В средата на февруари на пазара излезе първият смартфон на българската марка „Правец”. Устройството „4+” разбуни духовете и съживи спомена за някогашното емблематично име на българските машини.
За бъдещите планове на компанията, както и за продуктите, които тепърва ще видят бял свят, разговаряме с Георги Баров, мениджър „Продажби” в „Правец компютри”.
Как Ви хрумна идеята за възраждането на познатата на всеки българин марка „Правец”?
Идеята хрумна на нашия мениджър Бойко Вучев. Защо да не се възроди нещо българско, което е било лидер през 80-те – 90-те години? Нещо, което липсва в момента на българския пазар. Виждаме, че има нужда от нещо българско и качествено и има огромно търсене. А и самата марка носи много голяма стойност.
Как се сдобихте с правото да пускате продукти под името „Правец”?
Марката е придобита от нашия мениджър преди 2-3 години, тъй като е останала свободна. Той я взима, регистрира я и сега имаме правото да продаваме продукти под марката „Правец”.
Разкажете повече за новия смартфон „Правец 4+”.
Той е бюджетен телефон, с 4-ядрен процесор, 8-мегапикселова задна камера и 2-мегапикселова предна. Хрумна ни, тъй като видяхме, че това нещо може да се продава, добро е, качествено е. Направихме много голям бум – и като продажби, и сред хората – те го одобряват.
Смятате ли, че по-достъпната му цена от 169 лева ще накара повече българи да го предпочетат пред устройство от подобен клас на чужда марка?
Да. Виждаме, че българинът купува най-евтиното. Това не означава обаче, че „Правец” не е качествен продукт. Минал е доста тестове. За да пуснем на пазара толкова много бройки, трябва да знаем какво продаваме.
Кои са останалите продукти под бранда, които предлагате?
Започнахме с „Ултрабук”, който е 14-инчов, с 3 вида процесор – i3, i5 и i7. Само ние в България предлагаме клиентът да избере как да изглежда компютърът отвътре. В сайта ни има конфигуратор, откъдето могат да се изберат параметрите на компютъра – с колко хард, с колко RAM, с какъв процесор... Външният вид си остава такъв, какъвто е.
Друг наш продукт е „Правец 64D” от типа All-in-One. Това е декстоп машина, която също има възможност за конфигурация на сайта ни.
В момента пускаме и “SchoolBook”, който е предназначен за ученици. Той разполага с тъчскрийн, 9-инчов монитор. Подробните характеристики могат да се видят на уебсайта ни.
Друг продукт, който още не е пуснат в продажба, е геймърският лаптоп. Това е суперкомпютър, вместен в 14-инчов екран, тежи два килограма. Той е с 6 GB видеокарта, 6-то поколение i7 процесор, който е 8-ядрен. Поддържа до 32 GB RAM и 3 TB SSD. Това е доста голяма машина, която е за геймъри. Става и за видеообработка.
С какво “SchoolBook” е по-различен и специално създаден за учениците?
Той е с операционната система Android, могат да се качват всякакви приложения, игри. В него има приложение, което се свързва с портативните дъски на класните стаи. Така учителите, които също ползват такъв “SchoolBook”, могат да показват на екрана и на дъската, като същевременно учениците виждат написаното на своите компютри.
На какъв интерес се радват продуктите на компанията? Как вървят продажбите?
Много сме доволни от продажбите. Направихме много продажби на телефона. Въобще не сме очаквали такъв бум. Беше, така да се каже, като на шега. Тръгнахме с по-малки количества, но в момента сме доста доволни от заявките и продажбите, които имаме.
Има ли интерес от чужбина към продуктите „Правец”?
Интерес има и от фирми, и от българи в чужбина, които питат за възможности да им изпращаме наши продукти. Когато обявихме телефона, започнаха да пристигат още повече имейли от българи зад граница. Като цяло няма голяма поръчка от чуждестранна компания, тъй като не сме толкова известни в чужбина.
Какви са очакванията Ви за финансовите резултати на компанията през тази година?
Имаме доста голямо увеличение на продажбите, така че очакваме и по-големи финансови резултати.
Предвиждате ли скоро да пуснете на пазара и други нови продукти „Правец”?
Планираме да пуснем таблет, който ще е 10-инчов, с 4-ядрен процесор. Той ще излезе през тази година – след около 5-6 месеца. За него ще стане ясно малко по-късно, тъй като в момента на фокус е телефонът.
Колко дълга е гаранцията на продуктите на компанията?
На телефона е две години, а на компютъра и на лаптопа може да е от две до четири години. След втората година на всеки шест месеца, ако продуктът се носи в наш сервиз и се прави профилактика, гаранцията се увеличава с шест месеца. Така е до четвъртата година, но стандартната гаранция е от две години.
Можете ли да разкажете малко повече за производството на предлаганите продукти?
Естествено, няма как да произвеждаме тук частите за тях, защото нямаме заводи. Поръчваме ги по наш дизайн от Тайван, след което тук правим много голяма част от сглобяването на телефоните – платките, дисплеите и останалите части. Има доста аутсорсинг. Като екип не сме много хора и много голяма част от дейностите се правят и от други фирми – лога, кутии, неща, които се правят в България, а не идват от чужбина.
Появиха се много критики, че компанията само използва българското име, но всичко е произведено в Тайван. Как ще коментирате?
Трябва да се тръгне отнякъде. Ние имаме желанието да правим голяма част от нещата, просто нямаме заводи. Заводът, който е бил в Правец, вече е ликвидиран. За да се направи един завод, трябват милиони ресурси, които ние нямаме. Затова тръгваме от нещо готово, което взимаме на части, и тук се довършва.
Имате ли амбиция един ден да произвеждате в България?
Да, това е един от проектите ни – и софтуерно, и хардуерно производство. Все още това са само планове. Имаме планове и за лаборатория, която да тества, да прави иновации.
Equinox
на 23.06.2016 в 20:08:11 #7@Moritz - Налага се да отговоря на забележката ти, подхвърлена във въздуха. Нищо не съм приватизирал, а през 1987 година разрешиха за първи път с 35 ПМС легалната частна практика у нас. Това даде възможност за закупуване на технически средства за упражняване на тази практика и от редови граждани - нещо, което преди бе възможно само за държавни предприятия. Ходих лично в Правец да закупя със заем от ДСК ПК Правец 16, тъй като с него можех да ползвам професионални текстообработващи програми. Успях да си купя и необходимата периферна техника - най-вече матричен принтер, също произведен в България с внесени части. Не мога да се съглася, че БАН и Правец са правили простотии. Имахме доста развита IT индустрия за една соц.страна и сами си я разбихме. В заключение - обърни внимание на правописа си - издава слабо образование - и на факта, че лаптоп се пише с "п" - от Laptop.
vesselin-slivov
на 14.05.2016 в 13:01:20 #6Странна работа ... Аз като обикновен потребител се поинтересувах в специализираните магазини, първо за обявения преди време "Ултрабук", после и за смартфона ... Скоро си преподписвах договор с мобилен оператор - нито един не ми предложи "Правец", и на витрините го нямаше. Нямаше го и в големите популярни магазини, продаващи такава техника - Техномаркет, Технополис и подобните. Просто ме гледаха странно. Това означава ли, че може единствено да се поръча на сайта на Правец? Не съм много съгласен ис твърдението, че българинът купува най-евтиното. В повечето случаи клиентът купува това, което може да пипне и разгледа. за съжаление аз не можех да го разгледам и затова си купих друго. А ми се искаше ...
moritz
на 02.04.2016 в 10:20:21 #5Този модел се продава и в ALDI. Те "произвеждат" лабтопи и таблети "Medion", смартфони "BAUHN" и всякакви други ALDI марки аксесоари. Този тип производство се нарича fabless (without fabrication - без производствени мощности). В Тайван фирмите са купили лицинзи за примерните схеми (reference designs) и ги разпространяват по поръчка. Обикновено поръчките са малки и изделията, които продават са в края на цикъла на живот преди производството да бъде прекратено. С тези малки поръчки запълват дупки в производствената програма. Този смартфон в ALDI е 110 лв. А кирилизация има във всеки Android. Equinox, от къде приватизира Правец-а през 87-ма, защото свободно не можеше да го купиш. Явно си приватизирал от рано. Иначе, много от нас са работили в тази индустрия тогава и много добре знаем каква цена пратихме всички заради простотиите на БАН и Правец. Та по-кротко. Дано успее момчето, защото цените са му високи с около 30-50% и не мисля, че има финансовите възможности да достигне маргините. Дано не съм прав.
alexander-bushev
на 11.03.2016 в 13:28:14 #4Ако геймърския лаптоп беше с видеокарта на ATI (AMD) или nVidia, щеше наистина да бъде геймърски. Обаче конфигурациите се предлагат с вградените карти на Intel, които идват заедно с процесора, т.е. не са подходящи за hardcore геймърите, които се целят в най-новите продукти на пазара. С тези видеокарти не може да се работи нормално на Photoshop, AutoCAD или други рендиращи програми, дори те да бъдат от последните версии на Intel със Skylake архитектура.
арчер
на 07.03.2016 в 08:59:52 #3Гордост....това напира в мене като чета това. Да, няма да е най-доброто на пазара, но е нещо което трябва да се поощрти! Дано да пробие, стискам палци!
Equinox
на 06.03.2016 в 22:57:16 #2По-полека с типичните за нашите форуми оплювателски постинги. Както и да са тръгнали нещата в Правец, резултатът е положителен - по наша заявка в Тайван са изготвили евтин кирилизиран смартфон, хората го купуват, във фирмата влизат пари и тя може да се живне и да прави други полезни и търсени неща. При пазарната икономика щом нещо се купува и има търсене, то ще се доставя или произвежда. Що се отнася до качеството на най-ранните, соц-компютри, греши този, който ги оплюва. Лично аз ползвах личен Правец 16 и няколко периферни устройства към него - печат и пр. близо осем години като частен преводач от 1987 година нататък и бях доволен от него. Като ЕИМ инженер съм свидетел на раждането и ликвидирането на нашата ИТ техника - големи, мини и персонални ЕИМ и компютри, периферна техника и пр. , така че не съм съгласен с черногледите мнения.
Пантю
на 06.03.2016 в 21:33:07 #1В Правец винаги са се произвеждали само остарели на запад копия на продукти, които в крайна сметка бяха боклуци в буквалният и преносен смисъл на думата! Закупуваха се западни технологични машини, които "изобретателните" ни научни работници, се мъчеха да ги накарат да работят с материали произведени в СССР и другите соц страни и се получаваше брак, та брак! Така и не проработи свътрх скъпият завод за печатни платки в Правец, за нуждите на ИТ! Не можа да бъде усвоена технологията на многослойните платки и спояване на Интегрални схеми и елементи към тях! Нещата в тази насока не са се изменили у нас и в Правец, а продължават да са също така зле! Това, което може да се направи у нас е да се внасят нелегално изделия и да се обявяват, че са монтирани и част от тях произведени у нас! Но едва ли има икономическа изгод от това, освен, ако няма някаква врътка с митниците и НАП. Вече технологиите са толкова напред, че не сме в състояние и монтаж на изделие от готови възли да правим тук!