Все по-високите цени на тока и природния газ се оказват най-големият страх на представителите на българския бизнес за предстоящата 2022-а година. Това показват данните от проучване, проведено от Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Анкетата е свързана с предизвикателствата пред компаниите през новата година.
Анкетирани са 770 предприемача, като 80% от тях са заявили, че драстичният скок на цените на енергията е най-голямото предизвикателство за тях догодина. А притеснението, свързано с покачването на енергийните разходи измества липсата на квалифицирана работна ръка, която години наред бе посочвана като основният проблем за развиване на бизнеса у нас.
"Резултати не са случайни, защото в някои сектори има в пъти увеличение на цените на суровините и енергията. Положението вече е нетърпимо", заяви Цветан Симеонов - председател на БТПП.
На второ място този път остават притесненията на бизнеса, свързани с липсата на квалифицирана работна ръка - това е основната грижа на 58% от анкетираните. По-големите разходи за труд също тревожат бизнеса у нас.
"Заради липсата на работна ръка работодателите посочват, че вдигат заплатите, но не получават съответната възвръщаемост", коментира Симеонов.
Най-тревожни от всички показатели на страната ни са данните за планираните инвестиции. Едва 23% от анкетираните фирми очакват увеличение на инвестициите догодина, при 34% година по-рано и 46% преди пандемията. По този показател България, Чехия и Литва са в групата на най-песимистично настроените държави в ЕС.
1/3 oт aнĸeтиpaнитe компании oчaĸвaт cпaд нa пpиxoдитe oт пpoдaжби в cтpaнaтa и чyжбинa, a caмo 23% пpoгнoзиpaт yвeличeниe.
В случай, че енергийните разходи следващата година се увеличат още, много не малко на българския бизнес са притеснени дори от фалит.
Вчера БТПП, заедно с Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) излязоха отправихакритики към служебния министър на енергетиката и ръководството на БЕХ и "Булгаргаз" ЕАД заради проблемите с цените на тока и природния газ. От двете организации настояват за търсене на отговорност от лицата, ангажирани с провеждането на държавната политика в енергийния сектор.