В еврейският град Гедера се води все по-ожесточена битка между православни и светски жители за отварянето на магазини на Шабат. В действителност този град представлява микрокосмос от по-широкото напрежение в Израел, пише израелският всекидневник Haaretz.
Кръстен на първата и единствена жена министър-председател на Израел, новият квартал Голда Меир в Гедера не е специално предназначен за ортодоксални евреи. Всъщност повечето от хилядата семейства, които са се преместили през последните няколко години, са светски.
И все пак, както стана ясно от продължаващия спор относно налагането на Шабат, да бъдеш част от мнозинството не означава непременно гласът ти да бъде чут.
Противоречието, което разкъсва един от най-старите градове на Израел, разположен на около 40 минути южно от Тел Авив, в много отношения е версия в малък мащаб на битката, която разделя цялата нация в наши дни.
От една страна, имате избран лидер, верен на религиозни гласоподаватели, които представляват относително малък дял от населението и искат да наложат своя начин на живот на другите. Един от друг, имате много по-голяма популация от недоволни граждани, които се чувстват все по-загрижени и уплашени от загубата на основните си свободи поради това мощно религиозно малцинство.
Спорът, който противопоставя жителите на този заспал град, е предизвикан от City Market - верига супермаркети с близо 70 клона, повечето от които са отворени на Шабат. Това е един от първите бизнеси, отворили магазин в квартал Голда Меир, когато строителството му беше завършено преди няколко години.
Веригата отвори два клона там: един, който работеше в Шабат и беше предназначен да обслужва по-голямото, неспазващо забраните население; и друг, който беше затворен на Шабат и обслужваше религиозното население.
Едва отворили врати, група равини в Гедера се обединиха и отправиха призив за бойкот на веригата супермаркети. Религиозните жители се подчиниха и спряха да пазаруват в клона за спазване на Шабат. След като веригата супермаркети загуби религиозната си клиентела, вече нямаше смисъл да стои затворена на Шабат, така че също започна да работи 24/7.
Това още повече разгневи равините, подтиквайки ги към следващата стъпка в техния кръстоносен поход срещу City Market: организирана кампания за писане на писма до кмета, целяща затварянето на магазините. Около дузина религиозни жители на Голда Меир изпратиха писма до Йоел Гамлиел, дългогодишен кмет на Гедера, оплаквайки се, че откритото оскверняване на Шабат вреди на религиозния характер на квартала.
В едно такова писмо Нив Буксенбаум осъди "разрушителите на юдаизма от Тел Авив", отбелязвайки, че той и семейството му са се преместили в Гедера "със съзнанието, че това е религиозна общност и че юдаизмът процъфтява тук". Точният източник на това твърдение, като се има предвид дългогодишната светска репутация на града, не е ясен.
В отговор на протеста Гамлиел заведе дело срещу веригата и в края на декември магистратският съд на Реховот нареди клоновете на супермаркетите да бъдат затворени на Шабат. Съдията постанови, че кметът е упълномощен да решава дали има специални основания за запазване на бизнеса отворен на Шабат. Ако не, той може да го затвори.
City Market не успя да убеди съдията, че е бил жертва на дискриминационно отношение, тъй като на други фирми в града е позволено да останат отворени в Шабат. В крайна сметка беше договорено спирането да не влезе в сила веднага и да започне едва в началото на май.
Решението на съда предизвика бурна реакция сред светските жители на Гедера, много от които бяха свикнали близкият супермаркет да работи в Шабат за тяхно удобство.
В рамките на няколко дни около 1500 от тях подписаха петиция, обвиняваща кмета в религиозна принуда и призовавайки го да размисли.
"През последните години се наблюдава увеличение на броя на синагогите, ритуалните бани и религиозните училища, построени в Гедера", се казва в него. "Разбираме, че нуждите на религиозното население трябва да бъдат уважени, но няма да се съгласим с атака срещу начина на живот на светското мнозинство".
Затварянето на магазините на Шабат, се казва в петицията, "представлява значително нарушение на правата и ценностите на огромен процент от населението тук, чийто глас досега не е бил чут".
Петицията, връчена на Гамлиел преди две седмици, беше организирана от местно масово движение, наречено Live and Let Live. Членовете му също така пълнят пощенските кутии из града с листовки по въпроса и планираха да проведат демонстрация в знак на солидарност със City Market на един от главните градски площади. Кметът обаче отхвърли този план, като отхвърли молбата им за лиценз за събитие.
"Тази година ни предстоят общински избори и се страхувам, че за да спечели повече религиозни гласове, кметът ще даде на религиозните жители каквото поискат", казва Шани Вайсман, чието семейство се премести в Голда Меир от кибуц в северен Израел. Водещ активист в кампанията за повторно отваряне на клоновете на супермаркетите в Шабат, този високотехнологичен специалист по маркетинг казва, че никога не би се преместила в квартала, ако беше рекламиран като религиозен.
Съдебното решение, казва Симона Дар-Лурия, която се преместила в Гедера преди 16 години от по-големия Тел Авив, не е оправдание за пренебрегване на нуждите на светското мнозинство. "Това, което ме тревожи, е, че Гедера се превръща в религиозна общност - не защото има нарастващ брой религиозни жители, а защото все повече и повече ресурси се отклоняват към тях за наша сметка", казва 58-годишният художник, който беше един от основателите на Live and Let Live.
Енергия и ярост
Град с близо 30 000 жители, Гедера е земеделска колония в края на 19 век - едно от първите еврейски селища, създадени по време на османското владичество. До преди около десетилетие населението му беше почти изключително светско. Но тогава се настаниха група млади религиозни семейства. Те бяха част от движението Garin Torani, което насърчава групи от религиозни израелци да се преместят в светски градове с цел "укрепване на еврейската идентичност".
Новото крайнодясно правителство на Израел се ангажира да увеличи разходите за движението, чиито членове имат история на провокиране на напрежение, когато се местят в градски райони, особено тези със смесено еврейско-арабско население.
Това, което започна като клъстер от 45 православни семейства, оттогава се разшири до около 200 - и четирима равини, свързани с Garin Torani, организираха кампанията за писане на писма, целяща затварянето на магазините. Известно е, че членовете на Garin Torani имат близки връзки с кмета, който е ортодоксален евреин.
Няма официални данни за демографското разделение между ортодоксални и светски евреи, но достатъчно доказателства сочат, че нерелигиозните жители все още се радват на значително мнозинство. От седемте основни училища в града например само едно е религиозно. А на последните общи избори, проведени на 1 ноември, различните религиозни партии спечелиха по-малко от 25 процента от гласовете в града.
Собственикът на City Market Йоси Шварц казва, че не е могъл да си представи битката, пред която ще се изправи, когато за първи път отворил клоновете си в града. "В крайна сметка това е Гедера - не Бней Брак", казва той, имайки предвид големия ултраортодоксален град близо до Тел Авив.
Но и не е очаквал жителите на квартала да реагират с такава ярост на съдебното решение. Виждайки тяхната енергия, казва той, имам надежда, че могат да успеят да притиснат кмета да обърне курса. "Знам, че той е религиозен, така че въпросът тук е дали ще направи това, което е добро за него или това, което е добро за неговия електорат", казва Шварц.
Решението да затвори супермаркета в Шабат, не е първият път, когато Гамлиел излиза срещу светското мнозинство. Единственото младежко движение в града, което има собствен клуб, е православното младежко движение.
Гамлиел, който е на поста от 2008 г., има дълбоки връзки с партията Ликуд на премиера Бенямин Нетаняху. Сестра му, Гила Гамлиел, служи като министър на разузнаването в настоящото правителство и е заемала различни постове в кабинета в предишни правителства.
Когато кметът наскоро заяви в своя защита, че Голда Меир е квартал с "религиозен характер", Вайсман казва, че се е почувствала като жертва на измама. "Това със сигурност не беше това, което ни казаха, когато се преместихме тук", казва тя. "Когато чух това, за първи път започнах да си мисля, че може би трябва да напуснем това място."
Дар-Лурия обаче казва, че планира да продължи да се бори. "Защо да си тръгвам?", пита тя. "Харесваме качеството на живот тук и всичко, което искаме, е да ни бъде позволено да живеем както решим."
Потърсени за коментар, от кметството излезли със следното съобщение: "Нашият общински съвет работи според закона и ще изпълни изцяло съдебната присъда. Супермаркетът се намира в средата на жилищен квартал. Жители, живеещи наблизо, се оплакаха, че работи незаконно и че това ги смущава. Съветът е чувствителен към техните нужди и действа за подобряване на качеството на живот в квартала."
projekt
на 17.02.2023 в 19:57:58 #1Каква е разликата между ислямистите и евреите Никаква Фанатици. Ако е Израел е приемливо. Ако тук се направи нещо подобно ще има хиляда НПО-та които ще ревнат. Мизерници