Асоциация "Прозрачност без граници" излезе с писмено становище за проекта на Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Позицията им е изпратена до Министерство на правосъдието и Асоциацията ще участва в обсъждането на 1 септември в Народното събрание.

Становището откроява дефицити в проектозакона. От Асоциацията очертават празнините, които биха затруднили приложението на законопроекта.

"Прозрачност без граници" иска при съставянето на комисията да се определи максималната представителност и да се демонстрира политическата независимост на органа.

Асоциацията критикува сегашното предложени председателят на антикорупционния орган да се избира от НС и той да предлага заместник-председател и членове, да разпределя и ресорите между тях и да може да иска смяната им. Според "Прозрачност без граници" това определение оприличава антикуропционния орган по скоро на едноличен, отколкото колективен.

Предложението на Асоциацията е този орган да се създаде като колегиален. Те искат членовете да имат разпределение, ресори и правомощия, които са определени от закона.

Критика получава и идеята за пълно подменяне наведнъж на целия състав на комисията. В позицията им е изтъкнато, че според тях змачително по-добър варянт би бил използването на принципа на приемственост.

"Прозрачност без граници" коментират и описаното в законопроекта понятие "конфликт на интереси". Според тях впечатлението, с което се остава е, че понятието важи за по-малък обхват от възприетите европейски и световни стандарти на OECD, на Съвета на Европа и UN. Проектозаконът не включва и потенциалния конфликт на интереси и приятелските връзки.

Асоциацията се възпротивява и на текстът, който предвижда отнетото незаконно придобито имущество да постъпва по извънбюджетна сметка в полза на комисията.

В становището си организацията предлага и включването на две важни теми в обхвата на закона - регламентирането на лобистките контакти на лица на висши длъжности в изпълнителната и законодателната власти и защитата на лица, подаващи сигнали за корупция в структурите, в които работят.