В седмицата на гората, за възстановяването, стопанисването и опазването на горските територии в Община Разград, разговаряме с инж. Свилен Йорданов, директор на ОП„Разградлес"
Г-н Йорданов, седмицата на гората е добър повод да разкажете, какво се прави в Община Разград в последните години за стопанисването на горските територии?
През 2002 г. с Решения на Община Разград бяха възстановени 13 470 ха гори и земи от горския фонд на територията на общините Разград, Цар Калоян и Самуил, или в землищата на 28 населени места. Те попадат в границите на две териториални поделения на Националното управление на горите - Държавно лесничейство Разград и Държавно предприятие „ДДС-Сеслав", гр.Кубрат.
В периода 2003 - 2004 г. се извърши въвод във владение на общинските горски имоти, като същите се регистрираха по реда на Закона за горите в Държавно лесничейство - Разград и Държавно предприятие „ДДС-Сеслав", гр. Кубрат.
След това общинските гори преминаха през два етапа на стопанисване. Първоначално бе сключен договор за управление (за срок от 6 месеца) с Държавно лесничейство „Разград" и Държавна дивечовъдна станция „Сеслав" гр. Кубрат. От ноември 2004 г. управлението и стопанисването на общинския горски фонд да се осъществява от структурно звено към общинската администрация.
Задълженията на това звено бяха свързани с подготовката и провеждането на процедури по отдаване ползването на дървесината от горите - общинска собственост, маркиране и сортиментиране на лесосечния фонд, организация на дейности, свързани с лесокултурните мероприятия и последващ контрол по изпълнение на клаузите на договорените дейности.
Сред основните задачи на „Разградлес" е изпълнението на залесителни мероприятия в общинските горски територии, предвидени в горско-стопанския план. За периода 2006 - 2012 г. залесяванията са с обща площ от 1 370 дка, като залесените фиданки са 716 963 броя. Лесокултурните мероприятия се изпълняват ежегодно от квалифицирани работници към предприятието, като след залесяването на фиданките се извършват отгледни мероприятия до навършване на 3- годишна възраст на новосъздадената горска култура.
За шести път „Разградлес" чества професионалния си празник, какво се промени в тази дейност след създаването на предприятието?
Действително, преди шест години , с решение на Общинския съвет бе създадено Общинско предприятие „Разградлес" с предмет на дейност - управление, стопанисване, възпроизводство, опазване и други дейности, свързани сьс стопанисване на общинските гори.
След създаването на общинската структура започнаха да се осъществяват нови дейности, като: сеч, извозване и транспортиране на дървесина за огрев, предназначена за местното население; увеличаване на площите за залесяване и други лесокултурни мероприятия в общинските гори; извършване на промишлен дърводобив и продажба на добита дървесина от склад в гората; безвъзмездно осигуряване с дърва за горене на общински структурни звена, пенсионерски клубове, ветерани от войните, читалища и други.
През 2006 г. започна и изграждането на материалната база на предприятието, като поетапно се закупи специализирана горска техника за транспортиране и товарене на дървесина, ремонтирана и оборудвана бе административната сграда, изградени бяха гаражни клетки за леки автомобили и други.
През периода 2007 г. - 2011 г. дълготрайните материални активи на предприятието се увеличиха с изграждането на складова база.
Основните функции на новия обект се изразяват в: предоставяне на допълнителна услуга на населението в общината, като се осигурява преработена дървесина за огрев целогодишно; техническо обслужване и съхранение на транспортната, товаро-разтоварната и друга специализирана горска техника за работа в общинските горски територии; база за съхранение на вещите, предмети и/или средства на нарушения, задържани с актове, съставени от служители на ОП "Разградлес".
В складовата база се изградиха административна сграда, ремонтна работилница, електронна везна и други помощни съоръжения. Общият размер на реинвестирани финансови ресурси за изграждане на материалната база на предприятието е в размер на над 900 000 лева.
Предприятието има, разбира се, икономически цели и социални измерения...
ОП "Разградлес" осигурява трудова заетост на над 100 семейства в региона, в т. ч. 36 служители по щат, 40 работници по дърводобив, 15 работници за лесокултурни мероприятия, 10 работници горско стопанство, 4 пазачи, 2 пожаронаблюдатели.
След изпълнение на предвидените дейност в общинските гори в края на бюджетната година се очаква приходът към Община Разград да е в размер на 370 000 лева.
ОП "Разградлес" е създадено по Закона на общинската собственост и е второстепенен разпоредител с бюджетни средства. Приходната част на бюджета се формира на база ползването на дървесина от общинските гори, като същото е в рамките на 35 000 - 40 000 куб. метра. При създаването на предприятието през 2006 г., първоначалният уточнен бюджет е в размер на 1 243 553 лв. През годините приходите се увеличаваха, като за 2012 г. са планирани такива в размер на 2 245 000 лева.
Този драстичен скок се дължи на обстоятелството, че предприятието самостоятелно организира дейностите по ползване и експедиране на дървесината до крайния потребител. В тази връзка предприятието осъществява и една от основните си цели - да осигурява населението от общината с дървесина за огрев на възможно най - достъпни цени и качество на услугата.
Имате и доста важни функции по отношение опазването на горите, справяте ли е с тази задача?
След приемане на новия Закон за горите, собствениците на горски територии имат задължения и отговорности по отношение на опазване на горите. В тази връзка ОП "Разградлес " има назначени служители за опазване на горските територии - общинска собственост. Изпълнението на вменените отговорности по Закона за горите започна да се осъществява в края на 2011 година. За този кратък период се съставиха 13 акта за установяване на административно нарушение, като на 6 от тях са съставени и връчени наказателни постановления.
Наложените парични санкции с наказателни постановления са за общо 650 лева. В полза на държавата са отнети доста средства за извършване на нарушенията: един лек и два лекотоварни автомобила, 5 коня и 7 каруци, 5 моторни триона, 10 куб. метра дърва за огрев.
В Прокуратурата са изпратени 13 преписки, като 5 от тях са върнати за административни производства, а по 8 се очаква решение. Добро е взаимодействието с МВР, което пролича при провеждането на съвместните акции в землищата на с. Раковски, с. Дянково и с. Побит камък.