Абдул е 28-годишен бангладешец, който отива в Румъния за работа през лятото на 2022 година. Той намира работа като заварчик в корабостроителница, същата работа, която е вършил и у дома. След като досгита до мечтаната Европа, започва работа за компания в малък град на румънското черноморско крайбрежие, разказва Balkan Insight.
За да стигне до Румъния обаче, героят на тази история трябваше да плати 4000 евро за документи, транспорт и... подкуп в родината си. Компанията му обещава заплата от около 350 евро на месец, минималната заплата по онова време.
За сравнение, заварчикът в румънската корабостроителница обикновено печелеше поне 800-1000 евро на месец по това време. Той и 25 негови съграждани, работещи в същата компания, получиха една къща за всички в близко село, откъдето да пътуват до работа.
"Държаха се много лошо с нас, работниците. Трябваше да работим по 15 часа на ден. Проблемът беше, че не ни плащаха за извънреден труд. Ето защо реших да напусна след няколко месеца. Много от нас си тръгнаха тогава", каза Абдул, чието име е променено, за да се защити самоличността му. Румънският закон определя лимит от осем часа работа на ден и 40 на седмица; всеки час над това трябва да се плаща най-малко 75 евроцента повече.
След като напуска работата си като заварчик, Абдул става нелегален имигрант. Според румънското законодателство той имаше 90 дни да си намери друга работа. "Никога не ми дадоха документите, шефът ги запази. Без разрешително за работа никой не искаше да ме наеме", казва той.
Източник: iStock
Михай Василе, изследовател на политиките в областта на труда и социалните грижи, каза, че задържането на документите на работник е "фундаментално нарушение на техните права. Прави се, за да ги държи в плен и да упражнява все по-строг контрол върху живота им. По-уязвимият служител означава по-ниска заплата, така че всичко се прави в името на печалбата."
"Това е обичайна практика", добави той. "Същите методи бяха използвани и срещу чуждестранни работници в Катар, както видяхме разследвани преди Световното първенство през 2022 г. Много от тези злоупотреби, на които мигрантите са подложени в Румъния, са същите, които са изпитвали румънците, работещи на Запад - и за съжаление все още го правят."
Не е изненадващо, че много мигранти в Румъния се опитват да избягат в Западна Европа. Нелегален, експлоатиран и потънал в дългове, Абдул е един от многото азиатски и африкански работници, дошли в Румъния с големи надежди само за да ги видят съкрушени.
Езикови бариери и бюрократични спънки
Въпреки че е стигнал до Румъния чрез същите методи като Абдул, неговият братовчед Ахмед - чието име също е променено - се справя малко по-добре, работейки в кухнята на ресторант в Букурещ. Освен това прави 15-часови смени, пет дни в седмицата, но получава заплащане от 500 евро. Румънските му колеги обаче печелят 800 евро за същите смени, като работят само три дни в седмицата.
Ахмед успява да намери работа на братовчед си в магазин в Букурещ, но без законни документи бъдещето му е съмнително. Ръзван Самойла, директор на ARCA, неправителствена организация, посветена на подпомагането на мигрантите, обясни: "За да получи право да остане в страната, той трябва да докаже, че междувременно е търсил друга работа. В противен случай той най-вероятно ще получи съдебна заповед да се върне в родината си.
Въпреки това, за да докаже, че е търсил друга работа, той трябва да изпълни серия от сложни процедури - голяма пречка за някой, който не знае добре езика или разпоредбите.
"През повечето време мигрантите дори не са чували, че могат да дойдат при нас или при други неправителствени организации за подкрепа", каза Самойла.
"Мнозина не знаят, че могат да отидат в посолството си в Румъния за помощ. Държавните институции се промениха към по-добро в извършването на проверки на работните обекти през последните няколко години и намалиха част от злоупотребите, но много остават скрити", добави той.
"Взимат ти личната карта, паспорта и парите"
Работниците мигранти често в крайна сметка плащат няколко хиляди евро, за да дойдат на работа в Румъния. Това включва такси, данъци, самолетни билети и подкупи, за да приготвят документите си навреме. Мнозина са принудени да теглят заеми и се надяват да ги върнат чрез новите си работни места.
Мохамед, млад мъж от Пакистан, чието име също е променено, трябваше да плати солидна сума, за да стигне до Румъния през 2022 г. Въпреки че има диплома по строително инженерство, той успя да си намери работа само в строителството. "Моето положение е добро, настаняването е наред, но други приятели имаха много проблеми.
Агенцията може да ви обещае работа в кухня, но когато дойдете тук, разбирате, че е работа в строителството", обясни той. "Компанията държи вашата лична карта, вашия паспорт, вашите пари, вие нямате друг избор, така че те ви изнудват да останете и да работите за тях така или иначе", добави той. "Но искам да завърша договора си тук и след това да си намеря работа като инженер. Искам да остана в Румъния."
Друг пакистанец в Румъния разказа подробности за настаняването, което той и колегите му са получили. В сградата, която той ни показа чрез видео разговор, в момента живеят около 40 души, но този брой може да нарасне до около 100, като осем до десет мъже споделят една стая. Повечето мигранти не са склонни да говорят пред пресата за подобни проблеми. При липса на истинска защита, техните договори могат лесно да бъдат прекратени преди края на договора им. През 2019 г. 13 виетнамски работници бяха изпратени у дома, след като разказаха пред пресата за мрачните си условия на живот.
Азиатците работят повече и за по-малко пари?
Наемането на човек извън ЕС може да бъде сложно и рисковано и за двете страни, въпреки че рисковете винаги са по-големи за служителя. Броят на агенциите за набиране на персонал е експлодирал. Голям брой уебсайтове понастоящем популяризират предимствата на наемането на азиатски работници, като възхваляват тяхната дисциплина, работна етика и предполагаемото "желание да работят по-дълго за по-малко пари", както се изрази един.
Това е философия, най-добре обобщена от една агенция като "минимални разходи за труд с максимална производителност". Почти всички тези агенции представят азиатските работници като високодоходоносна стока. Говорихме с няколко агенции за подбор на персонал по телефона, представяйки се за строителна фирма, която иска да намали разходите си за труд. Уточнихме, че работният график ще бъде по-дълъг от осем часа на ден и попитахме дали това е добре.
Само една агенция каза, че заплащането на извънреден труд трябва да се договори предварително. Други насърчаваха подобни очаквания, съветвайки само, че не трябва да прекаляваме и може би да предложим някои предимства. Докато някои агенции за подбор на персонал искаха да ми таксуват около 400 евро на служител, една агенция каза, че ще таксува само 10 евро на служител, без да включва жилището и храната, които трябва да осигурим.
Защо беше толкова евтино? Тъй като всички разходи ще бъдат платени от самите работници, се казва в него. Същият специалист по подбор на персонал също така заяви: "Азиатските работници имат истинска работна етика. Те знаят, че наистина трябва да работиш, за да спечелиш пари. Те са лоялни и не чакат подаяния, за разлика от нас, румънците. Замесени са не само частни компании.
Неотдавна беше обвинено, че консулът на Непал в Румъния е начислявал двойни такси за подновяване на паспорти - всъщност вземайки подкупи от около 120 евро за всяко искане, въпреки че той отрече каквото и да е нарушение. Много от работниците, които разговаряха с BIRN, потвърдиха, че е трябвало да плащат солидни подкупи в страната си, за да подготвят документите си навреме.
Правителството на Румъния не изглежда твърде загрижено за условията на труд на работниците мигранти. През 2018 г. парламентът гласува да позволи на чуждестранните работници да работят за минималната заплата; преди те трябваше да получават поне средната заплата. През 2022 г. правителството издаде извънредна наредба, която забранява на мигрантите да сменят работното си място през първата година на работа без писменото съгласие на работодателя.
Много от тях се бяха опитали да направят това, за да избягат от експлоатация. Сега тази опция е недостижима. Тъй като мигрантите задлъжняват себе си и семействата си, за да стигнат до Европа, те трябва да се примиряват с почти всякакви условия на труд, само за да изплатят парите, които дължат. Няма признаци това да се промени в бъдеще.