Над 40% от работещите за "Албена" АД това лято е трябвало да бъдат чужденци, но в крайна сметка половината от тях не са пристигнали заради визови проблеми. За това призна пред "Про Нюз Добрич" търговският директор на курорта Маргита Тодорова.

До България не са стигнали работници от Индонезия и Непал. Така вместо 800 от 1800, чужденците в екипа на "Албена" са 430 - Киргизстан, Узбекистан, Турция, Украйна, малък брой индонезийци и португалски студенти, които са у нас на обмен по програма "Еразъм".

Глад за кадри: Наемането и на чуждестранни сезонни работници е все по-трудно

Глад за кадри: Наемането и на чуждестранни сезонни работници е все по-трудно

Преди летния сезон българската туристическа индустрия е изправена пред сериозен проблем

Средната заплата е над 1700 лева, отбелязва регионалната медия.

По-големият проблем

Преди дни Националният борд по туризъм настоя за среща с премиера Димитър Главчев и с ресорния министър Евтим Милошев именно заради забавеното издаване на работници визи на граждани на трети страни.

"Булметал" изпитва толкова голям глад за кадри, че го запълва с работници от... Непал

Български производител на метални опаковки изпитва толкова голям глад за кадри, че го запълва с работници от... Непал

Вече са наети 23-ма души от далечната страна, като предстоят още назначения

"Поради липсата на служители и капацитет, както и поради утежнената процедура по издаване на работните визи, хотелите и ресторантите остават без достатъчно персонал и са в невъзможност да осигурят нормалното протичане на летния туристически сезон", предупредиха от бранша.

Предложенията на бизнеса за оптимизиране на процесите и промени в законодателството са съсредоточени върху създаването на по-бързи и ефективни пътища за привличане на сезонни работници. 

Препятствията, които се изпитват в консулските отдели при издаването на визи и разрешения за работа се оказват от решаващо значение. Необходимо е да се разгледа възможността за увеличаване на административния капацитет и оптимизиране на процесите, за да се намали времето за издаване на необходимите документи, категорични са от бранша.

Между 250 000 и 300 000 души е дефицитът на работна ръка на българския пазар, като от тях 70 000 е недостигът на сезонни работници, коментира пред "Сега" HR експертът Георги Първанов. Той обаче беше категоричен, че компенсирането на тези липси трябва да бъде подчинено на стратегия и трябва да има баланс между държавите на произход.

По думите му вносът на кадри не е за сметка на българите, защото трудоспособното население у нас вече е под 3 млн. души.