Глобалната търговска война и несигурността около Brexit може да дадат възможност на британските износители на пшеница и ечемик да пробият на китайския пазар, пише Bloomberg.
Великобритания не е продавала ечемик на най-големия вносител в света от почти 2 десетилетия и е транспортирала много малко пшеница до там през последните 10 години, но това скоро може да се промени.
Изправени пред необходимостта да намерят алтернативи на американската соя и опасявайки се от още мита върху реколтата, китайските зърнени компании гледат на Великобритания като потенциален доставчик, посочи Съветът за развитие на земеделието и градинарството на Великобритания.
"Продължаващото напрежение в търговията между САЩ и Китай създава несигурност. Америка е доставчик на пшеница за Китай и това може да създаде добри възможности за Великобритания да пробие на китайския пазар", заяви Дорит Коен, изпълнителен директор по експортен маркетинг за зърнени култури в обществената организация.
Потенциалните пратки на Обединеното кралство към Китай са още един знак за това как търговското противопоставяне заплашва да промени земеделската търговия по света.
Търсенето на нови доставчици на зърно в Китай идва в момент, когато Великобритания се готви за нов живот, след като напусне Европейския съюз през следващата година. Блокът в момента поглъща най-голямата част от британския износ на пшеница и ечемик.
Делегация от китайски зърнени компании е посетила Острова миналия месец, за да оцени производствените и складовите съоръжения. Това е последвано от британска визита в Китай за среща със зърнените компании, включително хранителния гигант Cofco International, и уточняване на изискванията за внос в страната.
САЩ e вторият най-голям доставчик на пшеница в Китай. Пекин наложи мита върху редица американски продукти, включително пшеница и сорго през юли, като все още съществува риск от ескалация на тарифите между двете най-големи световни икономики.
Азиатската държава може да купи и повече ечемик, защото е изправена пред по-високи разходи за американско сорго, алтернативна съставка на животинските фуражи. Вносът на сорго в Китай спадна до 6-месечно дъно през юни.
![Вносът на ечемик в Китай е напът да достигне 4-годишен връх](https://webnews.bg/uploads/images/32/0132/370132/640x.jpg?_=1549968588)
Източник: USDA
Вносът на ечемик в Китай е напът да достигне 4-годишен връх
Великобритания планира да започне да доставя малки количества ечемик в Китай, като постепенно увеличава износа. Докато превозвачите изпитват трудности да спазват изискванията на Китай за нулева толерантност към вредители и плевели, Лондон поиска от Пекин да разхлаби правилата си.
Великобритания се насочва и към продажбите на нископротеинова пшеница, която може да се използва за производство на бисквити или традиционното китайско ястие дим сам.
Макар Обединеното кралство напоследък да е нетен вносител на пшеница, повече сътрудничество между двете страни може да осигури на Лондон клиент за всеки бъдещ производствен излишък, отчитат от земеделската организация.
Китайските купувачи също искат да намерят нови източници на пшеница и ечемик, защото основният им доставчик Австралия преживява тежка суша, а местни фермери не са склонни да продават, каза Коен.
Както Китай, така и Великобритания изследва възможностите за износ към нови пазари като Куба, Мексико и гигантския вносител на пшеница Египет. В момента ЕС представлява около 80% от износа на пшеница в Обединеното кралство и почти всички продажби на ечемик.
"Проучваме възможностите за търговия по света, но Китай е огромен пазар за пшеница и ечемик и предлага страхотен потенциал за износ на зърнени култури от Обединеното кралство", каза Коен.
ISIS
на 25.07.2018 в 20:00:20 #1Трумп май си го начука яко.