Търговската битка между САЩ и Китай и въвеждането на двустранни мита може да намали стойността на американския износ на селскостопански продукти в Китай с около 40%, твърди доклад на Китайската академия за селскостопански науки - държавно финансиран мозъчен тръст.

Доставките на американскa соя, памук, говеждо и зърно в Китай могат да спаднат с 50% като стойност. Цената на внесената соя може да се увеличи с 5,9%, а вносните цени на памука може да се повишат с 7.5%, като се очаква слабо въздействие върху други селскостопански стоки, посочва докладът.

Китай може да вземе мерки, като снабдяване с доставки от страните, участващи в инициативата "Един пояс, един път", увеличаване на покупките на заместители на соята и подкрепа на местното производство на маслодайни семена.

Експертите предлагат правителството да поддържа минималните изкупни цени за пшеница и ориз и да субсидира производителите. Китай е най-големият в света вносител на соя и ориз, третият по големина купувач на памук и най-големият производител на пшеница.

BoA: Търговска война ще вкара най-голямата икономика в рецесия

BoA: Търговска война ще вкара най-голямата икономика в рецесия

Предупреждение

"Разрешаването на търговския спор чрез преговори все още е печеливша стъпка", посочва докладът. Китай е най-големият вносител на селскостопански продукти в света през 2017 г., пише Bloomberg.

Големият обем на вноса на земеделски култури, включващи зърнени култури, маслодайни семена и памук, допринася за запазването на обработваемата му земя и водните ресурси.

Властите засилиха контрола върху замърсяването от отглеждането на пилета и едър рогат добитък, след като първият китайски закон за опазване на околната среда влезе в сила на 1 януари.

Законът предвижда увеличаване на разходите и може да засегне половината от производството на свинско месо в Китай, 70% от това на пилешко и 58% от млекодайните крави.