Водещият мултинационален индустриален конгломерат Thyssenkrupp преразглежда плановете си за производството на "зелена" стомана. Това потвърдиха представители на компанията по повод излязъл преди дни доклад, че дружеството сериозно обмисля проект за декарбонизация на стойност €3 милиарда.
Изпадналата в дълбока криза компания, преразглежда бизнес плана на своето подразделение TKSE (Thyssenkrupp Steel Europe). В това число влизат и плановете за "зелена трансформация", която се отнася до въглеродно неутрално производство на стомана, което е сред най-сериозните замърсители в индустрията.
От Групата коментираха, че това е начинът им да следват най-добрия път в икономическо отношение включително и в реализирането на проект за въглеродно неутрално производство. Компанията все пак призна, че вероятно проектът ще бъде реализиран.
Стоманодобивната дивизия на компанията TKSE, 20-процентен дял от което притежава чешкият милиардер Даниел Кретински, предупреди миналия месец, че планираният обект за директна редукция в Дуисбург може да струва повече от първоначално заложеното.
Серия от предизвикателства
Това идва на фона на непрекъснати пререкания между TKSE и компанията-майка във връзка с това какви разходи и усилия са необходими, за да може стоманодобивният бизнес да оцелее самостоятелно. Именно този спор доведе до оставки на ръководството на специализираната дивизия в края на август.
Още с встъпването си в длъжност новият ръководител на подразделението Денис Грим предупреди, че предстоят по-сериозни съкращения от предварително планираните. Той не конкретизира за какъв процент служители става въпрос, но уточни, че пазарната ситуация е влошена и не се вижда възстановяване.
Бедите за холдинга изглежда нямат край, след като в петък стана ясно, че органът за защита на конкуренцията към ЕС потвърди ветото си отпреди пет години за създаването на съвместно предприятие с Tata Steel. Дружествата имаха за цел създаването на второто по големина производител на стомана в Европа.