„Взимаме до месец забавени заплати", четем от първа страница на „Стандарт"
Делата за забавени заплати да се решават до месец, а не да се влачат с години. Това обеща социалният министър Тотю Младенов, който вече е обсъдил проблема с новия правосъден шеф Диана Ковачева. Два са вариантите хората да си получават по-бързо парите. Единият е да се направят специализирани трудови съдилища. Другият - по-лесният, начин е да има състави от магистрати, които да гледат с предимство делата по трудови спорове и те да приключват до месец, месец и половина, обясни Младенов пред "Стандарт".
Мярката е наложителна, защото все повече служители съдят закъсали фирми за неполучените си възнаграждения. Ако работникът притежава счетоводен документ, той ще може да си потърси парите и без съд, предвижда друго предложение за промяна в закона. Ощетеният служител ще може да се обърне към съдия-изпълнител, който да запорира сметки и активи на некоректния шеф.
Още от интервюто на „Стандрат" със социалния министър Тотю Младенов
„Само три фирми ще правят „Горнооряховски суджук", разкрива от първата си страница „Монитор"
След 11 януари догодина само три български фирми ще имат право да произвеждат "Горнооряховски суджук". Това става по силата на регламент 1370, подписан лично от председателя на ЕК Барозу, според който е регистрирано първото българско защитено географско указание. Двадесет дни след вписването на известното българско мезе в Европейския регистър на земеделски храни и храни със защитени наименования другите компании, които произвеждат в момента продукт с това наименование, ще трябва да спрат да го правят, уточни вчера зам.-директорът на Българската агенция по безопасност на храните Венцеслава Тасева. Задно с министъра на земеделието Мирослав Найденов тя присъства на представянето на защитеното географско указание.
Около 180 месопреработвателни компании спират да правят „Горнооряховски суджук", защото е такъв европейският регламент, каза председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев. Тези фирми са отпечатали етикети за няколко месеца напред и ще се наложи да ги унищожат. Освен това съществува съмнение, че тези производители няма да могат да отговорят на търсенето на този суджук, който е наложен у нас като един от най-предпочитаните месни деликатеси.
Можем да отговорим на търсенето, категоричен е Стефан Марков, който е председател на сдружение "Раховец - 2007" и собственик на една от компаниите, които имат право да правят „Горнооряховски суджук". Той е категоричен, че истинският продукт се получава само в региона на града и препоръчва да се види колко Е-та са добавени в храните, които правят колегите му. Освен това специално за „Монитор" Стефан Марков потвърди, че няма да има повишение на цените на суджука, които са между 17 и 18 лв, независимо от разходите, които се правят за контрол върху производствения процес. Инспекциите ще се извършват от италианска компания, у нас няма подобен оторизиран орган, уточниха от МЗХ. За да може компанията му да произвежда достатъчно количество от деликатесния продукт, Марков свива броя на произвежданите артикули от 80 на 10. По този начин освобождава пазара за шпекови салами, филета и други месни продукти за колегите си и насочва усилията си към суровите сушени продукти.
Подготвеното от сдружението „Раховец - 2007" досие е преминало без нито една забележка през всички дирекции на ЕК. В рамките на срока е получено възражение единствено от Кипър. Според тамошната администрация името на горнооряховския суджук силно напомняло това на известния сладкиш от локум суджу, което на практика са орехови ядки, нанизани на конец и потопени в локум. Нашите специалисти са успели да убедят колегите си, че приликата е невъзможна, като се има предвид, че едното е сладкарско изделие, а другото месен продукт.
Още от статията на „Монитор"
„Кой ще говори от името на бизнеса през 2012 г." обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
В средата на идната година, когато ще приключи преброяването на членската маса на работодателските организации в България, Националният съвет за тристранно сътрудничество вероятно ще изглежда по различен начин. Очаква се завишените критерии за национална представителност на организациите, които бяха приети наскоро с промени в Кодекса на труда, да редуцират броя на участниците от страна на работодателите в тристранката, като под въпрос са три от шестте организации в него.
Освен това новите правила ще доведат до друга важна промяна - всеки един работодател вече ще може да бъде представляван само от една национално представителна организация. Така ще се сложи край на дублирането на членове, което беше и основната причина в малка България да има толкова много представителни организации.
Макар че предизвикаха недоволство от страна на засегнатите организации, както и коментари, че те се правят в пряка полза на една от тях и ощетяват плурализма в социалния диалог, промените все пак ще внесат повече ред в него и може би ще доведат до окрупняване на организациите - нещо, което е тенденция в Европа и е в полза на бизнеса, твърди социалният министър Тотю Младенов. Промените обаче ще станат факт, само ако новият Кодекс на труда бъде утвърден от парламента и след ветото, което президентът Георги Първанов вече наложи.
Неудобна ситуация
Дебатът за членовете в тристранния съвет се изостри през пролетта на тази година, когато на масата за преговори се завърна Алексей Петров - шумно и показно арестуван месеци преди това като "главата" на престъпната група "Октопод". След като беше освободен от ареста обаче, пред него нямаше пречка отново да заеме мястото си в тристранката като изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива - една от шестте национално представителни работодателски организации (виж графиката).
Тази "неудобна" ситуация неофициално даде старт на предварителните разговори за промените в посока ограничаване на броя на представителните работодателски организации в България. Сега те са шест на брой, а сборът на тяхната членска маса нахвърля неколкократно реалния брой на фирмите в България, както и размера на БВП на страната.
Бариера
Причината за големия им брой е, че фирмите имат свобода на сдружаване и могат да членуват в колкото решат организации. Проблемът е в отчитането на тези членове. По закон всяка браншова организация трябва да посочи коя работодателска организация избира да я представлява в тристранката. Такова изискване обаче нямаше за отделните фирми. Така, ако една компания членува самостоятелно в една организация, а нейният браншови съюз от своя страна членува в друга, то тази компания се брои два пъти в актива на две различни организации.
Още от статията на „Капитал Daily"
„ДДС и акциз при покупки от сайт в ЕС" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Пик в търговията през сайтове около празниците отчита столичната митница. Причината - стоките били по-евтини от базарите в България. Оттам обаче предупреждават, че уловки дебнат получателите, когато искат да освободят пратките.
Въпреки че сайтовете са регистрирани в държави от ЕС, етикетите върху стоката сочели, че тя е произведена най-често в Тайланд, Индия, Китай. Това означава, че се дължат мита и ДДС.
"Миналата година имахме проблеми с козметика, поръчка от Англия. Както и с шведска козметика, защото там държат стоката в безмитна зона, а България се явява краен получател и се дължат мита и ДДС", даде пример Станиела Бедринова, пресаташе на митницата.
Деликатен момент бил и определянето на това кои количества от дадена стока са с търговски или нетърговски характер, казват експерти. Така митничарят може да прецени, че 10 чорапогащника не са подарък, а са предназначени за търговия, и да ги конфискува.
Опитни митнически експерти съветват: Когато се получава пратка извън ЕС, няма ДДС ако стойността е до левовата равностойност на 45 евро, а изпращачът и получателят са физически лица.
При пратка до 30 евро от юридическо лице извън ЕС не се дължат мита и ДДС.
Още от статията на „24 часа"
„Русия може да се откаже от изграждането на „Южен поток", информира от първата си страница „Класа"
Русия може да се откаже от реализацията на проекта „Южен поток", ако преговорите с Украйна протекат благоприятно за Москва. Това заяви в понеделник ръководителят на „Газпром" Алексей Милер, цитиран от руските агенции. Така ако Русия получи контрола над газопреносната система на Украйна, то „Южен поток" чисто и просто ще стане ненужен, коментира gazeta.ru. Реализацията на "Южен поток" зависи от преговорите с Киев, проектът "винаги е бил привързан" към тази страна, призна Милер пред „Интерфакс". Според него газопроводът е замислен като алтернатива на украинската тръба, по която минават две трети от износа на "Газпром" за Европа.
Пред електронното издание украински чиновници са потвърдили, че Киев е готов да продаде на Москва газопроводите си, като оттам са се аргументирали, че запазването на тези активи не е фикс идея на Украйна. Според изданието това е първият път, когато Русия признава, че може да се откаже от проекта „Южен поток" в случай на подобряване на отношенията си с Украйна.
Преди месец от „Газпром" решиха да променят първоначалните планове за строителството на тръбата, като се отказаха от намерението си да строят газопровод, който да свързва Гърция и Италия. Вместо това оттам обявиха, че ще се прави една тръба, която няма да завършва в Австрия, а ще отиде в Северна Италия. В момента в строежа на газопровода, чието строителство се очаква да струва около 15 млрд. евро, участват България, Сърбия, Гърция, Унгария, Австрия, Словения и Италия. По план газопроводът трябва да минава по дъното на Черно море и да излиза на българския бряг в района на Варна.
След това да преминава покрай газохранилището в Чирен и оттам да продължава за сръбския град Зайчар. Само строежът на подводната част от съоръжението се оценява на 10 млрд. евро.
През миналата година през Украйна са преминали 95.4 млрд. кубически метра природен газ, а по „Южен поток" се очаква да се пренасят по 63 млрд. куб. м синьо гориво на година. В момента през Украйна се изнасят две трети от руския газ за Европа.
Още от статията на „Класа"
„Русенски физик се самозапали след серия съдебни дела", пише на първата си страница „Труд"
"Прелей ми малко бензин в това шише, всяка капка ми е важна." С тези думи астрофизикът Румен Гетов помолил съседа си Петко да му сипе гориво няколко дни преди Русе да осъмне с новината, че мъж се е самозапалил край Паметника на свободата в центъра на града.
В понеделник овъгленото тяло на 57-годишния Гетов бе открито, овързано с телове зад един от лъвовете на паметника. Районът се наблюдава денонощно от видеокамери.
"Беше страшна гледка, когато видях записите", каза пред "Труд" шефът на общинския отдел по сигурността Емил Кирилов. На кадрите се виждало как малко след 4 часа сутринта Гетов се качва на паметника. Седял близо час и разглеждал снимки и документи. После се овързал към лъва, лиснал върху себе си бутилка бензин и се самозапалил. Докато пристигнат охранители и полицаи, мъжът издъхнал в адски болки.
"Приятели сме от деца, съученици сме. Преди няколко дни се засякохме на пазара и Румен ме накара да потърсим заедно синджир, който да издържа до 500 кг", потресен е русенецът Цветан Ангелов. - Румен превъртя преди няколко години, но не съм предполагал, че ще свърши по този кошмарен начин", добави Ангелов.
Румен Гетов често говорел на съседите си от блока на ул. "Ангел Кънчев", че ще се запали и им забранявал да отварят на призовкари. Според комшии точно заради съдебната му сага от 7 дела безработният учен не издържал и сложил край на живота си.
Още от статията на „Труд"
„Бирници идват преди сурвакарите", предупреждава „Стандарт"
Съдия-изпълнител вместо Дядо Мраз ще чука по вратите на длъжниците преди Нова година. Заради приключването на счетоводната година частните бирници са повече от заети в последната седмица на 2011-а. Те изпращат по над 50 честитки всеки ден, като отделно обикалят най-малко по още 10 адреса на длъжници. Работодатели на бирниците са кметовете, електроразпределителните дружества, водоснабдяването и топлофикациите. Неканените гости ще обикалят адресите дори в празничните дни, за да описват имуществото на закъснелите платци.
В черния списък попадат и длъжници, чиито срок за погасяване на борчовете наближава срока на давност, който е 5 години. Затова общините бързат да приберат вземанията си. Те вече са наели по няколко съдия-изпълнители, които да гонят до последно борчлиите заедно с Националната агенция за приходите.
От два месеца, след като финансовият министър нареди, кметовете подканяха с писма длъжниците да внесат данъците. Само за последния месец са изпратени 15 000 покани към длъжници на данък МПС, налога за сградите, както и такса смет. Събираемостта на местните данъци и такси към средата на декември е ниска спрямо годишния план. Според общата малко над 70 на сто от нашенците са се издължили на общините.
Още от статията на „Стандарт"
„Не даваме и лев за „Бургас-Александруполис", цитира премиера „Монитор"
„Един лев няма да вземат за „Бургас - Александруполис". Моите уважения към господин Шматко, пожелавам му весела Коледа и честита Нова година." Така премиерът Бойко Борисов коментира вчера в Русе изявлението на руския министър на енергетиката Сергей Шматко, че Москва ще изчисли разходите за строителството на петролопровода и ще иска от България неустойки заради това, че неотдавна страната ни прекратиучастието си в проекта.
Премиерът пристигна в Русе заедно с министрите на културата Вежди Рашидов и на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, за да пререже лентата на ремонтираната сграда на операта и пречиствателната станция в града.
Борисов шеговито нарече новото съоръжение за отпадни води, намиращо се в близост до Дунав мост, „мерцедесът на пречиствателните станции в България". Той припомни, че съоръжението в дунавския град е най-голямото на Балканския полуостров и отговаря на всички екологични стандарти. То е част от мащабния интегриран воден проект на Русе, осъществен по програма ИСПА, който е на обща стойност почти 60 млн. евро. В строителството само на пречиствателната станция са вложени близо 23 милиона евро.
Още от статията на „Монитор"
„Пускат имотния регистър през 2012 г.", информира „Класа"
Имотният регистър ще се създаде през 2012 г. За целта обаче трябва да се измени правилникът за вписванията. Това заяви пред „Класа" Димитър Танев, председател на Съвета на нотариусите на Нотариалната камара. Той допълни, че в България реално няма създаден имотен регистър. За да се създаде такъв, трябва да има заповед от министъра на правосъдието. Веднага щом бъде променен правилникът, изработването на регистъра може да стане в рамките на два-три месеца. Според Закона в имотния регистър трябва да се вписват актовете, с които се признава или прехвърля правото на собственост върху недвижими имоти, възбраните и ипотеките върху тях, както и други действия, обстоятелства и юридически факти, за които законът предвижда вписване. Такава система би могла да спре имотната мафия и злоупотребите с недвижима собственост.
Идеята за изработването на системата се появи преди 7 години. От две години пък са готови и предложенията за изменения в правилника, които са единствената пречка за старта на регистъра. Надеждите на нотариусите са новият министър на правосъдието Диана Ковачева да придвижи въпроса. „Още не сме водили разговори с нея, но след Нова година това ще се случи", каза пред „Класа" Красимир Димитров, преподавател по нотариално право в СУ „Св. Климент Охридски".
У нас в момента действа информационна система към Агенцията по вписванията, но според нотариусите тя не отговаря на записаното в закона под имотен регистър. Преди няколко месеца експерти се оплакаха от непълноти и разминавания при вписванията. „Лично аз съм изтъквал от много години незаконосъобразността на тази система, наречена имотен регистър. В случая се касае не само за действащия кадастър и имотен регистър, но и за предходните две информационни системи. Без да са налице необходимите промени в правилника за вписване, се обработват подлежащите на вписване актове по нерегламентирани правила на един софтуер", отбеляза Димитър Танев.
Още от статията на „Класа"