Един от най-големите градове в света по население проучва начини за разширяване, но по един от най-нетрадиционните възможни начини това да стане реалност.

Японската столица Токио е дом на над 14 милиона души. Вероятно това е и една от причините да има амбициозни планове да превърне историческия град във футуристичен център с цел устойчивост и икономическа конкурентоспособност.

Става въпрос за проект, известен като eSG Project Tokyo Bay, в който планът е да се построи футуристичен град чрез създаване на повече земя. Нетрадиционна е локацията - а именно в залив.

Проектът на стойност $42,6 милиона и има за цел да стане лидер в практиките за устойчиво строителство. През септември компанията Tokyu Land Corporation обяви участието си в устойчивото бъдеще на проекта.

Още през 2022 година Манабу Миясака, заместник-губернатор на Токио заяяви, че градът се разшири чрез създаване на рекултивирана земя в морето и това е "силно предимство".

Първият водороден град в света отваря врати през 2026-а и ще генерира 600 тона зелено гориво на ден

Първият водороден град в света отваря врати през 2026-а и ще генерира 600 тона зелено гориво на ден

Зеленият водород ще захранва транспортната система, индустрията и електрическата мрежа на града

Губернаторът на Токио обяви проекта за първи път през април 2021 г. Той има за цел да противодейства на нанесените последици в страната от COVID-19.

Токийският залив вече има няколко изкуствени острова, създадени преди Втората световна война, които се използвали като военноморски укрепления, а по-късно да приютят нарастващото следвоенно население.

Новият план има за цел да се възползва от неизползван парцел земя в средата на залива и да го разшири до 1000 хектара, като около 20% от това е завършено досега.

Ненаселеното парче земя е било използвано за състезания по кану и гребане на Олимпиадата през 2020 г., но оттогава се използва за съхранение и обработка на боклук.