„Забавачки под прикритие", четем от първата страница на „Стандарт"
Забавачки под прикритие е новият бизнес, който се роди в София заради хроничния недостиг на места в детските градини. Майки припечелват, като освен за своите деца се грижат у дома за още няколко хлапета. Събират група от 5-6 малчугани и им осигуряват обяд и следобеден сън. За услугата родителите плащат по 400-500 лв. на месец. Така им излиза по-евтино от частна детска градина, където таксите са поне със 100-200 лв. отгоре.
Проблемът обаче е, че самодейните забавачки работят без разрешителни. Детегледачките не са педагози, а приготвянето на храната не се контролира. Това обаче не смущава родителите, които са останали извън класацията за забавачка и търсят кой да гледа детето им, докато са на работа.
Тази година при първото класиране за детските градини и ясли извън борда останаха 15 хиляди малчугани.
Още по темата от „Стандарт"
„Контрольори глобяват само българи" е водещото заглавие на „Труд"
Българите са системно дискриминирани от контрольорите в градския транспорт в София за сметка на пътниците от ромски произход. Такава жалба е подал в Комисията за защита от дискриминация жителят на столичния жк "Дружба" Пламен Иванов срещу Центъра за градска мобилност.
Делото по казуса ще се гледа по същество на 9 май. "На клиентите, които са от български произход, се изисква заплащане на билет или абонаментна карта, а на тези от цигански произход не се изисква", пише Иванов. Той твърди, че е видял нееднократно как контрольорите не проверяват роми и ги подминават. Бил свидетел на два такива случая дори в Деня на независимостта на България м.г. А дни след като подал жалбата в комисията, и в автобус в "Дружба".
"Не искам кампания срещу циганите. Виновни са тези, които ги оставят да не спазват правилата. Не е луд този, който яде баницата. Столичната община е длъжна да ги контролира", заяви пред "Труд" Иванов, студент в Нов български университет.
При последния случай Иванов отправил забележка към проверяващите и дори записал техните служебни номера.
Още от статията на „Труд"
„Трите проблема на индустрията", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Намаляващият износ все повече се отразява на резултатите на българските производители от различни сектори, а прогнозите им за следващите месеци не са никак оптимистични. Другите негативни фактори за индустриалните предприятия са поскъпналият газ, лошото време в началото на годината и все още колебливото вътрешно потребление. Това показва запитване на "Капитал Daily" сред бизнеса и данните, които публичните дружества публикуваха в отчетите си за първото тримесечие. При много от тях продажбите зад граница са намалели, като най-оптимистичните прогнози са възстановяване да има през втората половина на годината.
Повечето мениджъри на компании се надяват на запазване на миналогодишните продажби, но не и на ръст през тази година. Доста дружества отчитат минимален ръст на продажбите на вътрешния пазар, който досега беше много свит. Той обаче не успява да компенсира падналия износ. По данни на НСИ за първите два месеца на годината общото намаление на износа е с 6.1% спрямо същия период на миналата година и това вече се чете в отчетите на публичните компании.
Липсващи поръчки
"Поръчките се забавят, стават с все по-къс хоризонт, вече приемаме и за текущ месец вместо за няколко месеца напред. През април спадът в продажбите продължава, което се дължи на ситуацията в целия ЕС", коментира изпълнителният директор на "Стара планина холд" Васил Велев. Холдингът има контролиращо участие в дружества от различни сфери, включително машиностроене, текстил, строителство.
Очакванията на Велев са второто тримесечие да е по-слабо от първото, но той се надява през втората половина на годината да започне възстановяване и слаб ръст. За машиностроителните компании зимните месеци са били доста трудни, някои се е налагало да спират производство, но по думите на Велев студът се е отразил добре на другите им дружества - работещите в сферата на пътното строителство и текстилните като производителят на чорапи "Фазан" - Русе. В края на април от ръководството на "Стара планина" прогнозираха, че след значителния ръст в продажбите на основните им дружества през март през април ще има спад.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Съдът в Страсбург окончателно застопори тавана на пенсиите", разкрива от първата си страница „Сега"
Таванът на пенсиите у нас не беше осъден и на последната възможна инстанция. Голямата камара на съда по правата на човека в Страсбург е отказала да разгледа обжалването на 9 български пенсионери срещу решението на 7-членен съдебен състав на същия съд, който през м.г. потвърди, че таванът на пенсиите не накърнява правата на хората, а държавата може да налага такива ограничения. Жалбите бяха подадени в Страсбург още през 2004 г.
В камарата участват 17 съдии и тяхното заседание беше последният шанс за справедливост за българите, ощетени от тавана. Адвокатът Михаил Екимджиев беше песимист още след като обикновеният състав не откри несправедливост в ограничението, тъй като камарата разглежда жалби в изключителни случаи, които засягат интереси от голямо значение, а не на отделни хора.
Въпреки това още над 200 българи продължават да се борят в Страсбург срещу несправедливото решение държавата да им изчислява пълните пенсии, а да им дава толкова, колкото прецени. Техните жалби са от 2008 г. "Формално съдът е длъжен да ги разгледа, но за съжаление прогнозата е, че той ще се съобрази с аргументите на решението си от м.г. - че става въпрос за бюджетни политики и държавата има право на законодателни инициативи, с които да пази финансовата си стабилност. Ако обаче има някоя изключително силна жалба, с аргументи, за които ние не сме се сетили, макар че е малко вероятно, може и да мине", смята Екимджиев. Основният аргумент в жалбите на неговите клиенти беше, че като изчислява пълната пенсия и определя временен таван на ограничението, държавата създава легитимно очакване у хората, че един ден ще си вземат всичките пари. Със законодателни инициативи обаче падането на тавана на пенсиите постоянно се измества и вече е прехвърлен чак за началото на 2014 г., и то само за новоотпуснатите.
През м.г. съдът в Страсбург прие също, че не е нарушен справедливият баланс между обществения интерес и интереса на отделните граждани, тъй като до 1996 г. вноските по пенсионните осигуровки са били единствено за сметка на работодателите.
Още от статията на „Сега"
„Пестим до 30% от парно в София", пише на първата си страница „Класа"
Всички абонатни станции в София вече са обновени и модернизирани. Това ще позволи на клиентите на „Топлофикация-София" да оптимизират потреблението си и да намалят консумацията на топлинна енергия в сградите с до 30%. Това съобщи пред „Класа" председателят на Столичния общински съвет (СОС) Елен Герджиков.
Обновените автоматизирани съоръжения разполагат с външни датчици и ще регулират достъпа на топлоносителя до сградата съобразно промените в температурата на външния въздух и потреблението на топлинна енергия в жилищата, обясни Герджиков.
На „Московска" 33 обаче са притеснени от тълкувателното решение на Върховния касационен съд от преди няколко дни, според което дълговете за ток, вода и парно ще могат да се търсят само за три години назад. Това ще рефлектира сериозно и върху столичната „Топлофикация", към която задълженията с над 3-годишна давност са почти 210 млн. лева.
„Ще кандидатстваме по европейски проекти за саниране на сгради. Администрацията разработва конкретни мерки, които да стимулират хората сами да подобрят вида и енергийното състояние на жилищата си, особено в панелните комплекси. Направлението на арх. Петър Диков разработва 12 типови проекта, които ще бъдат предоставени безплатно на етажните собствености в панелните сгради. Обмисля се и възможността етажните собствености да получават безвъзмездно разрешение за строеж", каза още председателят на СОС.
Още от статията на „Класа"
„Застрахователи ще връщат туристите от чужбина" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Застраховките на туроператорите да покриват и връщането на български туристи от чужбина, ако закъсат зад граница по вина на фирмата, с която пътуват. Тази новост в закона за туризма предлага Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА), съобщи шефката й Донка Соколова.
В момента, ако туроператорът не си изпълни задълженията и не върне туристите си у нас, те трябва да платят билетите до България от джоба си, обясни Соколова. При семейно пътуване със самолет това означавало разход от няколко хиляди евро.
Сега едва след връщането си в България туристите могат да търсят обезщетение от застрахователя на туроператора.
БАТА дава за пример фалита на "Алма тур" от миналата година, когато стотици руски туристи изкараха с дни на летището в Бургас. "При финландците имаше такива клаузи и те се прибраха моментално. Руснаците обаче са със застраховки като нашите и заради това "Алма тур" в Санкт Петербург не успя да прибере туристите си", обясни Соколова.
Нужен е гаранционен фонд, а не промени при застраховките, твърди обаче Байко Байков от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции.
"Фондът трябва да събира всяка година вноска от туроператорите и при възникване на проблем да плаща връщането на туристите", обясни той идеята на втората туроператорска асоциация.
Още от статията на „24 часа"
„КЗК: Фиксирането на минимална цена за частен преглед е незаконно", информира „Капитал Daily"
Българският лекарски съюз (БЛС) ще се раздели с 10% от приходите си, които са предимно от членски внос, или с 80 хил. лв. заради решението на събора от миналата година, с което докторите определиха минимална цена за частен преглед. Това стана ясно от решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), с което налага на съсловната организация на лекарите санкция за забранено решение на сдружение на предприятия, което има за цел предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията под формата на пряко определяне на цени. Освен това регулаторът постановява нарушението - събирането на минимална такса, да бъде преустановено и заличено от кодекса за професионална етика на докторите.
На 17 април 2011 г. извънредният събор на лекарския съюз определи минимална цена от 24 лв. за частен преглед, който не е платен от здравната каса. Сумата представлява 10% от тогавашната минимална работна заплата. Лекарите, които не искат от пациентите си минималната такса, подлежат на наказание, а етичните комисии от доктори следят дали колегите им спазват споразумението.
Кодексът по професионална етика е приет през 2000 г., но досега медиците не са се възползвали от възможността да въведат централизирано такса за преглед. В момента тарифите на отделните доктори се определят на напълно пазарен принцип, като в големите градове и при известните медици те са в пъти над посочената сума.
Те обаче правят това само в частните си кабинети. Съгласно Закона за лечебните заведения в случаите, когато медицинските услуги не се оказват по договор със здравната каса, лечебните заведения формират цена. Тя е право и задължение на лечебното заведение, а не на конкретния лекар - физическо лице, което работи в него. Така се оказва спорно доколко съсловната организация може да задължи някого да събира точно тази такса.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Тараторът по морето тръгна от 3 лв.", съобщава „Монитор"
Напук на падащите цени на краставиците кръчмите по Северното Черноморие откриха сезона с 3-4 лв. за таратор. Летните цени вече са в действие и за порцията пържена цаца подранилите туристи плащат по 3 лв. За щастие засега бирата е на зимните цени, но това едва ли ще продължи повече от 20 дни. Като цяло обаче прякото отражение на кризата се изразява в по-малки порции за повече пари, показа проверка на „Монитор".
Салатите вървят от 3 лева за зеле и моркови до 6-7 лева за специалните. Порцията миди твърдо върви по 6 лева, а калмари по гръцки - около 10 лева. Кебапчето и кюфтето варират според категорията на кръчмата от 80 ст. до 1,50 парчето.
Нова мода в сервирането е да ви предложат, докато четете менюто, нещо от заведението. Жестът предполага разядка или хайвер с препечени филийки, но това е сигнал, че кръчмата работи на по-високи цени.
Сянката на плажа на север и тази година ще излиза между 5 и 7 лева, а удобството да се печеш на шезлонг е 8 лева. Малко преди активния летен сезон мераклиите за все още хладното море могат да си намерят хотелска стая за двама до 40 лева със закуска. Хотелчетата обаче са далеч от плажа. Голяма част от курортните хотели още стягат базата за предстоящия сезон и все още не са отворили.
Подобно е положението и в Слънчев бряг. Заради закъснелите чартъри тази година курортът ще заработи реално след 6 май. Търговците в курорта обаче са пред истерия заради слухове, че този сезон в курорта ще бъдат спуснати платени бариери. Според мълвата новата транспортна схема предвиждала пропускателните съоръжения да бъдат отдадени на концесия, а фирмата, която я спечели, ще има правото да събира такса на всеки преминаващ автомобил.
Още от статията на „Монитор"
„Фермери плащат най-големи данъци", информира „Стандарт"
Земеделците и животновъдите са сред най-крупните данъкоплатци. Това показват справки от данъчните служби в страната. Сред деклариралите най-висока печалба във Варненско е фермер, който се занимава с животновъдство. Той е обявил печалба от 4,7 млн. лв. В Русенско топ 5 на платилите най-много налози към хазната са земеделци. Млад мъж от Русенско е натрупал само през изминалата година милион лева с отглеждане на зърнени, бобови и маслодайни култури.
Земеделецът е най-големият данъкоплатец в крайдунавския град и вече е внесъл близо 120 000 лв. лева данък за доходите си през 2011 г. Това съобщиха от приходната агенция. За изрядния данъкоплатец се знае, че е получил субсидия като производител от ЕС и се е възползвал от условията за т. нар. преотстъпен данък, като е намалил облагаемата си основа с 88 000 лв. заради направени инвестиции в модернизиране на производството си.
От това са се възползвали и следващите четирима най-големи данъкоплатци в Русенска област. Вторият е внесъл към 82 000 лв. данък, третият - близо 61 000 лв., а другите двама - малко над 50 000 лв. Те също са земеделски производители на зърнени, бобови и маслодайни култури. От НАП-Русе коментираха, че явно регионът се налага със солидното си и печелившо селскостопанско производство.
Още от статията на „Стандарт"
„Измамници дебнат в интернет", предупреждава „Труд"
Отваряте страница в интернет и виждате мигащо съобщение в ярък цвят - честито, печелите! Получавате имейл, че сте изтеглен в лотария и сте спечелили награда например в САЩ. Добре звучи, но истина ли е?
Измамите са неочаквани покани, имейли, телефонни обаждания или текстове, чрез които се опитват да ви вземат парите. Прочетете как да се предпазите и какво да направите, ако вече сте се подлъгали да платите.
Най-честите лъжи
Вие сте победител в чуждестранна лотария. Уловката е, че за да си я получите, трябва да внесете някаква такса. След като получат парите ви, измамниците се покриват.
Инвестиция. Покана да инвестирате парите си с гарантирана печалба. Реално се оказва, че "инвестирате" в банковата сметка на измамниците.
Чудодейно лекарство. Покана да закупите лекарство "чудо" - например крем срещу артрит. Много често по интернет се продават лекарства и билки менте, които не само че може да нямат очаквания ефект, но и може да ви навредят.
Понякога измамниците действат и чрез писма или промоционални листовки, спам по имейла, телефонни обаждания (т. нар. "студени обаждания") или се опитват да привлекат вниманието ви с есемеси.
Как да реагираме?
Ако получите имейл или писмо по пощата и то ви изглежда подозрително, не отговаряйте! Защото дори и да отговорите само за да отхвърлите предложението, това ще даде повод на измамниците да ви наводнят с нови съобщения.
Не предоставяйте лични данни и детайли за вашата банкова сметка или за кредитната си карта. Ако на вратата ви позвъни продавач, поискайте неговата лична карта и се обадете в компанията, която представлява, за да проверите дали това лице работи там. Ако сте загубили пари и сте измамени, подайте сигнал в полицията.
Преди да предоставите банкова сметка и да инвестирате пари - прочетете всички документи и общите условия, включително и дребния шрифт.
Проверете пълномощията на дружеството или физическото лице - използвайте онлайн търсачката, за да видите дали има някаква обратна информация от други потребители.
Поискайте съвет от финансов съветник или адвокат.
Още от статията на „Труд"
"Няма нови концесии за плажове, а само договори за наем", пише „Класа"
В последните години плажни концесии не са давани, изключение правят комплексите Златни пясъци, Албена и Св.св. Константин и Елена. В момента основно се правят договори за наем и там най-ясно се вижда отливът - най-вече поради високи икономически изисквания и малко възможности за реализация. Това каза в интервю за телевизия „България он ер" Иво Стефанов, председател на Управителния съвет /УС/ на Асоциацията на концесионерите на морски плажове /АКМП/. Организацията се обяви против промените в Закона за черноморското крайбрежие, предложени от правителството, които предизвикаха остри възражения от кметове, хотелиери и други представители на туристическия бизнес.
Една от най-сериозните забрани касае строителството в стометровата зона от бреговата ивица, така наречената първа линия. По думите на Стефанов протестът на кметовете срещу подобно решение е основателен, защото, ако бъдат приети тези промени, няма да може да се изграждат паркинги, което означава, че туристите ще си търсят място за паркиране далече и ще се наложи да носят на рамо целия си багаж до плажа. На самия плаж не може да се строи не само заради забраните, но и по чисто практически причини. На около метър дълбочина в пясъка излиза вода, което затруднява изграждането на стабилни и трайни постройки.
Още от статията на „Класа"
„Здравната каса се отказва от лимитите за болниците", разкрива „Сега"
Финансирането на болниците отново трябва да мине на пазарен механизъм от догодина, тъй като настоящите лимити под формата на фиксиран бюджет не са ефективни, смята новият управител на здравната каса Пламен Цеков. Той ще предложи модел, в който на лечебните заведения да се плаща както преди - за преминал случай, и смята, че по този начин пазарът и пациентите ще определят кои са добрите болници. Почти 10 г. клиниките обаче получаваха пари именно за отчетен случай, което доведе до постоянни преразходи в бюджета на касата и почти двоен ръст на хоспитализациите. Затова по времето на тройната коалиция бяха въведени известни лимити под формата на бюджети за всяко лечебно заведение. От ГЕРБ не само запазиха бюджетите, но и ги направиха още по-строги, поне на книга.
Според Цеков обаче спускането на фиксирани бюджети за болниците е изчерпан механизъм, тъй като на практика всяка година касата разплаща на болниците и отчетената над тях дейност. "Имаме преразход в болничната помощ за първото тримесечие в почти всички болници", мотивира се той пред "Сега". "Болниците не трябва да имат бюджети и трябва да минат на пазарен механизъм, на друг вид бюджет, разпределен по друг механизъм", смята той. Според Цеков те трябва да имат ограничения не под формата на бюджет, а под формата на дейност.
Още от статията на „Сега"
"Българските домати с 38% по-скъпи от зимата", информира „Монитор"
В края на първата седмица на май българските оранжерийни домати на едро са с 38% по-скъпи, отколкото през най-лютата зима в началото на януари и стигнаха 3,37 лв./кг. Това сочат последните данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Разликата в цената по борсите в страната е ни повече, ни по-малко от 1,27 лв. за кило. Надеждата на купувачите е във вносните домати, които в момента на едро се котират по 2,35 лв./кг, с над левче по-евтино от родните.
При оранжерийните краставици за последните 4 месеца има поевтиняване от 78 стотинки, а цената на едро на вносните е само с 5 стотинки по-ниска.
Спрямо началото на годината ябълките по борсите са с 16 стотинки по-скъпи и сега българските се котират по около 1,02 лв./кг, а импортните - по 1,21 лв. При бананите поскъпването е с 48 ст./кг или над 21 на сто, сочи още статистиката. В петък те се предлагаха по борсите по 2,30 лв./кг.
Още от статията на „Монитор"