Петролният гигант Shell получи окончателното разрешение, от което се нуждаеше, за да започне проучвания под океанското дъно в търсене на петрол в Арктика.

Компанията започна работа миналия месец, но тогава ѝ беше позволено да сондира единствено горните части на два кладенеца по крайбрежието на Аляска.

Природозащитници се обявиха против проучвателните дейности, които според тях могат да навредят на региона. Правителството на САЩ обаче увери, че наблюдава Shell денонощно, за да гарантира максимална безопасност, съобщи BBC.

„Дейностите, които се извършват в открито море край Аляска, се провеждат при най-високите стандарти за безопасност, опазване на околната страна и реакция при извънредни ситуации", уточни Браян Салерно, директор на Бюрото за безопасност и опазване на околната среда към Бреговата охрана на САЩ, което издаде последното разрешително.

Представител на Shell също подчерта фокуса на фирмата върху безопасността. „Оставаме ангажирани към работата по безопасен и екологично отговорен начин и очакваме с нетърпение да оценим това, което потенциално може да се превърне в национална база за енергиен ресурс", заяви той.

Разрешението, което се издава на компанията, ще ѝ позволи да сондира под океанското дъно за първи път от повече от две десетилетия.

Shell вече даде около 7 млрд. долара за спорния проект и е убедена, че ще се натъкне на огромни количества петрол в областта.

Експерти смятат, че над 20% от неоткритите находища на нефт и газ в света могат да бъдат намерени в Арктика.

От своя страна, природозащитниците яростно защитават тезата си, че петролът трябва да бъде оставен на мира, тъй като рисковете от повреждането на девствената природа в региона са твърде големи.

Петролният гигант обаче смята, че въпреки рисковете за околната среда, петролът може да бъде извлечен безопасно - петрол, който според Shell през следващите десетилетия ще бъде необходим, за да посрещне увеличено търсене на енергийни източници.