Robinhood - приложението за безплатна търговия на акции, създадено от младият българин Владимир Тенев, вече струва 5,6 милиарда долара. Компанията на Влад, както го наричат в Щатите, и партньора му Байджу Бат успя да увеличи пазарната си капитализация, след като набра 363 милиона долара от инвеститори, съобщава Fortune.

Рундът за набиране на инвестиции е превърнал Robinhood във втората най-скъпа частна финтех компания в Щатите след Stripe. За четири години приложението се превърна в лидер по броя на акаунтите в него, които наброяват над 4 милиона. По този начин компанията изпреварва досегашният водач E*Trade, който има 3,7 милиона потребители.

С този успех Robinhood успя да увеличи 4 пъти пазарната си капитализация, като година по-рано след първия рунд за набиране на капитал тя достигна такава от 1,3 милиарда долара. Сред инвеститорите през тази година са и дъщерната венчър капитал компания на Alphabet Capital G.

От компанията посочват, че след успешното набиране на капитал екипът им ще бъде разширен. В момента за фирмата работят по-малко от 200 човека.

Историята на младия българин, създал компания за 1,3 милиарда долара в САЩ

Историята на младия българин, създал компания за 1,3 милиарда долара в САЩ

Владимир Тенев разказва за това откъде е тръгнал и как е стигнал до големия успех с компанията Robinhood

"Мисля, че истинският "Х фактор", който накара инвеститорите да поискат да бъдат част от Robinhood е в това, че с доста ограничена работна ръка, компанията успя да представи три напълно нови продукта в рамките на последните шест месеца", казва Байджу Бат пред Fortune.

Сред бъдещите планове на дружеството е развитието на бизнеса им с криптовалути. "Очакваме до края на годината да се превърнем в една от големите крипто платформи", твърди Бат.

Към момента чрез Robinhood може да се търгува само с bitcoin и ethereum. Към тях обаче ще бъдат прибавени още дигитални пари, но все още не е ясно кои.

Компания, създадена от българин, скоро може струва $5.6 милиарда

Компания, създадена от българин, скоро може струва $5.6 милиарда

Какво стои зад нея?