Футуристичният проект Woven City на Toyota, който се изгражда на мястото на бивш автомобилен завод в Япония, е почти готов да посрещне първите си жители. На изложението CES тази седмица, японският автомобилен гигант информира обществеността за напредъка на проекта на стойност 10 милиарда долара, който ще бъде "жива лаборатория", където хората ще живеят, докато тестват футуристични проекти, пише The Verge.
Toyota обяви завършването на "фаза 1" от строителството, като официалното откриване е планирано за 2025 г. През есента на тази година, компанията ще посрещне първите 100 жители в Woven City, всички от които ще бъдат служители на Toyota или нейното дъщерно дружество, Woven by Toyota.
Постепенно общността ще се разшири, за да включи "външни изобретатели и техните семейства". В първата фаза градът ще приюти общо 360 жители.
Източник: Woven City
Комплексът Woven City, разположен в подножието на планината Фуджи, включва сгради, проектирани от известния датски архитект Бярке Ингелс. Целта през фаза 2 и следващите фази е да се изградят достатъчно жилища и съоръжения за до 2000 души. Комуналните услуги ще се захранват от водородна горивна технология на компанията.
Името "Woven City" (Тъкан град) е препратка към преплитането на три различни типа улици: една за по-бързи превозни средства, втора за по-бавни превозни средства като велосипеди и скутери, както и пешеходци, и трета - само за пешеходци.
Обектът засега е частен, но Toyota планира да го отвори за широката общественост през 2026 г. Това е драматична ескалация на концепцията за корпоративен град: истински град с истински хора, които ще живеят във футуристичната визия на автомобилния производител.
Източник: Woven City
"Woven City е повече от място за живеене, работа и забавление. Това е място, където хората могат да измислят и разработват всякакви нови продукти и идеи, а жителите са доброволни участници, даващи възможност на изобретателите свободно да тестват идеите си в реална среда", заяви босът на Toyota Акио Тойода.
Първите заселници в Woven City са предимно в сферата на хранителните услуги, включително компания за вендинг машини и стартъп, който иска да изследва "потенциалната стойност на кафето чрез футуристични кафе изживявания".
Тойода спомена и други идеи, включително мощни моторизирани инвалидни колички за хора с увреждания, които искат да изпитат тръпката от състезанията, лични дронове, които следват бегачите за допълнителна сигурност, и "роботи-домашни любимци" за възрастни хора.
Няма нищо ново в това, че производителите на автомобили използват големи парцели земя, за да изграждат полигони с фалшив градски фон, на който да тестват нови автомобили. Елон Мъск, например, изгражда свой собствен град в Тексас, в който да настани служителите на Tesla и SpaceX.
Но това, което Toyota предлага, е драматична ескалация на тази концепция: истински град с истински хора, които ще живеят в рамките на визията на автомобилния производител за бъдещето. И точно тук може да се сблъска с някои проблеми. Google се сблъска с нещо подобно със своя проект Sidewalk Labs в Торонто, след като възраженията на жителите относно наблюдението и събирането на данни доведоха до прекратяването на проекта.