърза с избора на еврокомисар", пише в. "Сега"
Премиерът пред оставка Пламен Орешарски ще отиде за последно на Европейски съвет в Брюксел на 16 юли, за да участва в обсъждането на кандидатурите за три от най-високите постове в ЕС, а политици го заподозряха, че тогава ще назове българския кандидат за еврокомисар. Лидерът на ББЦ и евродепутат Николай Бареков дори изпрати гневно писмо до президента Росен Плевнелиев под заглавие "Спрете вероломния опит на Станишев за налагане кандидатурата му за еврокомисар!"

Емоциите се разгоряха след изявление завчера на Орешарски: "Въпреки че половината страни са номинирали еврокомисар, ние ще се опитаме да го направим след 16 юли, когато има извънреден Европейски съвет, за да мога да проведа консултации с някои от ръководителите на ЕК. Надявам се и с новия ръководител, който ще бъде гласуван на 15 юли - Жан-Клод Юнкер". Вчера, в интервю за БТВ, той се поправи: "Не са обсъждани имена за български еврокомисар. Не знам кой измисли датата 16-и".
Прочети още от в. "Сега"

""Уестингхаус" влиза с 30% в дружеството за 7-и блок в АЕЦ "Козлодуй"" пише в. „Труд"
Американската компания "Уестингхаус" ще купи 30% от дружеството АЕЦ "Козлодуй - нови мощности". Това е дъщерната компания на АЕЦ, която ще строи новия 7-и блок. В момента дружеството е с капитал 14 млн. лева, съобщи пред "Труд" Александър Николов, зам.-шеф на АЕЦ "Козлодуй".
Акционерното споразумение с "Уестингхаус" е готово от сряда и предстои да бъде одобрено от съвета на директорите в АЕЦ и от Българския енергиен холдинг (БЕХ).
"Самото споразумение представлява обща рамка на евентуалното сътрудничество между страните и на този етап не предполага поемането на каквито и да е ангажименти", увериха от енергийния холдинг.
Акционерното споразумение ще важи до завършването на блока.
В четвъртък японският в. "Никей" съобщи, че АЕЦ и "Уестингхаус" са на път да се разберат за 7-и блок, а цената на новата мощност е около 4,87 млрд. долара. След публикацията акциите на "Тошиба", основен акционер в "Уестингхаус", скочиха с 2,5%.

Прочети още от в. „Труд"

"Дъщерна компания на "Газпром" ще строи "Южен поток" в България", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Дъщерно дружество на "Газпром" ще влезе в консорциума, който беше избран да строи българската отсечка на газопровода "Южен поток". "Центргаз" ще заеме мястото на руската "Стройтрансгаз", тъй като Европа има резерви към основния й собственик Генадий Тимченко, който е включен в черния списък на САЩ. Това съобщи руският вестник "Ведомости", като цитира неназовани източници. По информация на "Капитал" Българският енергиен холдинг (който държи 50% от "Южен поток България", което отговаря за проекта) вече е бил уведомен от "Газпром" за промяната.

Въпреки че проектът в България беше официално замразен от премиера Пламен Орешарски заради проверка от Брюксел, за "Газпром" той остава на дневен ред, като стартът на строителството на българска територия е планиран за началото на този месец. Подкрепа за газопровода изказа и външният министър Кристиан Вигенин на среща със сръбския си колега Ивица Дачич в четвъртък.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Топлофикация съди 44 000 абонати", четем във в. "Монитор"
4 00 съдебни дела е завела „Топлофикация - София" за последните 3 г. по съдебен път са събрани 63 млн. лв., а само от началото на тази година - над 10 млн. лв. Това отчете изпълнителният директор на дружеството инж. Стоян Цветанов. Той припомни, че това е последната мярка за събиране на борчовете от клиентите. Към момента абонатите на софийското парно дължат общо 350 млн. лв., в които влизат текущи и просрочени вземания.
„Само за последната година „Топлофикация - София" е сключила 11 000 споразумения за разсрочване плащанията на борчовете", допълни инж. Цветанов. Те са на обща стойност 25 млн. лв. От дружеството обясниха, че най-големият борч на частно лице е 6000 - 7000 лв. Благодарение на телефонните обаждания от служители на кол центъра на длъжници, пък в хазната на столичната Топлофикация са влезли 25 млн. лв. за последната година.
В същото време обаче абонатите на софийското парно ставали все по-изрядни платци.
Има 21,5% ръст на събираемостта през последните 3 г. Без никакви борчове или с до 6 неплатени фактури са 74% от абонатите, което е три четвърти от абонатите.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Цената на тока слага край на дългата дефлация", пише в. „24 часа"
ДКЕВР реши да повиши цената на тока средно с около 2% в от 1 юли. Така че през втората половина на 2014 г. домакинствата ще трябва да заделят по-голям процент от дохода си, за да покрият режийните си разходи.
Повишението няма да бъде еднакво за всички жители на страната. По-значително ще поскъпне токът в Западна България - с 2-3 на сто за нощна и дневна тарифа. Наред с това на някои места се вдига цената на парното и топлата вода. В бъдеще е възможно да има поскъпване и на студената вода, чиято цена в някои градове зависи пряко от стойността на електрическата енергия.
Какво означава всичко това за семейните бюджети?
Електроенергията е 7,6% от паричните разходи на домакинствата за 2013 г., въз основа на които се изчислява общото ценово равнище в България. Ето защо инфлацията ще се вдигне леко заради по-високите сметки за ток.
В България от август миналата година насам има дефлация - спад на общия индекс на потребителските цени. Този процес на леко понижение на цените продължава и през първото полугодие на 2014 г. През май например цените са паднали с 2% спрямо нивото от преди 12 месеца според официалната статистика.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Приходите на бизнеса паднаха с 9 на сто", пише в. "Стандарт"
Приходите на всичките малко над 300 хил. фирми в страната паднаха с 9% през 2013 г. Приходите на 100-те най-големи компании у нас не правят изключение и през миналата година са се свили с 3%. Това сочат данните от класацията "К 100" на най-големите компании в страната, изготвена от в. "Капитал". Почти всяка втора фирма в "К 100" отчита спад на оборота си. Тези резултати все пак са много по-добри от кризисната 2009 г., когато приходите на дружествата от топ 100 се свиха с близо 17%, а 60% от компаниите отчетоха спад в бизнеса си. Лоши резултати се отчитат в енергетиката и в черната металургия, която страда от падащи международни цени, посочват авторите на класацията. Но в някои сектори годината е била много добра. Фирмите за търговия със зърно имат ръст на приходите от близо 44%. Компаниите, които са ориентирани към износ, също имат добри резултати. Ръст от 20-30% отчитат машиностроителни предприятия. Фармацията, производителите на текстил, както и IT секторът също се представят добре. През 2013 г. обаче 26 компании от топ 100 завършват на загуба, докато през предходната година с отрицателен финансов резултат са били 20 фирми.
Приходите на топ 100 на най-големите компании са малко над 61 млрд. лв., което е 78% от БВП на страната. Приходите на втората стотица - на фирмите от 101 до 200 място, са 12,3 млрд. лв.

Първите три места по приходи в класацията са за "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас", "Аурубис България" и "ЛУКОЙЛ България".

Прочети още от в. "Стандарт"