Стартъп средата в Европа и България навлиза в година с по-скромни инвестиции, която обаче ще даде на компаниите както възможност да подобрят собствените си процеси, така и шанс да покажат на пазара нови продукти и услуги с наистина ефективна употреба на изкуствен интелект. Това коментира в студиото на Money.bg регионалният директор за Югоизточна Европа на инвестиционната платформа SeedBlink Ангел Хаджиев.

"Докато преди една година събирахме един синдикат от ангелски инвеститори 200-300 човека и събирахме по 500 000 евро за съответния инвестиционен рунд, поради макроикономически и геополитически обстоятелства, в момента е от порядъка на 100-200 000 евро", посочи той.

По думите му през 2024 г. новите инвестиции в български компании ще са затруднени, защото фондовете за рисков капитал са с намален ресурс - а именно те водят рундовете, в които SeedBlink позволява на потребителите да се включат наравно с големите VC играчи.

€2500 и ставаш инвеститор в стартъп. Каква е възвращаемостта и колко трябва да се чака за нея?

€2500 и ставаш инвеститор в стартъп. Каква е възвращаемостта и колко трябва да се чака за нея?

Разговаряме с директора на платформата SeedBlink за България Ангел Хаджиев

Промяна на средата

На фона на това, обаче, Хаджиев вижда и узряване както при стартъпите, така и при инвеститорите. "През 2021 г. инвеститорите не правеха анализ и не вземаха информирано решение и затова оценките на компаниите минаха всякакви нормални граници. Хората сега са значително по-образовани и взимат много по-добри и информирани решения. За малки инвестиции от порядъка на 5000 евро има дискусии защо клетка еди-коя си в бизнес модела не се връзва с еди-какво си", посочи той.

При стартъпите също започва да се разсъждава по-устойчиво: "Специално в българските стартъп компании има все по-голямо осъзнаване, че не е задължително да знаеш всичко. Това, че си добър инженер, който е създал софтуерен продукт, не те прави и не трябва да те прави добър продавач на този софтуерен продукт. Това осъзнаване е показателно до каква степен се е развила дадена екосистема".

Българските стартъпи, които привличат най-големи инвестиции

Българските стартъпи, които привличат най-големи инвестиции

ТОП 20:

По думите му след появата на ChatGPT в края на 2022 г. е имало вълна от кандидатстващи компании с решения в сферата на изкуствения интелект - но много от тях са получили отказ: "Всеки се опитваше да се "върже" с AI. Само защото си сложил съкращението и това е думичка, която всеки един повтаря, не означава, че инвеститорите искат на всяка цена да виждат това. Смятам, че през 2024 г. ще започнем да виждаме стартъп компании, които дават тази приложимост в реалния свят".

Само 3% успяват

SeedBlink е участвала в рундове на финансиране на стойност над 340 млн. евро, като позволява на всеки ритейл инвеститор да се включи във финансирането на технологични стартъпи от цяла Европа с минимална инвестиция от 2500 евро.

Общо регистрираните са повече от 94 000, от които над 1700 са от България. "Това са хора, които харесват технологии - или са се занимавали с IT, или са писали код, или са били в компании като "Телерик" и свързаните с тях. Това не са задължително хора от корпоративния свят. Това са хора, които разбират колко е трудно да набереш капитал за такива компании", обясни Ангел Хаджиев. По думите му около 10 на сто от регистрираните са активни на платформата.

Българската Dronamics дава възможност на голям набор от хора да станат акционери в компанията

Българската Dronamics дава възможност на голям набор от хора да станат акционери в компанията

Целта ѝ е до края на годината да транспортира товари с безпилотни самолети

Те могат да участват във финансирането на десетки компании, като сред тях са известните български Dronamics и Alcatraz AI, но, като цяло в платформата родните стартъпи са едва 16-17. По думите на Хаджиев сред тях повечето по-скоро следват тенденциите в сфери като enterprise софтуер, финтех и технологии за здравеопазването - има едва 2-3 компании, които се занимават с т.нар deep tech, т.е. перспективни инженерни и научни разработки.

"Това, че funding частта е достъпна за всички, не означава, че няма да сме селективни. Това е залегнало и в нашата инвестиционна теза. Миналата година 1800 компании са подали искане за финансиране и от тях 3% са успели да получат финансиране", категоричен беше регионалният директор на SeedBlink. По думите му все повече се търсят доказаните продукти и услуги, които вече са на пазара и показват последователност.

Снимка 651185

Източник: money.bg

"Това е дялово и рисково финансиране по дефиниция. Това означава, че имаш инвестиционен хоризонт от минимум 5 години. Понякога получавам въпроса "Какви дивиденти разпределяте?" - тези стартъп компании няма да разпределят дивиденти поне още 7-10 години. Това не е типичният актив, в който очаквате възвръщаемост през първата година", заяви Хаджиев.

До момента има само 7 изхода от инвестиции, като средната възвръщаемост е 2,64 пъти парите, но има и почти двойно на това - след влизането на стратегически инвеститор, който е изкупил миноритарните дялове.

Гледайте целия разговор във видеото!

Материалът е с информативен характер и не представлява инвестиционен съвет