Металургичните предприятия по света не са известни като най-"чистите" индустриални мощности. Всеки, който помни небето около "Кремиковци" или поне го е виждал на снимка, знае какъв е ефектът от работата на доменните пещи - особено ако системите за филтриране на въздуха не работят добре. Една стартираща компания в европейския Север обаче иска да създаде първото голямо "зелено" предприятие в този сектор.
H2 Green Steel даже не е съществувала преди пандемията, но сега строи първия си завод. Технологията ѝ е базирана на водорода и така намалява вредните емисии с до 95%, разказва в свой материал Би Би Си.
От една "зелена" идея към друга
Стартъпът се появява заради нуждите на големия производител на батерии за съхранение на енергия Northvolt - компанията започва да търси по-екологичен начин да произвежда стоманата, която ѝ е необходима и работата в тази посока започва с финансиране от двама от основателите ѝ.
Източник: H2 Green Steel
Избрано е място далеч в северната част на Швеция - в Боден, на 900 км от Стокхолм. Най-важна е т.нар DRI кула, в която става реакцията между водорода и желязната руда. За разлика от захранваната с кокс доменна пещ, тук не се отделят парникови газове, а само водни пари.
"Зелени заедно"
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.
Научете повече тук:
H2 Green Steel ще си произвеждат водорода от водата на близка река с електричество от вятърен парк и ВЕЦ.
Какво следва?
Целта е производството да започне през 2025 г. Вече има подписан договор и за строежа на такъв завод в Испания, има интерес и от Бразилия.
Година по-късно се очаква да заработи и конкурентният проект на Hybrit - съвместно дружество на металургичната SSAB, добивната компания LKAB и енергийната Vattenfall.
Водородна металургия ще има и във Франция до 2027 г., а германският гигант Thyssenkrupp има амбицията да стане изцяло въглеродно неутрален до 2045 г. ArcelorMittal инвестира в "зелени" проекти в Северна Испания заедно с правителството в Мадрид. Британски учени пък работят по технология, която би позволила използването на водород и във вече налични доменни пещи.
H2 Green Steel се надяват до 2030 г. да стигнат обем на производството от 5 млн. тона на година - при около 2 млрд. общо в света по данни от бранша. "Капацитетът в Швеция ще е капка в морето", отбелязва пред Би Би Си Катинка Лунд Ваагсетер от брюкселския тинк-танк E3G. Както става ясно, заводът в студения шведски север може да е капка в морето, но ще е чиста капка - и далеч не последна.
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на ProCredit Bank, LIDL, училище "Дени Дидро", Zagorka, Сердика Център, Cargotec, RÖFIX, Solvay Sodi, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, UniCredit Bulbank.