Някога тя беше най-ценната компания в света. Нейната мощ беше в основата на съюзническата победа във Втората световна война. Днес тя е бледа сянка на миналото си величие, а различни кандидати се готвят да я придобият евтино.
Това е историята на възхода и падението на U.S. Steel.
Началото: Металургичният гигант се появява през 1901 г. като обединение на водещите американски компании в сферата и като проект е "рожба" на финансиста Дж.П.Морган (чието име по-късно ще носи голяма банка). Това е първата корпорация в света на стойност над 1 млрд. долара - двойно на целия американски бюджет от същата година.
Собственикът Андрю Карнеги пък става най-богатият човек в света.
Източник: Wikimedia Commons
Пикът: U.S. Steel произвежда стоманата за първите небостъргачи, а през войната компнията е ключова за военните проекти на САЩ. Тогава за нея 340 000 души.
Най-голямо е производството през 1953 г. Тогава U.S. Steel задоволява нуждите на огромна част от глобалния пазар - конкурентите в Германия и Япония са на практика унищожени. Това води до 35,8 млн. тона произведена стомана.
Залезът: Предимството на U.S. Steel се оказва и негово проклятие. Конкурентите, които се налага да изграждат заводите си от нулата, правят това с помощта на най-новите технологии, които са значително по-ефективни и позволяват преупотреба на старо желязо.
На този фон, американският гигант продължава да разчита на гигантски доменни пещи и пуска в експлоатация модерна електродъгова пещ едва през 2020 г.
Източник: Wikimedia Commons
Проблемът е, че конкуренти се появяват непрекъснато. След Германия и Япония идват и Китай, Индия и Южна Корея. Всички те успяват да задминат не само U.S. Steel, но и цялата стагнирала американска металургия.
През 1991 г. компанията е извадена от индекса Dow Jones.
Настоящето: Днес U.S. Steel произвежда в САЩ не повече от 11,2 млн. тона стомана и има под 15 000 служители. Компанията едвам влиза в световния Топ 30.
Според CNN дните ѝ като независимо дружество са преброени. Сред кандидатите са търгуваната на борсата Cleveland-Cliffs и частната Esmark, както и големият презокеански играч ArcelorMittal. Спряганата цена е не повече от 9 млрд. долара.
Какво предстои: Профсъюзът на металурзите настоява за сделка с Cleveland-Cliffs, но за момента не е постигнато споразумение между двете страни.
Въпросът стана и политически. Републикански политици призоваха U.S. Steel да не приема чуждестранен купувач, защото производството е "от стратегическо национално значение". В същото време, президентът Джо Байдън постави на челно място в кампанията си за преизбиране обещанията за възстановяване на американската индустрия.
boris
на 21.08.2023 в 21:21:40 #1ArcelorMittal не е ли компания от Великото херцогство Люксембург?