Глобалното производство на череши се оценява на около 2 милиона тона годишно, а на вишни - на около 1 млн. тона.

Според данните на Организацията за земеделие и прехрана (FAO) към ООН най-много череши в света се берат в Турция - близо 450 хил. тона годишно, следвана от САЩ с около 330 хил. тона и Иран със 175 хил. тона.

Северната ни съседка Румъния е на 7-мо място с близо 90 хил. тона годишна реколта, а южната - Гърция е 9-та с почти 75 хил. тона.

Най-много вишни в света отглежда Русия - 197 хил. тона, следвана от Украйна със 180 хил. тона, Турция със 176 хил. тона и Полша със 175 хил. тона. Сърбия е на 7-мо място с над 95 хил. тона, следвана от Унгария с малко над 90 хил. тона.

За сравнение, по данни на Министерството на земеделието, реколтата от череши в България е 49 423 тона през 2015 и 38 496 тона през 2016 г., а на вишни съответно 3 425 и 3 546 тона.

На отраслова конференция в Украйна бе анализирано отглеждането на костилкови плодове в Европа. Според Елена Поперечная, директор на компанията "Фруктовый проект", цитирана от специализирания сайт sinor.bg, "в Европа още не са видели производител на череши и вишни, който да плаче".

"Всички те са много активни в търсенето на нови машини за охлаждане и сортиране. Освен това разширяват производството, тъй като виждат перспективата и на вътрешните си пазари, и на пазарите в азиатските държави", твърди специалистката в бранша.

Но на фона на руското ембарго и проблемите на производителите на костилкови култури, наложили вземането на специални мерки от Европейската комисия за компенсиране на загубите, това мнение е твърде оптимистично, коментира изданието.