Наблюдава се ясно изразено желание за промяна на политическата власт - 52% от българите желаят ново управление без ГЕРБ. Едва 19% са за запазване на сегашното управление.
Засиленото желание за промяна обаче засега рефлектира слабо върху основната опозиционна партия БСП и се насочва предимно към "Има такъв народ" на Слави Трифонов. Същевременно огромна част от желаещите промяна все още търсят своето политическо представителство - 42% заявяват, че все още не са решили твърдо за кого да гласуват.
Социологическото проучване е проведено от "Медиана" сред 954 души в периода от 12 до 17 декември.
Източник: news.bg
Декември 2020 г. бележи най-ниските оценки за правителството от 2016 г. насам. Средната оценка за управлението към момента (по шестобалната система) е Среден (3.22).
Към момента четири политически формации могат да са сигурниq че ще влязат в парламента - ГЕРБ, БСП, "Има такъв Народ" и ДПС. Патриотите, Изправи си БГ и Демократична България имат своите шансове, но към момента трудно могат да са сигурни за своето представяне.
Засега ситуацията изглежда по следния начин - Управляващите изглеждат в невъзможност да задържат властта, но раздробената опозицията не дава индикации, че може да вземе властта. Двете основни политически партии - БСП и ГЕРБ са с практически изравнени позиции (разлика от 1%), но и двете биха се нуждали от подкрепа в опит да съставят управление. ГЕРБ обаче, както се вижда, не се ползва с обществено доверие и трудно може да привлече съюзници (те биха поели тежък имиджов удар). Потенциалните алтернативни формации пък се стремят към ясно дистанциране от БСП.
Не се наблюдават драстични промени в рейтинга на политиците. Румен Радев продължава да бъде политикът с най-високо обществено доверие, следван на значителна дистанция от Бойко Борисов. Мая Манолова и Корнелия Нинова значително подобряват позициите си и се изравняват с премиера.
Протестите са нанесли сериозен удар върху имиджа на главния прокурор Гешев - едва 16% декларират, че действията му вдъхват доверие; 50 % декларират разочарование.
Изглежда, че ваксинацията срещу корона вируса ще срещне сериозни проблеми в страната. Едва 20% са твърдо "за" ваксинирането, а 37% се колебаят, 43% са против. Очевидно, разнопосочните послания по темата коронавирус са дали отражение и сега хората ще трябва да решат дали да вземат мерки срещу "грипчето" или да се доверят на медицинските специалисти.
Същевременно корона кризата е нанесла тежък икономически удар върху хората и е стопила голяма част от резервите, с които те посрещнаха първата вълна.
Източник: news.bg
Над 40% декларират силно намаление на семейните доходи, а 21% заявяват, че вече са на ръба на мизерията и не могат да посрещнат разходите за ток, вода, храна; 12% са загубили работата си, а на 19% са им намалили заплатата.
Задава се най-песимистичната Коледа от десетилетия - 54% от хората очакват новата година със страх. Обикновено декемврийските (пред коледни) изследвания дават много повече оптимизъм. Независимо от това каква е била годината, декември е времето на светли очаквания с идеята да загърбим лошото и да очакваме доброто. Тази година това не е така.
Източник: news.bg