Според съобщението на Ferrexpo на Лондонската фондова борса във вторник, съответното съглашение е оформено още в понеделник. Уточнява се, че компанията едновременно с това освобождава акциите от Deutsche Bank, където те са били заложени от 31 януари досега.
Предмет на сделката са 443 млн 326,058 акции на Ferrexpo, което съответства на 73,1% от капитала на компанията. Предвид котировките при закриването на 4 февруари, пазарната стойност на този пакет акции възлиза на около $3,013 млрд., докато в края на януари те струваха $2,247 млрд.
През последните месеци в България се водеха дискусии доколко целесъобразно е МК „Кремиковци" да се закрие - пише украинската медия. Разположеното непосредствено до столицата София предприятие премина в собственост на индийската фамилия Миттал: 71% от акциите на „Кремиковци" бяха закупени от Global Steel Holdings през 2005 година.
Според експерти, цената на покупката тогава е възлязла на 100 млн. евро. Според бизнес плановете при сключването на приватизационната сделка, за четири години индийските собственици трябваше да инвестират в развитието на комбината около $300 млн., което би позволило ежегодно да се произвежда 2 млн. тона метална продукция.
Само че според мениджмънтът на „Кремиковци", плановете са били нарушени заради влошаването на ситуацията на световните финансови пазари.
В края на януари изпълнителният директор на „Кремиковци" Александър Томов заяви, че е в преговори за продажбата на 71% от предприятието на украинския бизнесмен Константин Жеваго, като преговорите са приключили на 90%. След това изявление на Томов Жеваго се среща с премиера Станишев и потвърди готовността си да инвестира в комбината.
Само че от началото на февруари сделката за продажбата на „Кремиковци" бе отложена заради позицията на собствениците и най-големите кредитори. Като финансов консултант за продажба на предприятието Global Steel Holdings привлякоха банката Merrill Lynch и освободиха Томов от заеманата длъжност. Според данни от бългаските медии, претендентите за „Кремиковци" са пет.